BALSEM O JUWELENHANDEL g oooooooooooooooooooooooooooo Welke vriend van P. Verboom? Spijtoptanten in nood MODERNE Middenstandswoning Deskundig advies CH. C. ISRAËL oooooooooooooooooooooooooooo Nederlanders en Indische Nederlanders in Amerika en Canada (Vervolg van pag. 6) Een verzuim, een euvel en een lang woord met U bankroet ging en zó'n slechte naam had, dat hij onder een valse naam, Theunis Meeuwisz, Indië moest binnenglippen. De HerenXVII waarschuwden Coen („eens een dief, altijd een dief", immers?), maar Coen had de jonge Van Diemen intussen zelf leren kennen, wist dat hij voornemens was met een hard leven in Indië zijn schulden terug te betalen, en zag zijn grote gaven van geest en hart. Hij gaf Van Diemen zijn kans en toen Van Diemen later inderdaad GG werd, beleefde het Nederlandse gezag onder deze man zijn grootste groei, bloei en consolidering .Niet alleen in het bekende deel van het Verre Oosten, maar Van Diemen zond ook ontdekkingsreizigers (Maarten de Vries, Abel Tasman, Frans Visscher) uit om nieuwe kusten te ontdekken. Aan hem hebben wij de ontdekking van Australië en Nw. Zeeland te danken. Als de Heren XVII, op vast bewijs materiaal, Van Diemen klein gehouden had, Indië's historie en die van de wereld zou een andere loop gehad hebben en, als een kruide nier gesproken: de schuld zou nooit zijn terug betaald. Wij houden dit voorbeeld vast. In dit blad is nimmer op verdachtmaking, laster en zelfs beschuldiging gereageerd. In dit blad is zelfs nooit een vlekje gesignaleerd, omdat wij uitgaan van de veronderstelling (en Christelijke waarheid) dat niemand zonder zonden is. Wie heeft ooit een absoluut witte koe gezien? Maar wordt niet elke bijna witte koe genoemd? Laat ons wat wij ver keerds van een ander weten voor ons houden, zoals wij hopen dat een ander verzwijgt wat hij van ons weet, wat minder goed is. Hoe kunnen wij ooit beoordelen wat in een andere geest omgaat en hoe menig hoogstaand mens zelf al lijdt onder zijn gebreken? Ik besef dat dit allemaal „ouwe koek" is, en dat bijbels, korans, enz. enz. er vol van staan. Waarom leven we er dan niet naar? In dit geval: de correspondentie over wijlen Generaal Statius Muller, was er misschien aanleiding voor om enkele woorden anders te kiezen ter wille van „de waarheid". En wij hebben daarvoor een spontaan vriendschaps gebaar van Kortman vertraagd. Om even tueel ter wille van „gaafheidszoekers-met-de- plak" foutloos te zijn. We hopen dat dit niet vaak meer mag gebeuren. En doen een beroep op onze lezers, om waar zij eerlijk en moedig staan, te zeggen wat zij op het hart hebben. Alles wat waar is hoeft niet openbaar te zijn. Kijk naar de wereld om ons heen: van alle planten en bomen zien wij alleen de helft: wat bóven de grond is. Naar wat „minder fraai" is: het wortelstelsel, kijken wij niet. Wilt U het toch? Ajo, ruk uit die plant, en bekijk alle wortels met een loupe. En vind geen fout. Maar de plant is vermoord. Of vind wél hier en daar een schimmeltje, een ziekte. En heb mededogen en respect voor die plant dat hij nochtans groeide en met zijn bladeren, vruchten en sappen voeding en zegening bracht. Maar dood hem niet. Want dit is waar en dit korte overlijdensbe richte van een groot en eerlijk mens heeft dit met zijn nasleep weer geleerd: met onze mug genzifterij, waarheidsgezoek, „eerlijk vóór en tegen afwegen" en brutale roddel hebben wij ten aanzien van onze Nederlands-Indische ge- oooooooooooooooooooooooooooc O Plantage Kerklaan 7, AMSTERDAM-C. O IN en VERKOOP, ook RUILEN q O Leverancier van Geluksstenen met O g Dierenriemteken volgens Geboorte- q O maand. Gezet in Goud ol Zilver naar O O keuze. Telefoon 020-743579 9 X schiedenis en zijn mooiste mensen veel op wrede wijze vermoord. Denk er tenslotte om, dat in het citaat „Mij komt de wrake toe" het woordje mij met een hoofdletter geschreven staat. Wat wij (met een kleine letter) alleen maar doen kunnen is: varkentje wassen. En daar wordt men alleen maar zelf vies van. In Tong-Tong gebeurt dat niet, ook al kost ons dit het leven. TfALIE ROBINSON P.S. Dit artikel schrijf ik met een kalm oog op de toekomst. Ook wij werken met menselijke gebreken. Samen met veel mensen, ook met gebreken. Wij werken met incompetentie (bedenk dat Tjalie met zijn lange loopbaan als journalist nergens carrière heeft gemaakt en dat hij mét zijn Tong-Tong bij Nederlandse journalistieke maatstaven zó onbekwaam is dat hij geen erkenning heeft kunnen krijgen), onder veel constante aanvallen, boven en onder de gordel en in de rug. Dit is geen klacht, maar vaststelling van een levende en eeuwige waar heid: leven gevaar lopen. Wij kunnen hierbij slagen of ten onder gaan. In beide ge vallen hebben wij naar onze volle vermogens geleefd en gewerkt. Als wij vallen, zullen er „normaal" beschou wingen over ons geschreven worden, hoogst waarschijnlijk ook volgens het recept: 5% het was goed bedoeld, en 95% maar... en dan komt het risje fouten. „Hou je vast aan je stoel, man, want nou komt het!" Good old Tong-Tong! En méér dan ik zeggen kan: arme medewerkers van me, met hun ge breken en tekortkomingen, wat zullen we ervan lusten! En ons eventueel gelukkig prijzen als we doodgezwegen worden! Nochtans: geen klacht: het schijnt soms of dit het lot is van alles wat Indisch is. Of zal er de komende jaren tóch wel wat veranderen? In elk geval blijven we erop hopen en eraan werkenTR. Er is een man en mens, aan wie ik vaak met respect en grote warmte aan terug denk, hoewel ik hem eigenlijk maar heel kort gekend heb. En dat is ,,Pa" Ver boom. ook wel genaamd „De Leeuw van de Vaderlandse Club" niet om zijn chauvinisme, maar om de onvervaard heid waarmee hij alles wat goed was in zijn ogen kon verdedigen. Hij is heel stil en ongemerkt uit de publieke aandacht verdwenen en ik geloof dat velen met mij vinden dat hij een plaatsje verdient in de jaargangen van Tong-Tong. Wel ke vriend die hem goed gekend heeft, wil over hem schrijvenHet is een plicht. En een mooie plicht. Wie schrijftT. R. Vergeet niet de spijtoptanten, die in Indonesië achtergebleven zijn en veelal onder ellendige omstandigheden op hun verlossend visum voor toelating in Ne derland wachten. Steunt het Nassi- Comité, dat alles in het werk stelt deze achtergeblevenen hierheen te krijgen. Stort uw Kerst-bijdrage op giro-nummer 8118 van het „Nationale Comité Steunt Spijtoptanten Indonesië' Laan van Meerdervoort 1580, Den Haag. Wegens vertrek TE KOOP te Alphen a/d Rijn. Begin '63 vrij te aanvaarden. Goede verbindingen (trein en bus). Prijs in overleg. Inlicht, tel. 01720-3550. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO op verzekeringsgebied geeft: bekend uit Indonesië Roerdompstraat 49 - Haarlem (02500- 57891). Vert. DIVERSE MAATSCHAPPIJEN §000000000000000000000000000 OOOOOOOOOOOOOOOuiJc;UC>uuOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Het equivalent van de bekende „obat matjan", op initiatief van dokter Rama Polderman in Nederland gefabriceerd naar oude Indische kruidenrecepten, in wijde kring beproefd en perfect bevon den, thans in de handel gebracht door TONG-TONG. Te bestellen door storting van 2.50 op giro 6685. 1 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O n Wilt U ons uw adres en adressen van uw familie en kennissen sturen? ONS DOEL IS HET VOLGENDE: 1. Wij willen graag het Contactadres zijn tussen U en uw familie Overzee, om op deze wijze eraan mee te werken de banden te verstevigen. 2. Wij willen dit bereiken door, indien mogelijk, de oprichting van CMJBS op de plaats waar U woont, opdat ook onderlinge contacten worden gemaakt. 3. Wij willen zowel hier als ginds enige van uw belangen behartigen en denken hierbij aan familiebetrekkingen, pensioen- of A.O.W.-aangelegenheden, overzee- sche reizen en familiebezoek, tips bij het zoeken naar een baan, huisvesting e. 4. DIT ALLES IS KOSTELOOS. Informatie-adres: MARY BRÜCKELBEITEN „NEDERLAND AMERIKA CONTACTEN" Van Aersenstraat 217 - Telefoon 55.82.10 - DEN HAAG 18

Tong Tong | 1962 | | pagina 18