tamarinde pasta Geografische plaatsnamen 3 TO WHOM IT MAY CONCERN I INTERFOOD JACHT Volgens een Hollandse bron van 1710 was de naam Kartasoera gekozen, omdat deze dezelfde woorden bevatte als „Soerakarta" en deze naam heeft dezelfde betekenis als Djakarta. In inheemse bronnen van West-Java wordt Djajakarta ook wel Soerakarta genoemd. Djaja Soera hetgeen betekent dapperheid, overwinning. Djajakarta is nu dezefde plaats als Batavia, immers in 1619 is Batavia op het terrein van Djajakarta (verhaspeld door de Hollanders tot Djakarta of Jacatra) gebouwd Omdat nu Soesoehoenan Mangkoerat II, zijn herstel, kroon en welvaren te danken had aan de Compagnie moest zijn kraton aldus heten. Brandes bespreekt dan hoe moeilijk het is de gedachtengang te bepalen, die tot keuze van Wanakerta boven Tingkir en Logendèr leidde. Tingkir toch herinnert aan de vermaarde Djaja Tingkir, de latere Sultan van Padjang, op wiens gebied Mangkoerat II zich ging vestigen. Logendèr moest onaangename herinneringen wekken, omdat dit ook de naam was van de boze patih van Madjapait tijdens het leven van Damar Woelan. Brandes vermoede dan, dat Wanakerta de voorkeur kreeg, omdat deze naam zelve reeds de elementen in zich bevatte, die tot voorspoed voor de nieuwe kraton moesten voeren. Er zat in „Kertade naam van de kraton, waarin Soeltan Ageng tot grootheid was gekomen. „Wana betekent alas wildernis. Wanakerta kon dus zelfs als een verborgen naam gelden voor de tegenwoordige staat van het verwoeste Kerta. En dat „wana" komt in klank nogal overeen met ,,wani", d.i. kloek, dapper. En zo komt men tot een assimilatie met de naam Soerakarta r= Djakarta Batavia, waar de Hollanders zo hadden geprospereerd. „Soera" immers betekent ook zo iets als „djaja en „wani". Dus alle „oentoeng" (voorspoed) van Batavia zat in Karta en Soera verenigd. Maar de naamgeving „Kartasoera" zal zeker niet bedoeld zijn als hulde aan de Compagnie, maar bedoeld als de mystieke schepping van een evenknie van het Batavia der Hollanders. Er zat zelfs nog meer „oentoeng" aan dat woord „Soera" vast. Immers Soerapati, te voren geheten Oentoeng, de Balische slaaf te Batavia, wiens romantische levensloop hem in 1683 tot een geduchte vijand der Compagnie maakte, was destijds reeds een roemrijk offi cier der Compagnie Later legde Mangkoerat II de hand op deze begunstigde, die hij zo heeft laten ageren en die tenslotte zelfs op Oost-Java een machtig heerser werd. Tussen het woord en de realiteit van „Oentoeng" bestond dus zeker een magisch verband. Nochthans, de voorspoed bleek niet stand te houden bij dit Kartasoera. Deze kraton viel en verviel voor goed, toen Pakoeboewana II, na de Chinezen-oorlog door de Hollanders weer in zijn bewind werd hersteld. Kartasoera vond hij als een ruïne terug en met toestemming van de Compagnie vestigde hij zich te Sala en noemde zijn nieuwe kraton Soerakarta Adiningrat (1745). De bijnaam beduidt „heer lijkheid der wereld". Brandes geeft vervolgens verslag over de keuze van de plaats Sala en de naam Soera karta uit een inheemse bron, de „Babad Gijanti". Pakoeboewana II (1727-1749) woonde nog te Kartasoera als bondgenoot der Hollanders. In de Chinezen-oorlog (1743-1745) werd de ze kraton vernield. Op een der gewone maan dagse audiënties werd temidden der puinho pen de stichting ener nieuwe residentie bespro ken. Op advies van de „resident Van Hohendorff vestigde men de keuze op Kadipala. Men was hier reeds bezig met het uitzetten van het terrein toen de Javaanse wichelaars (de Jav. tekst zegt; noedjoem djawa) met bezwaren kwamen aandragen. Zei zeiden: In het begin zal de stad daar wel bloeien, maar dat zal spoedig gedaan zijn. Een der wichelaars, Ang- gawangsa, raadde de desa Sala aan, omdat dit lag in een laag dal, moerassig was, oneffen, moeilijk toegankelijk en aan een grote rivier verzette zich Van Hogendorff. Men zoekt nu aan de oostzijde der rivier, in Sangkrah en Sanasewoe, evenals Kadipala met goede ter reingesteldheid. Maar Anggawangsa zei, dat als men niet Sala koos, maar een desa beoosten de rivier, de Javanen weer onderling zullen vechten en terugkeren tot het oude. Men ver baast zich over de verziende blik van Angga- wangsana en Sala wordt gekozen, ondanks de ongunstige ligging, waarvan men nog heden ten dage de gevolgen ondervindt. De desa-be woners wordt gelast erf en woning te verla ten en elders een woning te zoeken. Met behulp van tienduizenden verrijst welda Soerakarta, precies zoals Kartasoera was ge weest. In februari 1745 trekt het hof met grote praal in de nog niet voltooide Kraton. De stoet telt o.a. wel 50.000 ruiters! Bij die gelegenheid geeft de Soenan aan de desa de naam Soerakarta Adingrat. Woordmagie is de leidraad geweest in Angga- wangsa's denken. Langs de weg Sala Sola Soela Soera bleek, dat in de naam van de desa Sala het gelukselement moest schuilen, dat toch in de andere Soera's zo krachtig zich had geuit, doch zich in Karta soera niet had kunnen ontplooien. J. C. H. Vervolg van pag. 2) daar dat men de zaak moest seponneren. Men vraagt zich af, waarom de man dan niet ver volgd werd voor het schieten van Neushoorns in een Natuurmonument? Hier werden dus 5 badaks gestroopt onder de rook van Batavia. Bovendien werden in 1926 een tweetal Rhino ceros sondaïcus geschoten door een militaire patrouille in Atjeh. Waarom werd hier niet tegen opgetreden. Omdat zij toen ter tijde nog niet beschermd werden in Zuid-Sumatra noch elders in Sumatra. Ik ben het ook niet eens met de gevolgde methode van bescherming. Aanwijzing van zeer grote terreinen 150.000 tot 400.000 HA zonder de nodige voorzieningen, zoals het aanstellen van speciale game-keepers en game-wardens, heeft geen zin. Ook dit werd door mij naar voren gebracht. Een ver zoek van de Indische Vereniging voor Natuur bescherming om de bewaking uit te breiden van Oedjoeng Koeion bracht nul op het rekwest, vanwege de krappe bezetting en gebrek aan fondsen. Zo werden in 1928 30 orang oetans naar Penang gesmokkeld en in 1927 honderd stuks, om maar iets te noemen en door Chinezen meer dan 100 Komodoro-varanen gedood uitsluitend voor hun huid. Het is jammer dat in mijn (en zeker menig ander) geval een jager rondloopt met een odium van moordenaar of „uitroeier", door onoordeelkundige of althans niet op grondig onderzoek gebaseerde geruchten. Het is overi gens een typisch verschijnsel in de Indische samenleving waar men vaak „om geen open baar schandaal te maken" feiten verdoezelt, maar ze als „praatje door de wereld" Iaat voortbestaan. Dat hiermee personen in op spraak komen is eigenlijk het ergste niet. Er ger is vaak dat natuurwetenschappelijke of historische feiten van grote waarde worden vertroebeld. C. H. LAS PALMAS de GRAN CANARIA 4 000 m2 building-land for sale, whole or in lets, suitable for bungalows. 12 km from Las Palmas by wellkept road, healthy locality protected from wind with exceptional good view on sea and mountains. Water and light available. PRICE: Ptas 450,—lm' (about H.fl. 27,50) Write by air-mail to Aimée Haefeli, Nr 7, Senador Castillo Olivares, Las Palmas GC. Spain. EEN VERSE KIP EEN LEKKERE Steeds voorradig verse Braadkuikens Soepkippen Braad- en Kippenpoulet ALLES VOOR UW RIJSTTAFEL Reboeng heel blik f 2,10; breuk import kroepoek 100 gr. f 0,75; Atjar rawit hele pot f 1,35; dunne Emping 500 gr. f 3.—; Sambal EbbI gorer.g per pak f 1.—Gebakken sjalottes per pak f 1.—;Geroosterde trassi oedang f 0,25; Wadjans vanaf f 3,75; Rijststomers vanaf f 11.75; enz. Vraagt onze volledige prijscourant. VERZENDING DOOR GEHEEL NEDERLAND POELIER WAAL Dierenselaan 38 Telefoon 39 09 41 Den Haag Wanneer U last hebt van obstipatie (moeilijke stoelgang) kunnen wij aanbevelen ons preparaat I Puur in te nemen of als boterhampasta. j Leverbaar in potten van 450 gram voor 1.65. m I In de meeste Indische winkels tijdelijk verkrijgbaar kleine proefpotjes voor 0.39- Ook verkrijgbaar: TAMARINDO (natuurlijke tamarindesiroop); GINGEROL (natuur- lijke gember-siroop); VANILLE-SIROOP; ROZEN-SIROOP. Burg. Patijnlaan 24a Den Haag Telefoon 11 30 88 Postbus 1822 ufnlllllllltulUlllMllltlllllltll1llllllllllllll!ll1lllllllllll^itllllllllllllllllllll1lllllllllllllllllll1l1llllll||lllllllll||l||lll"l|,•||l||,l|,|,,|l,"|,lHlml,l,,|||l||,,H|||||||||l|l||ll"|"l,l",,,"",,l",l,l"",""l,l,,llnl""",,,l"""l,l",l""m"n",m, 24

Tong Tong | 1963 | | pagina 24