KEPALA BOTAK Oude wijsheid Ook als kleine jongen hield ik ervan om met oude mensen te babbelen, tot verba zing en vaak ongenoegen van jeugdige vriendjes. Oude mensen hebben vaak een ..hinderlijke eigenwijsheid", die in feite is: een eigen wijsheid van heel bijzondere waarde, immers in het harde leven met veel (bittere) ervaring overgehouden residu-waarden", die als zij hinderlijk klinken, dit toch eigenlijk alleen zijn voor de opervlakkige toehoorder, dus geen afbreuk doen aan de „oude wijsheid". Oude mensen argumenteerden ook weinig. Ze zeiden kalm een eenvoudige stelregel, b.v. „roedjak eten is goed", die zij niet konden of wilden verklaren, maar die uit ervaring hadden overgehouden. Pas bij veel latere studie in chemie en gezondheidsleer en zo leerde ik dat het eten van ,mngkl" (half-rijpe) vruchten inderdaad gezond was, door de aanwezige pectine in zulke vruchten, die een aparte voed zame en stimulerende werking hebben. Als ik zo terugdenk aan die oudjes in Indië, die waren toch ook veel gezonder dan zovele oude mensen van hier. Ze aten op hoge leeftijd nog van alles. Hier zie je vaak zelfs mensen op middelbare leeftijd al allerlei gerechten weige ren of met flesjes met pilletjes rondlopen. Mijn moeder zei vaak: „Bitter in de mond, maakt het hart gezond". En ze at periodiek als lalap jonge papaja-bladeren of loentas. Als kleine jongen vond ik dat gewoon horribel. Toen ik later veel aan sport deed en veel gezond en hard buiten leefde, kreeg ik er op de een of andere manier toch ook wel trek in. Vaak zaten we 's-middags na het middagtukje met z'n beiden gezellig te schransen: rijst plus sambal plus bittere lalap. Echt schransen Er waren erg veel zulke lessen. Van de wérke lijk wijze oude mensen tenminste. Zij waren ook helemaal niet bedilzuchtig; konden veel waanwijs gezwets zwijgend aanhoren. De quintessens van hun raad was eigenlijk: „doen", zelfs „verkeerde" dingen. Je werd er inderdaad wijzer van Het is jammer dat de Europese leefwijze zo slecht toestaat dat wij onze oudjes bij ons houden. Dat veel oude wijsheid reddeloos verloren raakt in ouwemannetjes of ouwe- vrouwtjeshuizen. En dat wij vaak het geduld, de liefde en het respect niet meer kunnen op brengen voor „ouwe zeuren". Mensen van dertig, veertig, vijftig jaar zijn vaak zo kinder lijk nog in hun inzicht in het werkelijke leven. Voor hen is het leven vaak nog een soort weg naar een sprookjesgeluk dat ieder verstandig mens zeker verwerven moet. Ze weten nog niet dat het leven ontzettend kan teisteren en be schouwen verlies of ondergang als een soort domheid. Pas als zij ook zeventig zijn, komt het inzicht. Als dan ook de wijsheid maar komt! Men heeft Tong-Tong wel eens een blad van ouwezeuren genoemd. Merkwaardige ouwe- zeuren. Hoogleraren, maar ook eenvoudige mensen zoals Si Klaas Pfaff. En dat de jongere esprit nog geen kans heeft gezien copy te produceren van een beter gehalte. Hier komen vaak zulke opinies op de proppen als: „Tong-Tong moet vooruitkijken, Tjalie! Con structief zijn!" Antwoord: „Prachtig. Onze kolommen staan voor iedereen open. „Schrijf!" „Ja, wat dacht je? Dat ik dat voor niets deed?" „Natuurlijk betalen we je ervoor. We hebben toch nooit gezegd dat we niet betalen? Schrijf op!" Gek, dat er nooit wat op gekomen is. En die oudjes schrijven maar „voor niets", net zoals destijds ou-tante en opa ons al hun wijze lessen gaven voor niets, terwijl wij voor jonge leraren en lesgevers moesten betalen -en soms tóch niets leerden! Ja, onze Tong-Tong is met zijn „gebreken" dus tóch een niet weg te praten bewijs dat onze praktische wijsheid nog steeds komt van de ouderen en dat vele jongeren met veel impo sante (maar zweverige) ideeën toch eigenlijk- in hun hemd staan tegenover deze kalme uit daging van de „oudjes": spreek, schrijf, bewijs! T. R. De Godin van het Fortuin (het Geluk, de Goede Kans) Fortuna, werd door de Grie ken voorgesteld als een schone vrouw, echter met een nogal vreemde „hairdo": op haar voorhoofd droeg ze een snoezig vlechtje, maar haar achterhoofd was kaal geschoren. Fortuna zweefde als een begerenswaardige Lollobrigida tussen de mensen rond en wie haar zag naderen, kon haar „in de kuif pikken" bij 'het vlechtje. Was ze echter ge passeerd, dan greep men naar de kepala botak. Geen houvast. Litjin, Peh! Kans-nja wèh! Welke lering valt hieruit te trekken? Niet dat Fortuna een soort Koentilanak was (ook: mooi van voren, maar „met gat van achteren", zoals Nono zei -en hij be doelde „hol"), maar deze lering: dat je bet Geluk moet grijpen als het KOMT, niet als het al voorbij is. Bij het bespreken van plaatsen voor feesten, stands voor de Pasar Malam, kalenders of boekjes van Tong-Tong, handel NU, als de kansen aangeboden worden, niet als „al uitferkoh" (en dan veel geween en kner- singe der tanden). Wees een verstandig mens, leef niet op de dag, schaf een memo boekje aan of teken aan op uw kalender, alles wat nog komen moet. In het algemeen als U iets LATER wilt hebben, handel NU Van de door ons geboden kans om dit jaar in 't bezit te komen van goedkope kalenders maakten zeer velen gebruik, maar ook zeer velen „vergaten" Fortuna tijdig „in de kuif te pikken". Ze maakten geen gebruik van de extra kortingen, die het bestellen vóór 6 november met zich meebracht. En toen veel geween door de telefoon, die staat iedere dag roodgloeiend: „Kan het nu echt niet meer, we willen zo graag nog kalenders bestellen Natuurlijk kunt U nog bestellen, maar tegen de normale prijzen en zolang de voorraad strekt!! Wees er dus tijdig bij en laat nu dit tweede kansje, dat wij U bieden, niet weer voorbijgaan. We hebben voor alle teleurgestelden, die achter het net gevist hebben („advertentie te laat gezien", „op vakantie geweest") nog een kleine verrassing: bij aankoop van drie of meer kalenders, doet er niet toe van welke soort (als maar drie of meer in totaal), geven wij op de normale prijzen 15% korting en bij twee tegelijk 10% korting. De prijzen worden dan als volgt: Keukenkalender Bij 3 tegelijk Bij 2 Normaal f 6.60 Balikalender Normaal Bij 3 tegelijk 4,60 Verjaardagkalender Normaal Bij 3 tegelijk 3,— 2.55 5.60 3.90 Bï] 2 Bij 2 tegelijk 5.95 tegelijk 4.15 tegelijk f 2.70 Knip uit of schrijf ovei Beste Tjalie, Graag maak ik gebruik van de mogelijkheid om nog 3 kalenders te bestellen met een korting van 15%. Stuur mij: 1 Keukenkalender a 5.60 1 Balikalendera 3.90 1 Verjaardagkalender a 2.55 Totaal: 12.05 Het bedrag ad 12.05 is per giro/postwis- sel*) aan jou overgemaakt. Handtekening: Beste Tjalie, Graag maak ik gebruik van de mogelijkheid om nog 2 kalenders te bestellen met een korting van 10%. Stuur mij: 1 Balikalender a 4.15 1 Verjaardagkalender a 2.70 Totaal: 6.85 Het bedrag ad 6.85 is per giro/postwis sel*) aan jou overgemaakt. Handtekening: Doorhalen wat niet van toepassing is. Anders samengestelde bestellingen s.v.p. op een briefkaart aan ons op te sturen.

Tong Tong | 1962 | | pagina 3