HET BIKKELSPEL Amerikanen, zo zijn ze ECHTE SPEKKOEK KOKKIES RIJSTWIKKELS WAROENG SOEBOER Als ik Lilian Ducelle's talent had gehad, zou ik hebben kunnen beschrijven, wat ze aan hadden, die twee modieus geklede vrouwen, die me afhaalden. Ze waren die dag co-hostess voor de Welcome Wagon Club, een club, die zich bezig houdt met gezellige bijeenkomsten voor dames van allerlei leeftijden en de naam zegt het al, ze bemoeien zich voornamelijk met nieuwkomers, hier in Cincinnati. Deze keer zouden we lunchen in een klein, maar goed bekend staand restaurant en we zouden een boekreview krijgen van een of andere be roemdheid op dat gebied. De twee dames wonen in een dure buurt van het dure Madeira. Ik had ze nog nooit eerder gezien, maar ik had hun namen van de Hostess opgekregen en ik was natuurlijk nieuwsgierig genoeg om ze in het telefoonboek op te zoeken en heb toen mijn conclusies getrokken. De car waarmee ze kwamen was luxueus breed en ze zeiden: „Hi Faye. Je heet toch Faye is het niet? Ik ben Dorothy en dit is mijn vriendin Norma. Kom voor bij ons zitten. Er is plaats genoeg". Een moment flitste het door mijn hoofd: „Hemel, wat voor een indruk moet ik maken met mijn hoe-veel-jaar? oude jurk en dat ex- boebrak huis waarin ik woon, dat van binnen aardig maar van de buitenkant nog steeds niet is opgeknapt? Ik geef in wezen echter te weinig om uiterlijke dingen om me daardoor van mijn stuk te laten brengen en al gauw waren we in een geanimeerd gesprek gewik keld. In de cocktail lounge waren een paar mannen, maar verder was alles vrouw wat de klok sloeg. Het comité van ontvangst schreef onze namen op stukjes aardig versierd carton en speldde ze ons op, zodat iedereen kon weten wie iedereen was. Het vertrek waarin we de lunch zouden gebruiken, was half donker. De Amerikanen hier hebben er een handje van om hun huizen van de zon af te sluiten. De hoofd toon van het vertrek was blauw en er hingen reprodukties van beroemde moderne schilders aan de muur. Ik zag o.a. een Picasso. Ik vond de entourage lelijk. We kregen een warme maaltijd, soep voor, pudding na. Tot mijn verbazing aten vele dames niet, maar proef den enkel een hapje van dit en van dat, van wege de slanke lijn en toch vonden ze later, dat ze een delicious lunch hadden gehad. Een „bookreview" bleek geen boekbespreking te zijn, zoals ik dacht, maar een voorgedragen verhaal of de inhoud van een boek dat verkort wordt voorgedragen. Je zou het ongeveer kun nen vergelijken met wat Albert Vogel in Hol land doet. Alleen het zijn hier, voorzover ik kan nagaan, allemaal amateurs en geen beroeps voordrachtskunstenaars van dit genre. In de pauze werd het programma voor de eerstvolgende keer bekend gemaakt: a bridge drive plus modeshow in de Country-Club en dat er goedkope golflessen gegeven zouden worden gedurende de zomer. „Kom je de volgende keer weer Faye?" vroeg Dorothy en ze haalde ballpoint en opschrijf boekje te voorschijn. „Oh, Goodness neen, ik denk van niet. Ten eerste bridge ik niet. Maar de voornaamste reden is toch, dat ik er doodgewoon het geld niet voor kan uittrekken. Ik ben nog steeds een arme emigrante, weet je". Dorothy legde haar hand even op de mijne: „Oh, jullie kans komt ook hoor, geloof me. Ikzelf heb een doodarme (Vervolg op pag. 17) Koningstr. 16, Den Haag, tel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten. ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend dagelijks van 10-10 uur. Zondags van 2-10 uur. (Dinsdags gesl.) raimiaoiiiiusmaimrawm»" Bestel en reserveer NU de van Oma Tio bij Witte de Withstraat 128 en Slotermeerlaan 125, Amsterdam- W. Verleden jaar moesten wij tientallen mensen teleurstellen omdat ,,sudah abis spekkoek njd'. U weet toch ooi, dat wij spekkoeken en alle andere rijsttafelart. verzenden over de gehele wereld. Muuske me flo Ze biten me zo Bite ze maar weer Smijt een gouden bikkeltje neer... Dit aardige bikkelrijmpje zongen de kinderen in Noordelijk Nederland vroeger onder het bikkelen. Wij zelf zongen v.z.v. ik weet niet bij dit gezellige spelletje. Allang liep ik met het plan om eens over dit voor de vrouwen zoveel pret tige herinneringen terugroepend spel wat te schrijven. En omdat te voorzien was dat er dan honderden aanvragen om bikkelspelen zouden komen, informeerden we eerst eens naar de mogelijkheden daarvoor. Die worden op het ogenblik nog onderzocht. Maar intussen kwam er een klein oproepje in het Maandblad der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, waarin werd gevraagd om gegevens over het bikkelen. Hiervan hebben we toen gebruik gemaakt om te vragen of we van de reacties daarop ook kennis zouden mogen nemen. Dit omdat het natuurlijk aardig zou zijn om vergelijkingen te maken tussen Indië en Nederland. V.z.v. de binnengekomen brieven niet waren doorgezonden naar Zuid Afrika hebben wij ze nu ontvangen. Er zijn ook reacties bij van Indische dames. Maar Iaat ik eerst eens vertellen hoe het ge beurde. Aan een verslagje daarover in het Maandblad der Ned. Ver. v. Huisvrouwen van november j.l. ontlenen we de volgende gegevens. Mevrouw van der Linden uit Dor drecht ontmoette tijdens een vakantie in Zuid Afrika bij het beroemde Voortrekkersmonu ment een inspecteur van onderwijs, die als hobby gegevens verzamelt over het ouderwetse bikkelen. In dat Voortrekkersmonument is rondom een prachtig reliëf aangebracht, dat de hele geschiedenis van de Boerenoorlog in Zuid Afrika uitbeeldt en daarop komen nogal eens spelende kinderen voor. Ook kinderen dig spelen met bikkels, gemaakt uit ossebeen- deren. Mevrouw Van der Linden beloofde toen deze onderwijsinspecteur, mr. Conradie, om als ze terug zou zijn in Holland moeite te doen om zijn verzameling aan te vullen. Het resumé'tje dat zij gaf over de binnenge komen brieven zullen we hier niet overnemen. Liever wacht ik de reacties van onze lezeressen af. Wie vertelt ons welke spelregels bij het bikkelen werden gevolgd; werden er versjes bij gezongen? Ikzelf herinner mij dit laatste niet. Wie maakte zelf bikkelballen, van de getah van de Ficus Elasticus, zorgvuldig bij elkaar geschraapt, eerst op een blad, dan tot een balletje gevormd en tussen de handpalmen gerold (owee al die getahvlekken op onze tjelana monjet!), in een sigarettenblikje met petroleum bewaard. Het was een hele toer om 't gelijkmatig en glad te krijgen; eigenlijk gezegd lukte dat praktisch nooit! Waar werd het spel bij voorkeur gespeeld: in de koele voorgalerij met marmeren vloer, 's-middags terwijl de krees waren neergelaten om de felle middaghitte buiten te sluiten. Of op de geelbetegelde zijgalerij; de overloop naar de bijgebouwen; op school in de pauze? Haal uw herinneringen op en vertelt U ons zoveel mogelijk bijzonderheden. Wij kunnen dan daarmee de heer Conradie in Zuid Afrika óók weer gelukkig maken. En er zit een aardige vergelijkende studie in. Zegt U niet: ach nou ja, waarvoor; er zullen al zoveel anderen schrijven. Klimt U allemaal in uw penhouder WIES VAN MAARSEVEEN 13

Tong Tong | 1962 | | pagina 13