A *0 Batakse astrologie In de Batakse op boombast geschreven boeken vindt men in hoofdzaak aanteke ningen van de Batakse doekoens (daar datoe of goeroe genoemd) over magie, wichelarij en medicijnen. Voor de waarzeggerij gebruikt de datoe een groot aantal verschillende methodes, die variëren van zeer eenvoudige, zoals het aftellen op een getekende tabel met figuurtjes of letters, tot bijzonder ingewikkelde, zoals het bestuderen van het oppervlak van een doorgesneden nek van een varken. 2.55 Tekeningen van sterrebeelden in het Karo-Batakse handschrift No. 1131 in de Chester Beatty bibliotheek te Dublin. In de bovenste rij van links naar rechts; 1. BINTANG PERLEBE, d.i. de eerste ster, misschien de avondster?; 2. BINTANG KALA PARIANA, de Schorpioen waarnaar het rijstjaar wordt geregeld; de naam van No. 3 (rechtsboven dus) is in de tekst onleesbaar. In de tweede rij van links naar rechts: 1. BINTANG PENGKALEN, het gesternte van de palmwijntapplaats; 2. de vogel en het figuurtje rechts daarvan heten samen BINTANG KALA BERTENG, de „dwarse schorpioen". In de derde en onderste rij van links naar rechts: 1. onleesbaar; 2. BINTANG API NU ANAK NU RADJA, „vuur van de vorstenzoon"; 3. BINTANG PENGULU, dorpshoofdsgesternte; 4. BINTANG PANDJI, de vlag. Een duidelijke beschrijving van deze methodes vindt men in de Batakse boeken bijna nooit; daarvoor zou men bij een datoe in de leer moeten gaan. De boeken bevatten voornamelijk de tabellen en figuren die bij de wichelarij ge bruikt worden en lange lijsten van gevallen die zich daarbij kunnen voordoen. Tot die tabellen behoort ook de lijst van de twaalf tekens van de dierenriem, geïllustreerd met figuren die de tekens voorstellen. Uit de boeken blijkt echter niet, dat de Batakse datoe weet, dat deze figu ren oorspronkelijk sterrebeelden voorstellen, en Dr. Joh. Winkler, die de Batakse wichelarij onder leiding van een bekwame datoe bestu deerd heeft, meent dat dit niet het geval is en dat de Bataks deze figuren hebben leren kennen uit geïllustreerde geschriften van Voor-Indische oorsprong en er hun eigen verklaring van ge geven hebben. Astrologie kan men dit dus nauwelijks meer noemen; met de sterren heeft het niets meer te maken. Ik ken maar één voorbeeld van een Batakse wicheltekst met 20 figuren die door de schrij ver duidelijk als afbeeldingen van sterrebeel den bedoeld zijn. De Karo-Batakse namen van de sterrebeelden staan er bij, maar ik kan ze niet vertalen, omdat ze niet in de woorden boeken voorkomen. Dit Karo-Batakse hand schrift bevindt zich in de Chester Beathy bi bliotheek in Dublin; enkele van de figuren zijn hierbij afgebeeld. Dat de Batakse wichelkalender berust op de ontmoetingen van het sterrebeeld de Schorpioen met de maan aan de hemel is bij sommige da- toe's nog bekend. Dit systeem is ook in Atjeh bekend en duidelijk uiteengezet in „De Atjè- hers" van Snouck Hurgronje. De Batakse kalen der is een figuur van 12 of 13 x 30 hokjes, waarvan sommige met bepaalde tekens gemerkt zijn. Het voornaamste teken is een schorpioen (Bataks haladie met een zekere regelmaat in elke volgende maand verspringt. Hoe vaag het besef van de samenhang met de werkelijke hemellichamen is blijkt wel uit het grote ver schil van mening dat bestaat over de maand waarin het Batakse jaar begint. Niet waarschijnlijk is dat er nog datoe's zouden zijn die weten dat het sterrenbeeld hala het zelfde is als het mortiha geheten teken van de dierenriem. De schorpioen staat in de Batakse dierenriem meestal op de verkeerde plaats, n.l. tussen Waterman en Vissen in plaats van tus- Weegschaal en Boogschutter. De namen van de Batakse dierenriemtekens zijn enigszins verbasterd uit het Sanskrit over genomen, en deze voor de Batak onbegrijpelijke woorden worden verklaard op een wijze die meestal niet met de oorspronkelijke betekenis overeenstemt. De betekenis is bewaard bij Vis sen en soms bij Weegschaal. De Waterman heet in het Sanskrit kumbha, kruik, en wordt zo ook verklaard in het Bataks. Soms zijn in de Bataklanden oudtijds onbekende dieren door bekende vervangen, n.l. Ram, verklaard als bok; Kreeft, als kikvors; Leeuw, als tijger; Steenbok, als krab. Andere namen zijn verklaard door Batakse woorden die er toe vallig in klank enigszins op lijken, bijv. Sans krit dhanu, boog Boogschutter) door dano, vijver. Zo is de Stier een vlinder geworden, de Tweelingen een worm, de Weegschaal ge woonlijk een boom. de Maagd een kiekendief, terwijl de Schorpioen nu eens als ster ver klaard wordt, dan weer als steen. De in de astrologische kalender van Tong-Tong afgebeelde Batakse tekens zijn een vrije navolging van een in 1933 in het tijdschrift Nederlandsch-Indië Oud en Nieuw gepubli ceerde reeks. Het teken voor de Schorpioen (op de verkeerde plaats in de reeks) zal wel een ster moeten voorstellen; het lijkt overigens nogal op dat voor de Boogschutter, dat een vijver verbeeldt. Een vlinder komt in het repertoire van een illustrator van Batakse wichelboeken niet voor; hij heeft er een variatie op zijn kikvors voor gebruikt. Of de tekenaar bij zijn weergave van de Weegschaal een model voor zich heeft gehad dat een weegschaal of (volgens de gewonere Batakse verklaring) een boom voorstelde is moeilijk uit te maken. U ziet, dat wie volgens zijn gewone teken niet veel geluk te wachten heeft, een goede kans heeft dat hij bij een Batakse datoe beter terecht kan. Bedenk echter, dat dit U nog minstens een kip zal kosten, uit wiens inge wanden de datoe de bevestiging van het goede teken zal moeten lezen eer hij zeker is van zijn zaak! P. VOORHOEVE N.B. Indien er onder de lezers zijn die Batakse wichelboeken in hun bezit hebben, is schrijver dezes gaarne bereid hen over de inhoud in te lichten. GEEN KIP NODIG! Lijkt het U ook niet wat omslachtig èn duur om iedere keer een dikke braad kip te slachten om te kunnen zien of de tekens u wel goed gezind zijn. Dat hoeft ook niet!! Eén keer 3.uit geven en U heeft de TONG-TONG verjaardagkalender, een astrologische kalender waarop niet alleen de bekende dierenriemtekens staan afgebeeld, maar ook de Batakse astrologische tekens. In één oogopslag ziet U op deze kalen der in welke maand iemand jarig is en ook onder welk teken hij (of zij) gebo ren werd. Daarbij nog een korte, rake karakter schets van „het feestvarken", die mis schien kan helpen bij het uitzoeken van een geschikt cadeautje. Over cadeautjes gesproken: de verjaardagkalender zelf is een bijzonder aardig geschenk, dat betoel in de smaak zal vallen. U heeft dan nog oentoeng ook, want bij bestel len van drie stuks tegelijk geven wij nog steeds (zolang de voorraad strekt) 15% korting; de prijs is dan 2.55 per kalender. Vult U onderstaande coupon even in? Ja ook, als U daarna gireert, de coupon is over de post eerder bij ons dan uw giro-strookje en dan kunnen wij uw bestelling alvast voor U reserveren uit onze snel slin kende voorraad. Coupon voor 3 (of meer) kalenders Beste Tjalie, Iedere keer een kip is een beetje duur, ik heb liever de verjaardagkalender. Stuur mij: 3 (of meer) Verj. kal. a Het bedrag ad gaat van per giro/postwissel naar jou toe. 5

Tong Tong | 1962 | | pagina 5