cm ^r=VVAN HIER EN GUNDER Nakaarten over Nw. Guinea 7e JAARGANG No. 10 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542/550.749 - Giro 6685 Telegramadres: TONGTONG DENHAAG Waarom zwijgt Tjalie in alle talen over de Wij Nederlanders hadden een beter sluitstuk huidige ontwikkelingen in Nw. Guinea?" kunnen maken en zelfs de basis kunnen helpen P. v. d. Waard leggen van een nieuwe staat. Wie de geschie- 1. Omdat het al naar genoeg is om terug te denis van Indië en de Indonesische rijken vóór denken aan al het valse pathos dat wij hier de Europeanen kwamen, kent, weet dat «af hebben doen opwaaien (lees nog maar eens (het scheppen van verbindingen) m dit kranten van vier-vijf maanden terug), eilandenrijk (met zijn meer dan honderd volken en eilanden) de werkelijke levensader is van 2. Omdat het eerstdaags volledig Irian is, Indonesië; niet de politieke richting, de staats- geschrapt uit onze geschiedenis en zich ont- vQrm de re,; of cumulatie van bodem_ wikkelen zal langs lijnen, waar wij geen be- schatten of cultuurprodukten. Het was altijd moeienis mee en geen invloed op zullen macht ter zee, die de opkomst en ondergang hebben. van de yeje r;jken ;n Indonesië besliste. De Hoe dan ook: als Indischman voel je leed, Javaanse, Maleise, Atjehse, Makassaarse oor- omdat een stukje grond, waarmee je bent opge- ]0gS. en handelsvloten bepaalden wel en wee groeid, moet „verdwijnen". Net zoals het zeer van Indonesië. Geloof het praatje niet dat deed, het rood-wit-blauw te zien strijken boven Indonesiërs geen nautische talenten hebben, het Paleis-Gambir Niet omdat ik het de Indo- £euwen hebben Zlj de beIangrjjkste ver- nesiers misgun. Verre van dat. Men kent mij. bindingswegen in Z.O. Azië beheerst. (Wij Ook zie ik dat de ontwikkeling van de wereld- geloofden ook in het praatje dat Japanners politiek niet te stuiten is. Maar waarom moest hoogstens goed genoeg waren voor barbier en dit alles gebeuren met zoveel geschreeuw, zo- speelgoedfabrikant, hoewel Coen al vaststelde veel gelieg en gedraai, zoveel mensenlevens, dat het formidabele soldaten waren. Het heeft terwijl het niet hoefde? 3 50 jaren geduurd voordat wij inzagen dat Al met al is dit een sluitstuk in een 350 jaren Coen gelijk had!). Drie eeuwen geleden had- oude geschiedenis (Bantam, Jacatra, Speelman, den wij staatslieden die dat wél inzagen. Het de Java-oorlog, van Heutsz), alleen in de omge- waren de „ammeraals" en de stichters van een keerde richting. De Indische geschiedenis is sluitend koopvaardij-systeem, die de Indonesi- een geschiedenis met haat en bedrog, maar sche macht ter zee braken en de weg effenden ook met ontelbaar veel goede daden, groots voor de vestiging van het Nederlandse gezag, bestuurswerk, vooruitziende brede politiek. Het beheersen van de verbindingen, ter zee en te land, heeft Nederland zijn macht gegeven. Tot en met de tijden van De Grote Postweg, de KPM en de KNILM toe. Niet de politiek. In dit nummer Niet personen of religieuze stromingen. We hebben veel te veel radauw gemaakt over 1 aste rubrieken OP PAG. Soekarno en andere „gemene" Indonesiërs. Van Hier en Gunder2 Laten we gemakshalve aannemen dat het inder daad „rotkerels" zijn, één vluchtige blik door Pentjak8 de indjSche geschiedenis leert ons, dat wij met Geografische namen op Java10 andere „rotkerels" (Sultan Agoeng, Amang- .Kr, koerat, Aboelfatah, enz. enz.) ook wel weg ANA voor de vrouw 1- en 1. geweten hebben. Zelfs met „rotkerels" in onze Boekenkrabbels14 eigen gelederen. Met „heilige gekwetstheid" -TAXT-TI- „rcvc zv u-u-.- (wat is er met trillende stem getierd in de TANTE MILKE voor „Onze Bibit 16 Kamers!) en zeker met het spelen van politieke I.K.K. TONG-TONG21 spelletjes komen we er niet. Tina Tina's 22 Nu 's ^et Nederlandse volk zélf een zeevarend en handelsvolk. Met een helder oog op de kaart Redactioneel van Z.O. Azië (de zeeën van Indonesië en de De waarde van het Niets (II) 4 zeeën tussen Indonesië en de continenten Azië Nederland en Indonesië5 e" Australië, de Stille Zuidzee) en indachtig de latente nautische en mercenaire talenten Een verzuim, een euvel6 van de Indonesiërs, hadden wij onze nieuwe h, niemnrutm richtlijnen van samenwerking moeten leggen Nooit vereeten 3 °P terreinen van MarineKoopvaardij, Luchtvaart en Handel. Op deze terreinen Petoro jang terhormat4 m0eten wij opbouwen. En ik weet zeker dat Mej. H. C. H. Hoetink4 wij in Holland op bovengenoemde terreinen heldere geesten hebben, die alleen losgemaakt Kunst moeten worden van (partij-) politieke kren- Hemelnimfen proberen Ardjoena te tenwegerij om enorm veel te kunnen doen voor verleiden 7 Indonesië's opbouw en automatisch gelijktijdig Sport daarmee voor Nederland's welvaart. Voetbalglorie (VIOS)15 bebben Qns aneen op stupide wijze vrolijk Muziek gemaakt over het „gehannes" van Indonesische De timple11 zeelieden met hun nieuwe oorlogs- en handels schepen, waar zij uiteraard (na 3 eeuwen Bouwplannen achtergebleven te zijn) moeilijkheden mee Las Palmas en La Garitahadden. De Russen en Duitsers hebben mate- Reacties van abonnees riaal en adviezen geleverd. Onze zakenlieden Goeroe Bartjes bij de Kannibaal'n (1) 9 hadden een gezonder kijk op nieuwe mogelijk heden (al kunnen wij van mening verschillen Abonnees vertellen over de w;jze waarop initiatief werd ont- Mimiplooid), maar zij werden doodgewoon „uitge- Dongèngan van Si-Klaas15 vunsd Het Paardje16 (Vervolg op pag. 5) BI] DE VOORPLAAT Nog is de ochtendnevel niet opgetrokken. Als een waas hangt hij nog tussen de asembomen. Maar allerwege heerst alleru ege heerst al de bedrijvigheid van de nieuwe dag. Zo dadelijk zal het werkvolk op weg naar het bedrijf willen ,,djadjan". En dus speelt hij zich al voort, de toekang doealan, met de zwiepende pikoelan over de schouder. In forse, maar rustige cadans de brug over. Want zijn stalletjes zijn volbe- laden met verse waar. Alle mogelijkheden zijn aanwezig: voor een lekker kopje koffie met velerlei soort koekjes; voor vers te bakken pisang goreng; voor een overheerlijke gado gado, later op de dag. Stapels verse pisang blaren die hem het probleem van borden wassen helpen ontgaan. Als de maaltijd genuttigd is gaan de blaren immers in 't vuilnisvat! En de toekang kajoe voert zijn brandhout aan per prauw. De vaarbomen telkens in de modde rige bodem van het grachtje plantend, op vaaraige wijze de gètèks ontwijkend, gaat hij zo zijn vaste afnemers langs: de tauheks in hun Chinese waronkjes langs de kant; de bewoners van de kamponghuisjes... Het tempo is vlot, maar men haast zich niet. Bedrijvigheid, die toch rust ademt... WIES VAN MAARSEVEEN Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer: 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar) Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. „THE AMERICAN TONG-TONG", Zelfstandige Editie voor de V.S., Mana ger: Roy J. Steevensz, Editor: Lilian Ducelle. Offices: 5430 Pioneer Blvd., WHITTIER, Cal. Phone 692-9632. Month 1, Half year 5, Year 10. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel

Tong Tong | 1962 | | pagina 2