Schone herinneringen aan de kerstboom VOOR DE VROUW UW VERZORGDE COIFFURE UW MASSAGE FAC1ALE GUERLAIN UW PARFUMERIE-GESCHENKEN.... altijd EXTRA gesoigneerd bij: Foutvels Pouivels Intercoiffure Interparfums Fred. Hendriklaan 160 Den Haag Telefoon 55 30 55 men, er werd geroepen, gewuifd en aandacht getrokken. Je probeerde zo te zitten, dat je vriendje of vriendinnetje je kon zien. Pengkie en Boeti raakten om iets onnozels slaags, maar daar kwam juffrouw Timmerman al en zei met zoete stem: „Jongens toch, denkt eraan, het is Kerstfeest!" Onder de Kerstboom lange tafels vol boeken. Voor elk kind een. Ieder jaar weer. Een keer had een jongen gezegd: „Ik weet dese jaar wij krijgen geen boekenGisteren een vrachtauto stop bij de pastorie. Ik sie veel dosen kom d'ruit. As soveel moet voor kersfees sijn!" Maar Eddy had zich schromelijk vergist. Het waren dit jaar wéér boeken. Op het eind van de avond werden ze zoals gebruikelijk door de jufs en de meesters uitgedeeld. Je moest goed opletten want de namen werden snel op geroepen. Als je je naam hoorde, was het toch wel spannend. „Adoe, ik sie even jouw boek. So gesien spannend seg!" Maar die spannende omslag zei meestal niets. Je bladerde het boek snel door, je las hier en daar een regel. En ja hoor, overal Hij, Hem, Zijn met een hoofdletter. Je nieuwsgierigheid zakte meteen, want je had wéér een Christelijk boek. In welk Christelijk boek gebeurden nu spannende dingen zoals kloppartijen, wraak nemingen? Trouwens, je kon het aan de illus traties al zien. Toch voelde je je rijker op weg naar huis. Een zakje snoep, een boek. En het Kerstverhaal was toch wel erg mooi verteld. De pijpekrul- len hingen op sterven en de haareinden waren kleverig want ze waren in de beker chocola gedompeld geweest. Voor me uit liepen 4 jongens. „Tjobah ik ruil mijn boek tegen jou!" „Waarvoor, toch zelfde slome verhaal!" „Ja maar jouw boek toh van W. G. v. d. Hulst. Mijn zusje zij spaar deze boeken. As ik haar geef, ik krijg van haar kwartje!" Dierbare Kerstboeken, we hebben er wat uit gelezen. Als ik in Holland met de trein langs Nijkerk reed, moest ik er altijd aan denken. Ik denk ook aan die Kerstboom in de Japanse bezetting. We konden nergens een spar krijgen en namen een tjemara. Je kon er niets behoor lijks in hangen maar hij zag er toch wel aardig uit met al die zilveren slingers. En ik herinner me ook dat juist in de Japanse bezetting we elkaar prachtige Kerstcadeaux konden geven. Alles zelfgemaakt en daarom juist bruikbaar, degelijk en met veel fantasie en smaak vervaar digd. Heb ik ooit meer gesmuld van een Kersttaart als van die kwee lapis die onze lieve oude kokkie (al lang niet meer in onze dienst omdat ze terugwilde naar haar kampong toen de Jap in Soerabaja kwam) kwam brengen? Een kwee lapis in rood-groen-wit. Werkelijk geen Kerst krans heeft er zo feestelijk uitgezien! Mijn laatste Kerstboom in Djakarta ging in vlammen op. In een zuinige bui kocht ik een „eeuwigdurende" van plastic. Een monster achtig ding waar ik direct spijt van had, maar hij kostte maar 25 rp. Bij het aansteken van de eerste kaars vatte een hoger gelegen tak vlam en zelden heb ik iets sneller zien branden. Alleen tegenwoordigheid van geest redde onze cadeautjes die onder de boom lagen. Ik slinger- (Vervolg op pag. 15) De befaamde „bebe" (of Mother Hubbard), zaliger nagedachtenis, nu weer herleefd als de „muu-muu" van Hawaii... en de Verenigde Staten, waar dit kledingstuk zeer populair is. Gefoto grafeerd bij een bezoek aan het gedenkteken van Dr. Franz Wilhelm Junghulm te Lembang. De Wilshire Boulevard in Hollywood heeft sinds vorige week (ik schrijf eind november) weer zijn „Miracle Mile". D.w.z. dat over een volle mijl lengte aan deze prachtige boulevard de Kerstbomen zijn ontstoken. Het is een fantastisch gezicht, spectaculair zoals in Amerika alles spectaculair en groots wordt opgezet. In de hills, daar waar de grotere villa's zijn met mooie tuinen, is men bezig met de voorbe reidingen van de Kersttaferelen. Kerstbomen in de tuin zijn hier gewoon. Men hangt Kerst klokken met een Kerstwens in de tuin of aan de voordeur. Voor iedere voorbijganger een zalig Kerstfeest! Wat de Kerstbomen zelf betreft, ik heb er nog geen groene bij gezien, behalve die in de tuin zelf groeien. In de winkels zijn ze hele maal van zilver, helemaal van goud, zodat je knipperend met je ogen, niet eens meer kunt zien of de zilveren, gouden bellen hebben en de gouden, zilveren bellen. Er zijn ook lila bomen, rose, gele en vuurrode. Het is krank zinnig en krankzinnig mooi, maar het heeft niets te maken met onze eigen donkergroene spar, die zo lekker ruikt, die na de tweede dag al begint te ruien en waarvan iedere dag min stens twee Kerstbollen door onhandige en nieuwsgierige kinderhanden bezwijken. Santa Claus is onze Sinterklaas ver voorge- weest en half november al binnengereden. In een kolossale rendier-slee met een gevolg van honderden film- en televisiesterren. Die worden trouwens bij iedere feestelijke gebeurtenis te voorschijn getrommeld. Zoals in Holland geen feest denkbaar is zonder feesthoedje, feestneus en hos-partijen, zo wordt hier elk openbaar feest pas écht als de sterren uit Hollywood acte de présence hebben gegeven. '-Lands wijs 's-lands eer. Wat ik hier in Amerika zo sympathiek vind is, dat de middenstand wel profiteert van een feestperiode, maar toch op een menselijker manier dan in Nederland. Wordt daar alles in december ineens veel duurder, hier putten de winkels zich uit in speciale aanbiedingen. Je krijgt voor weinig geld al iets moois, er is in november/december veel meer keuze uit bij zondere artikelen en men houdt rekening met iedere beurs. Natuurlijk is dat geen philan- tropie .natuurlijk zijn daar behoorlijke omzct- winsten bij berekend, maar ik kan U de verzekering geven dat je hier met plezier en gemak je Kerstinkopen kan doen zonder buiten je budget te gaan. Natuurlijk gebeurt dat toch hoor, daar niet van Maar waar denk je in Kersttijd toch altijd weer het meest aan Aan de Kerstvieringen uit je jeugd. Zo weet ik nog elk detail van de Kerst feesten die ik op de lagere school (ik woonde in Malang) meemaakte. Ieder jaar 21 of 22 december om 7 uur 's-avonds naar de Protes tantse kerk aan de Aloon-aloon. De avond tevoren begon het feest voor mij al, want mijn moeder vond altijd dat in lang haar pijpekrul- len hoorden op bijzondere gebeurtenissen. Aan Koninginnedag en Kerstfeest ging voor mij altijd de marteling van papillotten vooraf. De vriendinnen zeiden: „Sóó schattig!" of ze waren jaloers en zeiden: „Soo aanstiel dat mens O dat verrukkelijke geroezemoes, die sfeer in de kerk! De kolassale Kerstboom, schoon ver sierd, de rode papieren Kerstklokken bij elke bankenrij. De juffrouwen en de meesters liepen in prach tige kleren, je herkende ze nauwelijks. Wat zag de juffrouw van de 4e klasse er schattig uit. Trouwens allemaal zagen ze er lieflijker uit dan in het dagelijkse klasseleven. Zelfs hun stemmen klonken anders als ze zeiden: „Kom jongens, een beetje doorschuiven!" Je zag kinderen van andere scholen binnenko- 14

Tong Tong | 1962 | | pagina 14