RUBBER i PASMAT f 97.— per maand l Chlflalóon Onze naam waarborgt kwaliteit HOOGEVEEN Eigen geld f 3000.— X G. C. E. van Daalen ogerijen I Voorheen in Bandoeng, thans in Den Haag, ge- heel weer tot Uw dienst. UW ADRES VOOR: taarten, gebakjes, koekjes, zoutjes, kaastabletten, X ham- en kaassoesjes, saucijzenbroodjes, etc., etc. I Tel. 333351 Re in ken straat 50 Den Haag ém t Houdt modder buiten VASTO In ieder gewenste maat (ook rond) leverbaar (Vervolg van pug. 24) land drang uit te oefenen op de G.G., opdat in Atjeh een ander beleid zou worden gevolgd. Een smaadschrift, als politiek wapen gebruikt, is derhalve aanleiding geweest van de val van van Daalen. Bij het nader bekend worden der feiten, mag volmondig worden erkend, dat de persoon van van Daalen niet heeft geleden. En over het beleid zullen wij het nu niet meer hebben. Genoeg zij, dat het ontslag hem ver leend werd en dat hij enkele maanden later met verlof naar Nederland vertrok, wegens langdurige dienst. De ingezetenen van Atjeh Onderhorigheden, van mening zijnde dat van Daalen onrecht vaardig was behandeld geworden en men hem had genoopt op unfaire wijze ontslag te nemen, boden hem op 30 mei 1909 een ere-degen aan als blijk van hulde. Wellicht tevens als protest tegen de wijze waarop het ontslag als Gouver neur van Atjeh verleend is geworden. Maar ook van Atjehse zijde liet men zich niet onbe tuigd en werd hem door Toeankoe Machmoed, oom en schoonvader van de laatste naar Ambon verbannen sultan van Atjeh een poesaka uit de sultansfamilie aangeboden, een siwah (zwaard) met goud en edelstenen be legd. Tijdens zijn verlof bevorderd tot luitenant- generaal werd hij teruggekeerd in Indië, be noemd tot Chef van de Generale Staf (okt. 1909), en werd hem in 1910 na het overlijden van luit. gen. van der Willigen, tijdelijk het bevel over het Indische leger opgedragen. Bij zijn terugkeer uit Nederland in 1909 ont ving hij te Sabang aangekomen vele bewijzen van sympathie. Typisch genoeg brachten ook de Atjehers, die gekomen waren om hem te begroeten, als offergave doerian en gezou ten eendeneieren mee, die zij in de hut van de generaal achterlieten. Definitief werd hij tot legercommandant be noemd in juli 1910, en hij kwam aldus op de plaats die hem door verdienste en kennis ge heel toekwam. Enkele weken later werd hij benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Als legercommandant is zijn eerste werk ge weest het krachtig herstellen van de verslapte krijgstucht, hetgeen hem volkomen is gelukt. Voorts was zijn streven gericht op verhoging van de weerkracht van het leger door verster king, deugdelijke organisatie, doelmatige op leiding en training en deugdelijke aanvoering van het veldleger. Ook was hij bedacht op verbetering van de positie van de militair. Verschillende zijner wensen zijn niet in ver vulling gegaan. Van Daalen heeft dit geme moreerd bij de overgave van het legerbevel. Bij die gelegenheid heeft de nieuw opgetreden legercommandant, Generaal-Majoor Michiel- sen, van Daalen geschetst als de man, aan wie het Indische leger veel dank verschuldigd is en wiens heengaan voor dat leger een groot verlies betekende. Hij stelde tevens vast, dat de uitstekende daden te velde verricht door van Daalen, al mochten die in zeldzame geval len zijn geëvenaard, door geen der vele roem rijke aanvoerders van het leger zijn overtrof fen geworden en dat in de Indische Krijgs geschiedenis van Daalen's naam steeds zal blijven voortleven als die van de Chevalier sans peur et sans reproche" bij uitnemendheid. Dit moge in korte trekken het levensverhaal uitbeelden van Luitenant-Generaal Gotfried Coenraad Ernst van Daalen, een Indische jongen, die het devies huldigde: „Doe wel en zie niet om" en een waardig zoon van zijn vader*) was. Op 22 februari 1930 stierf hij te 's-Graven- hage. C. H. Een korte biografie zal volgen op 15 mei a.s. Van de in aanbouw zijnde middenstandswoningen met voor- en achter tuin in het uitbreidingsplan Zuid te zijn nog enkele 4 en 5 kamer-woningen beschikbaar. Koopsom v.a. 21.900. 1 (geen verdere kosten), maandelijkse betaling 102.Bij f 4000. eigen geld Ink: NIJBOUW N.V., Willemsparkweg 211, Amsterdam-Z., telefoon 020 - 72 60 48; Utrecht 030 - 25794. 49 met zo een geelt de maat op en vraagt offerte bij: RUBBERINDUSTRIE „VASTO" N.V. Parallelweg west 27 CULEMBORG TEL. 034 50-2835

Tong Tong | 1963 | | pagina 45