(II) Maison Maylie j Gebruikt LI ook I KETJAP A Amerikanen, zo zij U n VOOR DE VROUW WAROENG SOEBOER I KOKKIE I GEEFT U DE VIJF ,,Ik ben Grace... Je herinnert je mij toch nog wel?" zei de stem door de telefoon. ,,Neen ik behoor niet tot je kerk, maar ik ben wel naar je lezing komen luisteren. Ik ben na afloop nog naar je toegegaan". „O, natuurlijk weet ik wie je bent!" zei ik prompt terwijl ik mijn hersens pijnigde, wie van al die vrouwen, met wie ik gepraat had, ze wel zijn kon. „Ik wou je graag aan mijn vriendinnen voorstellen. We houden eens in de maand een bijeenkomst, weet je. Kun je komen?" Ik nam de uitnodiging graag aan. Grace bleek niet ver van me af te wonen en ik sloeg haar aanbod om me met de auto te komen halen dan ook af. Op de bewuste woensdagmiddag belde ik bij haar aan... en kwam ik in een kamer... vol oude dametjes. Grace zelf schatte ik op over de zestig. Omdat ze zichzelf bij de voornaam noemde, had ik me haar niet voor de geest kunnen halen. Ik was toen maar net enkele maanden in Amerika en ik was nog niet ge wend aan het bij de voornaam noemen van Jan en Alleman en ook oudere mensen, wat hier in deze streek de gewoonte is vanaf het moment dat je elkaar ontmoet. „Met deze dames ben ik samen jong geweest in Remington, een dorpje tien minuten van Madeira vandaan" zei Grace. Ik ging de kring rond en iedereen was even hartelijk en vrien delijk. Er waren die dag ongeveer vijftien, de kring werd met de jaren kleiner, maar het restantje ging dapper verder. Er werd als ge woonlijk nieuws uitgewisseld, brieven aan bed legerige vriendinnen geschreven, uit de bijbel voorgelezen en om de beurt lazen ze iets voor, wat hun in de afgelopen maand het meest getroffen had. Er werd geld opgehaald voor een goed doel: iets nuttigs kopen voor ouden van dagen in een armentehuis. In de pauze werd op cake, zoutjes en koffie getrakteerd. Het oudje naast mij, dat ik op ongeveer 80 jaar schatte vertelde alsmaar hetzelfde verhaal aan me. Een ongetrouwde, jongere zuster, die net haar „ouderdomspensioen" had gehaald, vertelde me, dat ze met zijn drieën samen woonden en maar net het hoofd boven water konden houden. Een van de dames, die er chique en gesoigneerd uitzag, zei: „Het is wel vijftien jaar geleden, dat ik de meesten van jullie het laatst zag. Dat was op Big Belle's begrafenis, remember?" Een hartelijk gelach steeg op. De verbazing was blijkbaar duidelijk op mijn gezicht te le- Slamet Dateng Koningstr. 16, Den Haag, tel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten. ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend dagelijks van 10-10 uur. Zondags van 2-10 uur. zen. Wie maakt er zich nu vrolijk om een begrafenis? Grace wees op een snoezig klein dametje ,dat haar nog dik grijs haar, in vlech ten om het hoofd droeg. „Die daar is „Little Belle". Vertel haar over die tante van je, Belle". „Dat was me een type", zei Belle met haar bevende stem. „Ze was getrouwd, maar had geen kinderen. Op een nacht, dat was lang ge leden en die plek waar ze woonde, was nog helemaal woest en verlaten, werd ze wakker door een gerucht. Ze stond op en kwam onver wachts tegenover een inbreker te staan, die dreigend zijn revolver op haar richtte. In een flits zag ze hoe jong de man nog was en hoe wel ze beefde als een riet, begon ze op zijn gemoed te werken. Het resultaat was, dat de jongeman in snikken uitbarstte en haar zijn wapen overhandigde. Zijn identiteit was alleen aan de politie en haar zelf bekend en het ver haal gaat, dat hij zich daarna nooit meer op het pad van de misdaad waagde. „En weet je nog wel van die ganze-eieren, die ze uitbroedde?" En tot mij: „Haar gans, die aan het broeden was, vond ze op een ochtend doodgebeten door een of ander roofdiertje. Belle bedacht zich niet lang, bond de eieren om haar middel, gewikkeld in lagen flanel. Iedere dag keerde zij ze om en werkelijk kort er na kwamen de kleine gansjes te voorschijn". „Dat is waarachtig te Amerikaans voor een buitenstaander om zo maar te geloven!" riep ik uit. „Ganze-eieren zijn kanjers". En heeft ze al die tijd niet gebaad Was het in de zomer of in de winter?" Ze barstten allemaal weer in lachen uit. „Zie je wel, waarom we ons niet goed kunnen houden, als „Big Belle" ter sprake komt? Zelfs als we het over haar dood hebben. Maar we durven er een eed op te doen hoor!" Op een bepaald uur gingen ze naar huis en ik merkte, dat degenen, die nog goed ter been waren, hun eigen auto chauffeerden en zo'n beetje afhaal- en brengdiensten verleenden aan die het niet zo breed meer hadden of al te beverig waren achter het stuur te zitten. „Vond je het gezellig?" vroeg Grace en ik antwoordde uit de grond van mijn hart: „Dat niet alleen. Ik bewonder jullie spirit en levens moed. Ik hoop, dat ik op jullie leeftijd nog net zo actief zal zijn als jullie". Want dit is het soort oudjes, waarvan Tjalie zegt, dat ze niet „Gojang kaki, toenggoe mati" zijn. Ze zijn overal op de wereld te vinden. Het zijn deze soort vrouwen, die een land helpen groot maken. Dit groepje „ouden van dagen" werd niet door anderen bezig gehou den. Met elan en durf hebben ze duizenden dollars bijeengebracht in de loop der jaren, die ten goede kwamen aan allerlei ,goede doelein den. Een lichtend voorbeeld voor de jongere generatie. Want zijn het niet deze soort men sen, die altijd tijd maken voor anderen, die de steunpilaren van de wereld zijn? FÉ KLERKS-KÜHR Madeira, Ohio. CORRESPONDENTIE voor „Myana" richten aan: LILIAN DUCELLE 333 South Newlin Avenue, WHITTIER California - U.S.A. Ergens in Paramaribo, duidelijker gezegd, in de Dr. Sophie Redmondstraat 71, staat een winkel „Maison Maylie" geheten. En wie hebben daar het eerst de weg naar toegevon den? Ja, U raadt het al. Natuurlijk een paar Indische mensen. Dat is niet te verwonderen, want als het om iets lekkers gaat, dan weten we de weg. Deze winkel is op het oog een doodgewone winkel, maar kijk eens goed in de etalage en kijk eens in de winkel rond, dan zie je direct dat dit iets bijzonders is. De eigenaar, vele talen (waaronder Javaans) vloeiend sprekend, verkoopt allerlei Indische dingen en natuurlijk Surinaamse specialiteiten. Van kripik pisang tot gedongdong in zuur wordt daar verkocht. Lekkere pisang saléh, overheerlijke stroopjes, satro-asem en nog veel meer. Maar dat. is niet alles. Alle waren worden ook nog verstuurd naar Nederland, Amerika en waar U maar wilt. Je kunt zelf kiezen wat er in de pakketten kleine of grote moet komen, alles wordt keurig verzorgd. Zorg dat U relaties, vrienden of kennissen in Paramaribo krijgt, dan kunt U ook meeprofiteren van dit „Indisch Para dijsje" in Suriname. Smakelijk eten! Mej. D. E. L. THÖRIG IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjjl g Vraagt dan steeds naar Ketjap A 1 import met de rode dop met ons merk 1 I er op. U koopt dan betere Ketjap voor I minder geld. Importeur lanka liaicat 1 Dr. Augustijnlaan 40, Rijswijk Z.H. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilr ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^i 1 Alle rijsttafelartikelen 2 Indische koekjes 3 Aziatische souvenirs 4 Rijsttafelgerechten 5 Verzending van paketten over de gehele wereld 1 H Kokkies Rijstwinkels Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 123 i Telefoon 130362 1 AMSTERDAM-W j iiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI 12

Tong Tong | 1963 | | pagina 12