De geschiedenis van de spoorwegverbinding Batavia—Soerabaja Van drie- tot eendaagse internationale topprestatie 1 november 1894 is voor het v.m. Ned. Indië een gedenkwaardige dag geweest, want toen werd de spoorwegverbinding tot stand gebracht tussen Batavia en Soerabaja, 912 km. van elkaar gelegen, doordat de ontbrekende schakel Tasikma- lajaMaos gereed was gekomen. Vlug, veilig, goedkoop Ergens tussen Buitenzorg en Bandoeng Foto uit: „Nederlandsch-Indië Oud en Nieuw" Voordien deed men er nog drie dagen (32l/2 uur reizen) over, want er bestonden toen zelfs nog geen sneltreinen, terwijl men moest plaats nemen in coupe's met in de langsrichting ge plaatste banken, die slechts op drie assen liepen. Overnacht werd te Tasikmalaja en Djocja. Eerst op 6 januari 1896 kwam er een dienstregeling, die speciaal voor de verbinding BataviaSoerabaja was ontworpen, waarbij men door op Maos te overnachten het traject in twee dagen kon afleggen, in meer comfor tabele rijtuigen, bestemd voor het doorgaand verkeer. Men moest toen te Djocja en Solo overstappen in de trein van de Ned. Ind. Spoor weg Mij., welke een bredere spoorwijdte bezat, n.l. 1435 m.m. tegen de S.S. slechts 1067 m.m. Het reizen had toen nog zijn bijzondere moei lijkheden, niet alleen doordat men uren en uren in de trein moest zitten en dan nog tweemaal moest overstappen, en niet het minst door het moeten overnachten in Maos, waar men zijn intrek kon nemen in het hotel Andreas of in de gouvernementspasanggrahan, die beiden niet bepaald konden bogen op enig gerief ten behoeve van de reizigers. Bovendien kwam men vuil en geradbraakt uit de trein, dank zij het geweldige stoten, slingeren en schudden waaraan men bij een twaalf urige reis was blootgesteld op dit smalsporige traject. De totale reisduur was toen nog 24 uur. De lijn PoerwakartaPadalarang was 2 mei 1906 gereed gekomen en toen werd het snel verkeer langs deze weg geleid, wat een ver snelling van reisduur gaf van iets minder dan 23 uur. Bovendien konden de sneltreinen nu doorrijden tussen Djocja en Solo, dank zij het bouwen van een derde rail op de breedspoor- baan der NISM, en was overstappen voor door gaande reizigers niet meer nodig. Ook het doorgaande goederenvervoer ging nu direct door, wat een aanzienlijke besparing aan tijd Onder leiding van de heer Stipriaan Luiscius, de toenmalige hoofdinspecteur van de S.S., reeds op 1 december 1909 de eerste exprestrein tussen Bandoeng en Soerabaja, welke de af stand in 131/2 uur aflegde. Wanneer men met de middag-sneltrein van Batavia naar Ban doeng reisde, om de volgende morgen de ex pres te pakken, werd de totale reisduur geredu ceerd tot totaal bijna 18 uur. Deze expres had alleen I en II klasse wagens, maar op 1 no vember werd ook de Ille klasse ingevoerd. Op 1 mei 1912 werd de BataviaDjocja expres ingevoerd, met een reisduur van 12 uur, waardoor de totale reisduur naar Soerabaja maar weinig verminderde, al was het een groot voordeel te achten, dat men niet meer te Maos hoefde te overnachten. De verbinding over Bandoeng, dus met over nachten aldaar, bleek de meest begunstigde te zijn. Nadat op 3 december 1912 de lijn Tji- kampekCheribon was gereed gekomen, kwam op 1 januari 1914 de eendaagse verbinding tot stand tussen Batavia en Semarang, nadat de ombouw der S.C.S.-tramlijn ook gereed was gekomen. Op 1 mei 1918 werd de route van de West- Java expres verlegd over de lijn Cheribon Kroja, waardoor de reisduur weer bekort kon worden. Op 1 november 1929 kwam eindelijk de een daagse verbinding tot stand tussen Batavia en Soerabaja, met een totale reisduur van 13V2 uur, welke op 1 november 1934 werd bekort tot 12 uur. Bovendien werd toen tussen Djocja en Solo een afzonderlijk baanvak in gebruik genomen, parallellopend aan dat van de NISM. Gedurende het streven naar verkorting der reis duur, hadden nog vele veranderingen plaats ten gerieve van het reizende publiek. In 1909 kregen de treinen een heel ander aanzien, meer Europees, doordat de balkons waren dichtge bouwd en de rijtuigen door harmonica's werden verbonden. Later kwamen de vierassige perso nenwagens, welke het reizen veel geriefelijker maakten. Een nieuwe verschijning, die aan een zeer grote behoefte voldeed, was de restauratie- (Lees verder volgende pag.) OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO v O en geld (twee maal overlaadkostenmet zich bracht. Het enige nadeel was een snelheids beperking als gevolg van deze derde rail. Velen van ons hebben per Vlugge Vier" van Batavia naar Bandoeng ge reisd, in twee uur, drie kwartier, weet U nog wel? Eerst met een enorme vaart (en dat op smalspoor!) door de laag vlakte van Krawang tot Poerwakarta. Daar werd de locomotief verwisseld voor een majestueuze, zware ,,bergloc", toonbeeld van kracht, die met de groen gele wagons achteloos achter zich aan, de bergen ,,nam" alsof het een peulen schilletje was; langs diepe bergkloven, over hoge bruggen zoals de beroemde Tjisomang-brug. En neem onze onvol prezen „Eendaagse"de prachtverbin- ding tussen Batavia en Soerabaja. Met zijn veelgeroemde restauratie die een portie gebakken aardappelen met toebe horen (watertandend de „hondenportie" gedoopt) wist te serveren en een bief stukje waar je bet oei U tegen zei! Hebben wij ons eigenlijk wel gereali seerd wat een enorme organisatie, werkkracht en toewijding iedere dag weer door de S.S. is opgebracht? Niet alleen de beroemde expres-verbindingen ook de gewone lijntjes, de boemels liepen gesmeerd. Heeft U er wel eens bij stil gestaan, dat er in en om de trei nen een heel aparte sfeer heerste? De „klas tigavolgestouwd met bakoels, krandjangs, boengkoesans tot berstens toe gevuld met eterijen, doekoe, tnang- gistan, tjampedak. Op de perrons ver kopers met mentol-stiften, kajoepoetib- olie en het „slokkie", garanties voor een behaaglijke reis. Op de grote stations de galmende roep: D'lahpieklo, utkèk!", die je moest interpreteren als De Lach, Piccolo, Uitkijk. Er is zo geweldig veel te vertellen over de S.S., dat je een boek zou kunnen vullen, een boek zo boeiend dat je het in één ruk uitleest. Er zijn herhaalde malen plan nen gemaakt om een gedenkboek uit te geven. Niet gelukt. Niet getreurd, laten wij dan zorgen voor de stof die kan dienen om zo'n gedenkboek samen te stellen. Schrijf uw belevenissen op, S.S.-ers en niet-S.S.-ers. Schrijf over bekende figuren, over technische moei lijkheden, de aanleg van een zijlijntje. Vertel van conducteurs, machinisten, lijnpersoneel; van treinrampen, onge wone reizigers en stations met een eigen (culinaire) specialité. Meneer K. geeft het voorbeeld met zijn stukje Station Bèos", elders in dit nummer. Zo krijgen we een gevarieerd en interessant beeld van de Indische Staatsspoorwegen. Bij elkaar vormen al deze verhalen en anecdoten een hulde, dubbel en dwars verdiende hulde, aan onze S.S. met haar slogan die een begrip werd: Vlug, Veilig, Goedkoop. Rt. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 10

Tong Tong | 1962 | | pagina 10