Ik en Bentiet 11101 Passagekantoor INTRANED WIE en ABONNEES OVER: 8 U kunt dit boek bestellen o door storting van f 2.50 o o op giro 6685 (s.v.p. op het 8 o strookje vermelden g „Njai Dasima o Q o oooooooooooooooooooooooooooc oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Inlichtingen over: Emigratie Bezoek aan kinderen Overzee andere reizen worden U gaarne gratis verstrekt door: v/h HESTA, CRANS Có. - Plein 22 - Den Haag - Telefoon 184250 Kantooruren: 09.0017.30, zaterdag 0.9.0012.00 uur. Den Haag Rotterdam Alkmaar - Hilversum Leiden Schiphol Kantoren te: Amsterdam - Den Helder Haarlem Utrecht Zaandam. Op een dah ik onmoet Si Bentiet haat noh kijken-kijken bij tjina-loa op Pasar Senen. Alles hij kijk, tètèk-bengèk foor mooi-mooi op tafel, operasie-boek met mooie platen fan mensen njang di-koepas tot je siet har, lefer, hersen-nja en darmen, en fan feel soorten puisjes en rot-siekte, en boeken njang als lesen thuis di-geboek door ouweheer fan harem en jeweetweldèh. Alles hij kijk, tot bril-bril hij pas, tot godèk sijn ohen. En de Ntjèk fan 't toko hij kijk door naar Si Bentiet met adelaarsoog kaja Winnetou, maar Si Bentiet froom sijn hesih, en dan als ik haat noh foorberen sandow, Si Bentiet hij seh: „Ik haat hiernaas efen" en dan hij slenter naar buiten. En dan 't feer van sandow, hij spring, al oud si en feroes en Ntjèk hij sreeuw en schelt en ik smeertum. En dan 16, Si Bentiet hij is weh. En dan ik siet hij is al fér. En dan ik haalt hem in en dan ik siet hij heef dèt-dót van auto. Ik seh: „Ló, fan waar dese!" Hij seh: „Ik pijpt". Ik seh: „Smeert 'm!" en dan ik smeert. Maar Si Bentiet betoel, koelbloedig kaja Kapi tein Nemo die fèn. Rustihjes hij loop door tot wij onmoet weer bij 't Rialto Bioscope. Ik seh: „Masa jij steel, jij loop niet chard!" Hij seh: „Als Lord Lister, jij weet, nooit hij loop chard. Altijt kalmpjes. Als so, tot plisie hij ferlak. Luisteren, ja 'Lie, je moet lesen om te leren. Als je leert niets, dóór dom laatmaar lesen feel. Jou boeken Dik Trom, Frits War- lan, dan segala matjem flauwe kul. Je leer niks". j En dan ik swijh stil. En dan ik seh: „Masa stelen sonder jou hart keteboekNiet berouw jij Hij seh: „Als jij stelen mangga fan Tante Bodjo of teboe fan Bang Ali, hoe?" En dan ik swijh stil. En dan ik seh: „Maar dese, hij is kosbaar!" En dan hij seh: „Pasar Senen hoe sijn andere naam?" Ik seh. „Dievenpasser". Hij seh: „Als so: allemaal dief daar wat koop en wat ferkoop. Wie kaatst moet de balfer- wachting. Rustihjes, 'lie. Als je lees feel Lord Lister, je weet: alle mensen sij steelt. De rijkste mensen, hij is de grootste Ali Baba. Daarom Lord Lister, hij steel bij rijke mensen". En dan ik seh: „Jamaar hij heef aan arme mensen!" Hij seh: „Als ik, ik ben arm of niet!" En dan ik swijh maar stil. En dan Si Bentiet, hij streel toeter-nja en dan hij knijp: „Dót!" En dan foor ons een abang hij spring opsij en hij brul: „Ma'nja..." Tot beteuter Si Bentiet en ikke. En dan lahen. En de abang hij mopper: „Nakal sinjo. Djan- gan kagètin orang!" ...kan ons helpen aan fotos van de stad MAGELANG en omgeving (residentie Kedoe) o.a. de MULO-school, badplaats Kali-bening, (suiker)fabrieken, watervallen, bergen en an dere natuurgezichten. Wij hebben het voornemen daarover een klein boekje uit te geven, waarin opgenomen o.a. het werk van Pa van der Steur en het leven in de inrichting „ORANJE NASSAU". Het manuscript ligt al persklaar, alleen de fotos (niet van het gesticht) ontbreken nog. Bond van Oud-Steurtjes (B.O.S.) Pisherstraat 238, Den Haag. Dese hij is leuk. En dan wij loop achter baboe en Si Bentiet hij toeter. En dese baboe, hij is lata: „Eé dét-dot! Eé tjopot!" Doormaardoor. Jelajerot. En dan wéér ister abang. DóóótDese abang hij spring de hoogste fan de allemaalste en meteen poeter tot kembangan nomor tiga fan pentjak depok. Waah, dese hij is Djafar, djago fan Kalimati. En dan hij pakt toeter-nja fan Si Bentiet, maar Si Bentiet hij sreew luidskeel: „Maling! Maling!" En Si Djafar hij laat los en dan hij seht: „Lain kali goewa batjok!" En dan wij is foorsichtig. En Si Bentiet hij stop toeter-nja in sijn tjelana monjet fanahter en dan hij haat gandjel met tali rami en dan met sijn han op sijn ruh hij wandel onschuldih. En dan wij loop achter mijnheer Bom. Dese, hij is grote blanda fan froeher Atjeh-oorloh. En dan Si Bentiet, hij maak: „Bréét!" En dan mijnheer Bom, laatmaar hij is hroot en oud en dik, maar kaja springhaan hij spring. En dan hij draait om. En wij kijkt hawoon. Maar mijnheer Bom, hij seh: „Wou je mijn... (anoe) En dan hij schopt Si Bentiet en Si Bentiet hij draait om en meneer Bom sijn poot kena toeter-nja: „Blèngü" En dan meneer Bom hij tandak op één poot en hij seh: ,,G..., g..., g... (anoe)!!" En Si Bentiet toeter kena stuiter-nja hij jank: „Adauw-adauw-adauw en hij djongkok fan de pijn en dan toeternja kena de straat tot „Bladak! Tèot!" En Si Ben tiet hij spring weer: „Adauw!" en sijn broek „Rèèèt!" di robèk en toeter-nja hij kom druit. En meneer Bom hij brul: „Ha, daar kom de aap uit de aapNaar de barrebiesjes met 't kreng!" En hij pak toeter-nja. En Si Bentiet hij pak ook, maar dan hij pak sijn kadèt, wan bloot. En dan meneer Bom hij frommel toeter-nja. Batoel hij is fermilie fan Maciste! En Si Bentiet hij brul: „Blanda mabok!" En meneer Bom hij brul: „Wel heb ik van mijn lefe! Monjet! Ik sal..." En dan wij smeertem. En Si Bentiet hij is treurih. Hij seh: „Als wij Indo, wij wor gehaat door iedereen. Door Tjina, door Inlander, door Blanda. Masa so maar leuke spelletje, mah niet!" En toen ik ben ook treurih. En toen al. TJAL1E ROBINSON OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O „...Volgens mij geejt het boek de sfeer g O weer van het oude Bataviain de be- o g schrijving leert men de plaats kennen O O zoals die vroeger was. Het denken en q 0 doen in deze typisch oud-Indische ro- O O man weerspiegelt de geest van die tijd, q O die eenvoudig was en ongecompliceerd. O O Voor degenen die belangstellen in het g O leven in het oude Batavia, tijdens en o q kort na het Engelse tussenbestuur, lijkt g O mij het L' l— j- - g waard..." O zeker de moeite q TJANG VAN HOVEN O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 15

Tong Tong | 1962 | | pagina 17