ST Zelf kalenders maken VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke (l)(i°-l)(4+2)(6-3) AR=EW Voor oplossing zie pag. 24 Een kalender zelf maken, zoals „de Pappie van Ineke" altijd deed, kunt 1 U natuurlijk ook doen. Veel gemakkelijker is: bij TONG-TONG bestellen. U heeft keuze uit 3: de Keuken-, de Bali- en de Verjaardagkalender. Maar kiezen is moeilijk en U heeft ze toch alle drie nodig! U kunt nu nog bestellen zolang de voorraad strekt. Zie voor de prijzen en de bestelcoupon pag. 11. Lieve allemaal, Terwijl ik deze brief schrijf gaan we weer de Kersttijd tegemoet. Als we de winkels bekijken zien we ongelooflijk veel moois en lekkers: zoveel geglinster en geschitter voor de kerst boom, kerstklokken van allerlei materiaal, kaarsen van de vreemdste vormen, dennegroen en hulsttakken, en dan de banketbakkerszaken, waarvoor je kunt staan te watertanden, en noem ze maar op. En dan ineens, terwijl ik zelf er op uit ga om onze Kerstvoorberedingen te treffen, moet ik als vanzelf denken aan het mooiste, blijste Kerstfeest dat ik ooit vierde. Toen er juist niets van al dat heerlijks en prachtigs te krijgen was. Nergens. Het was in de oorlog. We waren opgesloten in een Japans interneringskamp. Ongeveer 2500 vrouwen en kinderen in houten, tochtige barakken, met aarden vloeren en atap- pen daken, waaruit wel eens ongedierte omlaag kwam. Er werd honger geleden, van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat. Er was nooit genoeg voedsel. Er waren geen medicijnen. Er was eigenlijk niets aangenaams. Maar de vriendschap die onderling tussen sommige kampbewoners groei de, de band die ons samen bond maakte het kampleven toch innerlijk warm en rijk. En met elkaar beleefden we er ook dat mooie Kerst feest. Eigenlijk drie in totaal. Elk jaar dachten we dat we het volgende in vrijheid en vrede zouden mogen vieren, maar daardoor beleefden we elk Kerstfeest opnieuw in een blij ver wachten, en omdat er helemaal geen romp slomp bijkwam, hielden we de ware kern van het Kerstfeest zelf over. Toch maakten we er ook voorbereidingen voor. Wie er weken en weken van te voren aan dacht om dagelijks een schepje van je rijst- en meelvoorraad weg te stoppen, kon met de feestdagen ook fijn een extra hapje klaarmaken. Verder studeerden de meisjes van de P.J.C. (Protestantse Jongeren Club) elk jaar opnieuw een heel mooi Kerstspel in. Er was ook een zangkoor. O, die kostelijke uren van repeteren, achter bij de omheining in de verste hoek van 't kamp. Dan waren er ook de Zondagsschool kinderen die hun liederen geleerd hadden. Eén van de leidsters stond daar als de engel Gabriël met een brandende kaars in de hand, en sprak de tekstwoorden van de blijde boodschap, zoals die aan de herders op het veld verteld werd: ,,Weest niet bevreesd, want zie, ik verkondig U grote blijdschap die heel het volk zal ten deel vallen: IJ is heden de Heiland geboren, namelijk Christus de Here, in de stad van David. En dit zei U het teken: Gij zult een kind vinden in doeken gewikkeld en liggende in een kribbe"Nadat zij deze woorden gezegd had, kwamen de kleintjes op een rij naar haar toe, al zingend van: Jezus zegt, dat Hij hier van ons verwacht, dat wij zijn als kaarsjes, brandend in de nacht..." Eén voor één hielden zij bij de leidster stil en staken bij het licht van de kaars hun eigen lichtje aan. Die kaars, wat vonden we het toen een weelde, dat we die nog hadden, waarschijn lijk de enige kaars in het kamp. En wat een soesah om voor de kleintjes ook kaarsjes te maken. Tenslotte had iemand verzonnen om rubberpitten (we zaten midden in de rubber- bossen) uit te hollen, met (gestolen) lampen olie op te vullen en daaruit een soemboe, die dus aangestoken kon worden. De ernst van de kleintjes, zoals ze het „toneel" opkwamen, de overtuiging waarmee ze zongen en het symbo- KTG&ÏH ivïC. lische gebaar van licht te ontvangen en weg te dragen elk naar zijn eigen hoekje de donkere wereld in, dat was iets onvergetelijks. Een van de leidsters vertelde nog een Kerstverhaal. Toen mocht Hanneke van acht het dankgebed uitspreken. De juffrouw had op Zondagsschool gevraagd wie op het Kerstfeest hardop alle mensen wilde danken. Hanneke wilde graag. En ze deed het zonder schroom, maar met een kinderlijke vrijmoedigheid, omdat zij verstaan had, dat zij door Jezus' geboorte regelrecht tot God kon praten als met een Vader. Ze dankte voor het blije Kerstfeest, voor de extra hap van die dag, voor het feit, dat haar moeder niet ziek geworden was, zoals vele andere moeders, ze dankte omdat wij bij alle moeilijkheden tenminste geen kou hoefden te lijden, zoals de kindertjes in landen waar het winter werd, ze dankte omdat we gelukkig een andere kampcommandant gekregen hadden, die niet zo gauw sloeg als de vorige... Jongens en meisjes, kunnen jullie in deze tijd van voorspoed ook zo oprecht danken voor al je zegeningen? Ik wens jullie heel goede Kerst dagen en een gelukkig 1963. TANTE MIEKE ,,De Kalender" die Pappie ieder jaar zelf maakte voor zijn Ineke. Thans zelf huisvrouw en moeder, denkt zij bij het bekijken van de oude foto's graag terug aan haar gelukkige kinderjaren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiin' 18

Tong Tong | 1962 | | pagina 18