Ontmoeting in Sao Paolo Dr. Hilgers, voorzitter van de Indische Club Arubaging met de Antilliaanse schermploeg naar de Pan Amerikaanse Spelen in Sao Paolo. Natuurlijk heeft hij daar zijn partijtjes „getrok ken", maar actief als altijd heeft hij ook ge probeerd contact te krijgen met Indo's daar. Het is hem gelukt. Om een verslag hoef je hem niet te vragen, dat komt gegarandeerd! Met aardige kiekjes. Leest U maar het inte ressante relaas van zijn ontmoeting met Paatje en Maatje van Harrevelt. Het spreekt voor zichzelf. R( Er is niets prettiger dan in een volslagen vreemd land plotseling bekende gezichten te zien en vertrouwde stemmen te horen. Hoewel ik Paatje en Maatje van Harrevelt niet eerder had gekend was hun verschijning als het ont moeten van oude vrienden. Zo zag ik ze daar zitten in de rumoerige wachtkamer bij de ingang van „Vila Olimpica", het verblijf van de deelnemers aan de IVe Pan-Amerikaanse Spelen, na de Olympische Spelen de grootste der wereld, in Sao Paolo, Brazilië. Sao Paolo is een enorme, drukke en uitge strekte stad met bijna vier miljoen inwoners. Maatje en Paatje van Harrevelt hadden er heel wat voor over gehad om de „Vila Olimpica' te bereiken; van hun huis in de Rua Saldanha Marinho 286 in de voorstad Bairo: Campo Belo (of Congonhas) duurt de tocht met autobus en taxi bijna anderhalf uur! Dat is ongeveer de tijd, geloof ik die men in Neder land nodig zou hebben om van Rotterdam naar Amsterdam te reizen. De oproep in Tong-Tong en mijn brief naar het adres van een Tong-Tong lezer, (had ik bij de redactie opgevraagd) hadden succes ge had. Hier waren ze dus gekomen om een andere Indo en eveneens Tong-Tong lezer uit Aruba te ontmoeten. Het contact was gauw gelegd: Paatje vriendelijk en bedachtzaam en Maatje bedrijvig, energiek en hartelijk. Er zullen zeker zeer veel Tong-Tong lezers zijn voor wie de naam A. M. W. van Harre velt een bekende klank zal hebben. De heer van Harrevelt is de oprichter geweest van de I.E.S. Indische Emigratie Stichting, een stich ting ontstaan in de jaren vlak na de bevrijding en wier streven het was de emigratie naar Brazilië van Indo's te bevorderen. In korte tijd zo vertelde Paatje van Harrevelt steeg het aantal leden tot 600 deelnemers. De van Harrevelts hebben jaren lang in Zuid- Sumatra gewoond; hij werkte bij de Staats spoorwegen. Ruim acht jaar geleden met een pensioentje van de Staatsspoorwegen achter zich besloten zij de grote stap te ondernemen en emigreerden naar Brazilië. Waarom had U speciaal zo'n voorkeur voor Brazilië? vroeg ik. Brazilië is een tropisch land en ten tweede is door de enorme toevloed van emigranten van allerlei ras en huidskleur en geloof een bizon der geschikte mentaliteit ontstaan, waardoor de Indo zich direct op zijn gemak voelt, was het antwoord. De eerste vier jaren woonden zij in Bahia, aan de Noord-Oost kust van Brazilië. Het verblijf daar beviel de Harrevelts niet en zij besloten zich in Sao Paolo, ten zuiden van Rio de Janeiro te vestigen. In deze grote metropolis hadden zij meer geluk. Meneer van Harrevelt werkt nu als afdelings-chef van de technische tekenafdeling bij een Deens-Amerikaanse con structie bedrijf. Zijn schoonzoon de heer A. Tessensohn, werkt eveneens bij deze firma, terwijl diens vrouw als verpleegster in een ziekenhuis werkt. Een andere dochter werkte als stewardes en is thans getrouwd met een Braziliaanse piloot. Het echtpaar van Harrevelt is uitstekend ge slaagd in Brazilië: zij waren in staat hun eigen huis te kopen en zijn tevens in het bezit van een groot stuk land buiten de stad op 250 km. afstand van Sao Paolo. De gestadige werklust en aanhoudende werkzaamheid van Paatje om op zijn 55ste jaar opnieuw een betrekking te bekleden en de spaarzaamheid van Maatje hebben dit mogelijk gemaakt. Ze namen me mee naar hun huis en na een lange taxirit kwamen we tenslotte aan in hun aantrekkelijke en solide gebouwd huis in de voorstad Bairo: Campo Bclo. In de voortuin groeiden mooie, gele en rode dahlia's; de herfst begon net op dit zuidelijk halfrond. We Maatje van Harrevelt bezig met de heerlijke bihoen klaar te maken. Het fornuis brandt op gas uit stalen cilinders (rechtsonder op de foto). Ze staan los op de vloer en worden vervangen door nieuwe als ze leeg zijn. betraden het huis: een grote woonkamer met een groot raam dat op straat uitkeek, parket vloer en in de hoek en televisietoestel;; daar achter een trappenhuis en een ruime keuken waar tevens werd gegeten. Op de boven ver dieping een flinke slaapkamer aan de voorkant en een aan de achterkant en daartussen een badkamer met een heetwaterdouche, waarbij het verwarmingselement in de douchekop was ingebouwd. Maatje van Harrevelt wist precies wat wij nodig hadden na al dat omong ngobrol en die lange autorit: een lekkere Indische maaltijd! En dat had ze klaargemaakt, we hebben ge smuld van haar heerlijke bihoen met verse groenten (die platte, grote boontjies), verse grote garnalen en kreeft. Verse sambal en ketjap voor de liefhebbers en tenslotte een gebakken eitje, mata sapi. erbij. Hoe is de levensstandaard in Sao Paolo? De Braziliaanse munteenheid de „Cruzeiro" fluc tueerde in die tijd heel sterk; men sprak zelfs van inflatie. Voor een Nederlandse gulden kreeg men 130 Cruzeiro's, doch deze koers wisselde van dag tot dag; op de zwarte geld markt kreeg men soms eèn hogere koers uit betaald. Een kilo rijst kostte in mei 1963, 180 Cruzeiro's, een dozijn eieren 240 Cruzeiro's, een kilo koffie: 90 Cr.; een kilo boter: 600 Cr.; een kilo vlees, haas: 600 Cr.; een brood: 120 Cr.; een kilo suiker: 50 Cr.; kilo aard appels: 100 Cr.; twaalf pisangs: 80 Cr.; twaalf djeroeks: 100 Cr.; een kilo kip, schoon, 480 Cr.; een kilo snijbonen: 105 Cr. De huishuren zijn enorm hoog, zoals blijkbaar overal elders ter wereld: zij, liggen tussen de 35.000 en 88.000 Cr. per maand. Dit was een van de hoofdredenen waarom zij besloten een eigen huis te kopen. Als volksvoedsel wordt er „feijoda" gegeten, dat is een soort bruine bonen soep met spek erin. Als drank erbij nuttigt men „casaja" een gegiste suikerrietnat. Met hun pensioen als vaste ondergrond was de familie in staat de eerste levenskosten te bestrijden, maar de energieke Paatje van Harrevelt niet in staat om lang stil te zitten, besloot op zijn leeftijd een job te gaan zoeken en hij slaagde wonderwel. Zij zijn nu in staat om hun huis af te betalen en kochten tevens een stuk land, ruim zestig hectare groot, gelegen buiten de stad. Hierop werden ruim duizend djeroek bomen geplant die net dit jaar hun eerste oogst gaven. Ik heb die djeroeks van eigen teelt gegeten, ze zijn vuistgroot, sappig en heerlijk zoet! Toen ik ze aan mijn kinderen op Aruba liet zien konden die hun ogen niet geloven, zó groot hadden zij ze nog nooit gezien. Wat zijn de toekomstplannen van Paatje en Maatje? Binnen anderhalf of twee jaar is het huis in de stad afbetaald. Dat laten ze dan aan de kinderen en ze zijn van plan om op hun landgoed buiten de stad te gaan wonen. Er staat ergens reeds een stenen huis dat al leen geschikt moet worden gemaakt voor per manente bewoning. Daar willen ze dan hun laatste jaren blijven. Het bevalt Maatje van Harrevelt en haar dochter uitstekend in Brazilië. Ze spreken beiden goed Portugees en ze zouden niet meer weg willen uit dit land. Paatje is niet ontevre den over zijn achtjarig verblijf daar maar zou toch op enkele punten verbetering willen zien. En zo breekt dan het moment weer aan om afscheid te nemen. Indo's in den vreemde komen en gaan. Het is goed om met elkaar contact te hebben na duizenden mijlen te heb ben afgelegd; het is goed dat het blad Tong- Tong bestaat en wij via dit waardevolle com municatiemiddel elkaar de hand kunnen rei ken. Moge TongTong nog lang bestaanMoge Indo's waar ook ter wereld elkaar bezoeken, de hand reiken en vriendschap sluiten. Good luck aan Paatje en Maatje van Harre velt Good luck aan alle Indo's in den vreemde, waar ook ter wereld Dr. J. H. Ch. HILGERS De heer en mevrouw Van Harrevelt voor hun eigen huis (twee onder één dak) in de voor stad Bairo, Campo Belo van Sao Paolo Brazilië) 11

Tong Tong | 1963 | | pagina 11