Indisch eethuisje I.K.K. TONG-TONG restaurant wijnands I. Geslaagde filmavond Indra Kamadjojo maakte furore in de West II. Herdenking Du Perron Radio BOLLAND Een volle zaal op donderdag 25 oktober j.l., de derde avond van het seizoen. De voordracht van Huug Sachs („Totok en Indo") op 11 oktober vond eveneens plaats voor een goed gevulde zaal. Zo gaat het goed. Op die derde avond was de heer L. P. M. Karthaus aan bod. Hij vertoonde dia's van Noord-Spanje en films van een vakantietrip naar Zuid-Frankrijk, Corsica en Bretagne. Boe iende beelden van het Noord-Spaanse land schap, van steden en kerken en mensen. Goede kleurenfilms gaven een uitstekende indruk van Provence, Corsica en Bretagne met interessante en geestige close-up's. Het commentaar van de heer Karthaus was volkomen aan de sfeer aan gepast: „relaxed", onopgesmukt, met een open oog voor karakteristieke details, en juist daar om zeer aantrekkelijk. Een welgemeend com pliment is hier zeker op zijn plaats en het dank bare applaus van de Kringleden ruimschoots verdiend. Rt. Het door ons aangekondigde optreden van Indra Kamadjojo in de West (T.T. 30-8-'62) is een volledig succes geworden. In Suriname, Curasao, Aruba en Bonaire oogstte hij met zijn dansen en lezingen enorme bijval. Dat de Indische verenigingen daar de „In dische Vereniging Curagao" en de „Indische Club Aruba" bij deze geslaagde toernee een dikke „finger in the pie" hadden, daar zijn we bijzonder trots op. Actievelingen, die lui daar! Een speciaal compliment voor de kleine tjabé rawit-groep van de ICA onder leiding van Dr. Hilgers. Dwars tegen de mening van de plaatselijke kunstkring in (die meende dat het optreden een flop zou worden), wisten zij op eigen initiatief Indra Kamadjojo toch in Aruba te krijgen. En ze kregen vol komen gelijk! Leest U maar onderstaande brief van voorzitter Dr. Hilgers. Well done, ICA en IVC! Rt. Oranjestad, 21 oktober 1962 Gisteren is Indra Kamadjojo van Aruba ver trokken, waar hij twee weken onze gast is geweest. Zijn optreden op Aruba was een suc ces! En dank zij de bemiddeling van de Indi sche Club Aruba heejt hij nog vier school voorstellingen gegeven, die stuk voor stuk in de smaak vielen bij de jeugd. Tenslotte besloot een interessante lezing voor IC A-leden zijn verblijf op Aruba. Indra Kamadjojo is nu in Bonaire en vertrekt dan dinsdag via Curasao naar Mexico-City. Ook in Suriname, waar hij in twee weken tijds negen voorstellingen moest geven en op Curaqao, waar hij tweemaal voor de TV optrad en een totaal uitverkochte zaal had in Willemstad plus nog voorstellingen voor de Shell-kolonie. Dit alles bij elkaar doet wel goed uitkomen hoe succesvol zijn toernee naar de West is geweest! Het is enorm leuk te beseffen, dat deze successen een waarachtig kunstenaar en Indo volkomen verdiend toeval len. DR. H. CH. HILGERS Op donderdag 1 november j.l. herdacht Rob Nieuwenhuys (E. Breton de Nijs) voor een volle zaal de Indische schrijver Eduard du Perron, die de dag daarop 63 jaar zou zijn geworden. De herdenking had niets plechtsta tigs, zoals zo vaak bij dergelijke gelegenheden het geval is. Rob Nieuwenhuys, die Du Perron gekend heeft, wist op de hem bekende gemoe delijke wijze de mens du Perron naar voren te halen. En vooral de Indische jongen Du Perron. Hoewel strikt genomen de auteur geen druppel Indonesisch bloed had, was hij een Indische jongen: in zijn geliefkoosde manier van zitten (silo), in zijn houding en gebaren, zelfs in zijn spreken waarin de Bataviaanse tongval onmis kenbaar doorklonk (Du Perron sprak vloeiend Bataviaans en Soendanees). Hij was Europees intellectueel, maar in zijn benadering van het leven, in zijn relaties met Indonesiërs, in de verscheurdheid van zijn wezen, was hij vooral de mens „op de breuklijn", een marginale per soonlijkheid. Het is de grote verdienste van Rob Nieuwenhuys, dat hij Du Perron juist in dit opzicht tot leven wist te brengen, een warm levend mens in wie wij (voor sommigen mis schien met een schok) onszelf herkenden. Rt. v/h Cecil Hollandse en Indische keuken Hoogstraat 12 - Den Haag - Tel. 115300 Dir. M. WIJNANDS v/h Grand Hotel, Makassar Stationsweg 143 - Telefoon 60 17 03 Giro 40 66 36 - DEN HAAG Koop bij ons L.P.'s die U nergens kunt krijgen o.a. Carl Mann- Jerry Lee Lewis - The Ventures - Lefty Frizzell - Kitty Wells en originele Hawaïen L.P.'s uit Waikiki. Spec, afdeling voor: TECHNISCH SPEELGOED, o.a. Marklin, Fleisch- mann, etc. 2lllllllli:ill!lll!ltlll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllilllllllllllllllllllllll!lllll!llllll!llllllll!lllllllllll!lllll!l!lll!l[||||l!lllllllllllll||lll|ll||lll|lll||ll||||l||||||||||||||||||||!l!l!||l||!ll|l|!l|||llllllllll||!ll!||||l|||||l|l!:il|l|ll|||||l|||||!|IJJi 1 Ter overname aangeboden: 1 omg. Statenkwartier bij de v. Boetzelaerlaan te Den Haag. Vereiste vergun- ningen aanwezig. Huurovername pand. Acc. onderzoek toegestaan. Inventaris en Goodwill 15.000,Mak. courtage. Makelaarskantoor v. Kampen, Voorburg, Tel. 070-860148, na kant.t. 070-667629. 1 l!il!llllllllllllll!l!lll!lllllllll!lll!llllllll!llllllllllllllllllllllll!l!llltl!!llll]l!lllllll!ll]llllllll!l!lll!l!lllllllllllllllll!lllll!l!llli:illlllllllllllll!i:!!l!lll!lllllllllll!lllllllll:illllllll!ll!ttllllllllll!l!l!llll!:i!lllll!lll]|||||[]|||||||||||||||||||||[!!ll!ll!lliil .Illlll[lllll[[tllllll!llllllll!!!ll!llllllll!lllllllll[!l[l!llllllll!ll!lllllli!llli:il!lllllllllllll!lllll!lllll!llllllll!l!llllll!illllllill[|[[||||lll|[|||l!lllllllll!llllll!lllllllllllll[|||l![|[!|llllllllll!lllllllll!ll!!i:il|ll!ll|!l|||]]llllll[lllll!ll!lllll!llllllllll!l[!llll2 I TER BRAAKf DU PERRON BRIEFWISSELING 1930-1940 a De briefwisseling Menno ter Braak -E. du Perron zou niet alleen in Nederland iets 1 bijzonders zijn. Kwantitatief laat hij de veruit grootste briefwisseling tussen twee grote j schrijvers van deze eeuw, de 1000 brieven omvattende, nog niet gepubliceerde corres- j 1 pondentie tussen André Gide en Roger Martin du Gard, gemakkelijk achter zich. Meer 1 dan 1200 brieven, geschreven in nog geen tien jaar door twee van de briljantste episto- 1 laire talenten uit onze literatuur, geven een boeiend beeld van het culturele en politieke I leven in de dertiger jaren. Het is een tijd die tegelijk ver achter ons schijnt en toch in I i vele opzichten nog zo nabij is. Tijd waarin de intellectueel, of hij wilde of niet, uit zijn 1 ivoren toren werd gehaald, tijd van fascisme en communisme, tijd ook die het begin van 1 het einde van het Europese kolonialisme betekende. 1 Men weet hoezeer Ter Braak en Du Perron zich met deze problemen hebben bezig 1 gehouden en hoe zij er van nabij mee te maken hebben gehad. In hun brieven reageren I zij op deze tijdsverschijnselen, direct, fel, met al hun intelligentie en, niet te vergeten, hun humor. 1 I Bovenal echter is deze zeldzaam rijke briefwisseling het getuigenis van twee figuren I I die het schrijven in het bloed zat, met een intensiteit zoals vandaag de dag niet meer voorkomt. Door hun ogen maakt de lezer een belangrijke episode in onze literaire j 1 geschiedenis mee: de tijd waarin Forum met wie zich rond dat tijdschrift bewogen I als Slauerhoff, Vestdijk, Marsman, Elsschot kwam en ging. 1 Ter Braak en Du Perron hebben in hun brieven ook hun mening over Nederland, over i 1 onze literatuur en het literaire leven, onze artisten, journalisten, leraren, kolonialen, I I politici etc. niet onder stoelen of banken gestoken. j 1 Scherp ook wordt hun verhouding tot elkaar's en tot hun eigen werk belicht. 1 In hun brieven is het soms alsof wij hun essays en romans zien ontstaan. De essays en jj 1 romans van twee auteurs die het, als voortzetters van het werk dat Multatuli was 1 I begonnen, meer dan enig ander voor de Nederlandse literatuur mogelijk hebben 1 1 gemaakt om volwassen te worden. 1 De briefwisseling Ter Braak -Du Perron verschijnt in zes delen dundruk. Het werk i zal in 3 jaar compleet zijn. Het eerste deel is eind september 1962 verschenen. Voorin- 1 i tekenprijs tot de verschijning van deel 2 22.50 per deel. Daarna 25.per deel. 1 De delen zijn niet afzonderlijk in de handel. G. A. VAN OORSCHOT AMSTERDAM BESTELBILJET AAN BOEKHANDEL PAAGMAN 1 Fred. Hendriklaan 217 B, 's-GRAVENHAGE, tel. 54 37 00, giro 18 57 83 Ondergetekende wenst in te tekenen op de uitgave BRIEFWISSELING TER BRAAK/ J 1 DU PERRON, welke in zes delen zal verschijnen. Betaling per deel/ in termijnen van 1 ƒ5.per maand. 1 Naam: Adres: Plaats: b illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli:lll!llll!IWIIII!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!llillllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll!llllllllli:illllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!lllllllli:illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï

Tong Tong | 1962 | | pagina 19