Dr. G. P. Rouffaer De heilige palingen van Lingsar (Vervolg van pag. 6) het licht te 2ien als vrucht van zijn eerste Indië reis. Een hele reeks, uitvoerig en degelijk van bewerking, die hem onmiddellijk verheffen tot iemand van gezag op het gebied der Indo- logische wetenschappen. Men behoeft slechts een er van door te bladeren om te beseffen, welk een enorme hoeveelheid voorbereidend werk in Indië moet zijn verzet; men behoeft slechts een door de auteur gecorrigeerde druk proef onder de ogen te hebben gehad om te weten, hoe Rouffaer steeds weer eigen werk verbeterde, schaafde en polijstte. Van bedoelde publicaties kunnen hier slechts enkele worden genoemd. In de „Bijdragen verschenen: „Het tijdperk van godsdienstover gang (1400-1600) in de Maleise Archipel; „Waar kwamen de raadselachtige moetisalah s (agri-kralen) in de Timorgroep oorspronkelijk vandaan?; het register op de eerste 50 delen (1901); zijn aandeel in het grote batik-boek de tekst in samenwerking met Dr. H. H. Juynboll, waarvan de eerste aflevering in 1900 verscheen. Eerst in 1914 was het boek geheel compleet; en dan niet te vergeten de artikelen welke Rouffaer schreef voor de Indische Ency clopaedic, waarvan de bijzondere aandacht trokken de „Vorstenlanden", „Tochten", „Tijd rekening", om maar enkele te noemen. 15 april 1909 ging hij te Genua aan boord van de Rembrandt en begon zijn tweede reis. Op deze reis werd eerst Singapore bezocht, daarna Batavia met Buitenzorg, van waar een uitstapje naar Soerabaja en Bandoeng werd gemaakt. Terug in Batavia, ontmoet hij daar de Majoor P. J. Spruyt, die voor registratiewerk naar Timor zal gaan. Deze ontmoeting heeft tenge volge dat Rouffaer meereist en de gehele resi dentie in het Oosten bezoekt. Scheepsgelegen heid dwingt hem via Makassar te gaan. Later wordt van uit Batavia via Singapore en Hong kong de voorgenomen tocht naar Manilla ge maakt. In april 1911 werd hij ziek; zijn hoop in de Padangse Bovenlanden herstel te zullen vinden werd niet vervuld. Eind augustus keert hij per Tabanan naar Europa terug en komt zö ziek te Marseille aan, dat hij alleen niet verder kan. Een van zijn beste vrienden, de heer J. W. IJzerman is hem gaan halen en bracht hem naar Den Haag. De ziekte wijkt slechts lang zaam, maar de patiënt komt toch langzamer hand weer aan het werk. Nog eens wordt hem een periode gegund, waarin hij zijn arbeids kracht en lust de vrije teugel kan laten. Nog in Marseille vernam hij, dat het Kon. Instituut in Den Haag hem op 21 oktober 1911 tot erelid had benoemd. In de algemene vergadering van dit Instituut van 1912 werd hij tot bestuurslid gekozen en tot 1920 heeft hij in het bestuur zijn plaats ingenomen. In 1913 werd hij voorzitter van de Linschoten Vereniging, en toen het jaar van het president schap om was, bleef hij ook in dit bestuur zitting houden. Het bekende, door deze vereniging uitgegeven werk „De eerste Schipvaart", waarvan het eerste deel in 1915 verscheen, legt er getuige nis van af, dat Rouffaer weder aan de arbeid was getogen. Het boek werd geschreven in samenwerking met de heer J. W. IJzerman, die bij de verzorging van de proeven van het tweede deel Rouffaers medewerking moest ontberen. Hij wist nog de laatste hand te leg gen in 1925 aan de inleiding van het manu script. Toen vertoonden zich de voorboden al van het lijden, dat geest en lichaam zoude slopen. De laatste levenstijd van deze arbeid zame man was droef; hij stierf op Oud-Rozen burg, waar hij verpleging had gevonden. Vol gens zijn wens werd hij ter aarde besteld te Diepenveen naast zijne zuster. Dichter en peinzer, maar ook scherpzinnig speurder en nauwgezet vorser van archief stukken; enthousiast het meest, doch soms terneer geslagen; doorzettend, zich zelve en andere dringend en aandrijvend ,doch ook geneigd begonnen werk te laten liggen voor iets anders, dat nieuw beslag op de aandacht had gelegd; punctueel en accuraat tot in bij zonderheden van een bijkomstigheid, maar ook wel eens grandioos nonchalant; altijd bezig en immer werkend, stichtte Rouffaer als vrij- werker door zijn arbeid t.b.v. de wetenschap een monument van precieuse betekenis, dat ook de stichter blijvend tot eer strekt. J. C. H. Bronnen: Indische Encyclopaedic, deel VI, bl. 723; Herdenking van Dr. G. P. Rouffaer" van de hand van Prof. Dr. N. J. Krom in de Bijdragen, beneveni een uitvoerige opgave van zijn artikelen, samengesteld door de heer W C. Muller; G. P. Rouffaer: merkwaardig en veelzijdig mens. R. Nieuwenhuys (Vaderland 20 augustus 1960). Bij de herdenking van zijn 100e geboortejaar. Van Lombok nog een ouwe mop, die ook al eens werd verteld door een van de gebroeders Horsting, ik weet niet welke, in een Indisch dagblad, jaren geleden. In Langsar, een plaatsje in Noord Lombok, bevond zich een oud Balisch tempeltje, waarin een heel kleine vijver, waarin twee grote, be roemde heilige palingen. Ze werden door de tempelwachter dagelijks gevoederd en bij hoog bezoek getoond bij het verorberen van twee rauwe kippe-eieren, nadat hij enige malen op de stenen vijverrand had geklopt met vlakke hand. Voor het verkrijgen van kinderzegen offerde de bevolking, vooral Sasaks en Baliërs, aan de heilige palingen wat geld, meest dubbeltjes, die in het heldere vijverwater duidelijk voor de bezoekers zichtbaar waren. Maar hun aantal vermeerderde nóch verminderde zichtbaar, ver telde ons eens een bezoeker. Nu gebeurde het, dat een van de controleurs op Lombok, wiens naam ik piëteitshalve maar zal verzwijgen, bij een toevallig bezoek met kennissen aan het palingpaar, heel royaal deed, n.l. twee dubbeltjes in het vijverwater wierp. En laat nu warempel zijn vrouw maanden later een gezonde tweeling krijgen, beiden van de mannelijke kunne, zoals dat heet „Eigen schuld, dan had hij maar niet zo vrij gevig moeten zijn", was toen het commentaar van iemand, die het verhaal had aangehoord over deze tweelingbroertjes en de heilige palingen. T. G. HEYTING Th.zn. HOBBY Speciale attentie voor de verzamelaars van de rode of gele lintjes van de cellofaanverpakking van sigarettenpakjes. Hobby sobat ontving even voor zijn vertrek naar de U.S.A. naar aanleiding van zijn op roep in de Tong-Tong van 15 mei '62 inzake het meehelpen verzamelen van rode en gele sigaretten-lintjes voor een blindegeleidehond een brief hierover van de Sociale Raad te Amsterdam waarin het volgende ter kennis werd gebracht. Deze lintjes (men zou 1 kg nodig hebben voor een blindegeleidehond dus 40.000 stuks) zijn helaas NIETS waard. Een kg. lintjes zou niet meer opbrengen dan de huidige oud-papierwaarde ervan, dus 0,002 in totaal. Dat is voor de verzamelaars natuurlijk een grote teleurstelling en voor hobby sobat was het ook iets volkomen nieuws. Al degenen die ons wat zonden nogmaals hartelijke dank voor de moeite, maar help thans mee dat ge rucht dat deze lintjes werkelijk waarde zouden hebben uit te bannen. Het schijnt enige jaren geleden op volkomen onverklaarbare wijze te zijn ontstaan en steekt af en toe de kop weer op. Redactie „HOBBY NEWS" is de Sociale Raad zéér erkentelijk voor hun medewerking in deze. Wij zullen eens zien op welke wijze de Tong-Tong abonnees toch aan een blindege leidehond kunnen komen. Er is hiervoor reeds een idee maar dat moet eerst nog uitgewerkt worden en komen wij er later nog eens op terug. Wie kent Willy Wiggers en kan vertellen of deze persoon in Holland woonachtig is? Gaar ne bericht aan: „HOBBY NEWS", 202 Berks hire Ave, Santa Cruz. Calif. U.S.A. of aan Adm. Tong-Tong, Den Haag. Dutch Overseas Movie Club Willen alle Tong-Tong abonnees in Neder land en in alle andere landen die amateur filmers zijn er gaarne tot uitwisseling van films willen komen zich in verbinding stellen met „HOBBY NEWS?" Dit geldt voor zowel de 8 mm als de 16 mm film. Schroom niet en geef U vooral tijdig op. Asbakken-verzamelaars Voor degenen onder U die asbakken verzame len van de gehele wereld is er wat nieuws. Men kan in het bezit komen van twee nieuwe asbakken-series (twee nieuwe Amerikaanse series) die verschenen zijn in prachtige kleuren uitvoering. Elke serie heeft 4 verschillende onderwerpen. De series zijn: a. Sportsmen- serie, b. Glamour Girl serie. Degenen onder U die deze unieke Amerikaanse series willen bezitten, kunnen zich in verbinding stellen met „HOBBY NEWS" in Californië. Denk echter om de antwoordzegel van 0.50. Auto-nummerbordenverzamelaars Elke Amerikaanse Staat heeft een ander num merbord dat verschillend is van keur en waar de naam van de staat op voorkomt. Via The American Tong-Tong zullen wij trachten vol doende nummerborden binnen te krijgen zodat men tot ruiling kan overgaan met andere buitenlandse borden. Geef echter aan „HOBBY NEWS" door dat U tot de verzamelaars be hoort. HOBBY SOBAT 15

Tong Tong | 1963 | | pagina 13