Vastberadener dan ooit Een beschouwing over de verhoogde abonnementsprijs, om zorgvuldig en ernstig geheel door te lezen Met uw permissie val ik met de deur in huis: Ingaande 1 juli zullen de abonnementsprijzen van Tong-Tong moeten worden verhoogd en respectievelijk bedragen: per jaar 15. per half jaar f 7.50, per kwartaal f 3-75 en per nummer 0.75. Dit is geen prettig bericht. Onze lezers, die al zo lang met dit blad optrekken en letterlijk lief en leed met ons gedeeld hebben, zullen deze maatregel misschien al enige tijd ver wacht hebben. Zij weten ook, dat wij op kantoor lange tijd over dit besluit hebben gedelibereerd, uitwegen hebben gezocht en bestudeerd, inkrimping van het pagina-aantal overwogen, vele bezuinigingen ingevoerd in de dienst, enz. enz. DE KERNFACTOREN Twee factoren vielen echter niet weg te wer ken: 1. de lezerskring breidt zich niet uit; 2. de algemene bedrijfs- en materiaalkosten zijn de laatste maanden sterk blijven stijgen. De eerste moeilijkheid is eigenlijk een dubbele: omdat de oplaag klein blijft, komen wij niet in een oplage-categorie, die dit blad in aan merking brengt voor een groter advertentie- debiet. Eén ding is (en blijft) zeker: Tong-Tong moet gezond en sterk blijven bestaan. Dat kan alleen met een solide evenwicht tussen „costen ende baeten". De laatst mogelijke oplossing: verhoging van de abonnementsprijzen, zal dus moeten worden doorgevoerd. Hier gaat hij dus. Wij kunnen echter voor onze lezers deze maatregel werkelijk niet afdoen met de usan- tiële korte en zakelijke aankondiging op pagina één. Daarvoor is eensdeels de verhouding tus sen lezers en leiding té vriendschappelijk, maar verder wordt met deze maatregel een stand punt gerealiseerd dat een nieuwe oriëntering ook van U nodig maakt. Kort geformuleerd: zullen wij met onze ,,Club van Tien Duizend" dit blad teroespoekoelen of zullen wij zeggen: er komt toch niets meer bij; we zullen zo langzamerhand „de tent maar opdoeken" omdat het toch geen zaak van populairder belang wordt? OPINIES Wij hebben in de afgelopen maanden tal van in- en outsiders geraadpleegt en hier geven wij dan uw opinie en „de populaire opinie". Uw opinie: „Nu de goede betrekkingen met Indonesië inderdaad zijn hersteld en daarmee is aangetoond dat het inzicht van Tong-Tong al deze jaren juist was; dat het dus géén „heimwee-blaadje" is, maar een blad met een positieve en goede kijk op de toekomst, nu zullen vele twijfelaars en critici tot beter in zicht komen en ook abonnee worden. Ook zal het blad zeker veel meer lezers in Hollandse kringen winnen". De „populaire" opinie: „Nu de betrekkingen met Indonesië hersteld zijn, is Tong-Tong helemaal niet meer nodig. Hoe minder aan het koloniale verleden gedacht wordt hoe beter. Nieuwe betrekkingen op een geheel nieuw vlak". Ah, daar staan we dan precies. Ook al dénken wij er niet over uw verwachting „onzakelijk speculatief" te noemen, érgens is uw logica noch voor U noch voor ons een basis om op te bouwen. Op de een of andere manier staan wij „optimisten" er nog steeds naast. Al blijven wij ook nu (de leiding althans) er even hard nekkig als destijds van overtuigd dat dit blad een groot en nuttig doel nastreeft en dat men dit 'later tóch zal inzien. Daarnaast is een andere nuchtere wer kelijkheid. In cijfers. U heeft het de afgelopen jaren misschien niet gemerkt, maar het blad is dikker geworden, dus duurder. In „aanmaak" en verzending. Het papier is veel duurder geworden. Het drukken zelf ook. Bedroegen in 1961 de gezamenlijke kosten van druk ken en verzenden „slechts" 60.422, in 1963 is deze post rond 96.000, Werkte in 1961 nog grotendeels een staf van goedkope „vrijwilligers en amateurs", die aan „salarissen" maar 11.841,kostte, de groei van het blad heeft de aantrekking van krachten nodig gemaakt, die sinds de opzet als N.V. in alle sociale lasten vallen, het geen, alhoewel de salarissen zeer be scheiden zijn, toch een betrekkelijk grote uitgave voor ons betekent. Het resultaat van al deze verplichtingen maakt dat de salarispost tot 65.400 per jaar is opgelopen. Daarnaast is zeker rigoureus het mes gezet in allerlei andere uitgaven (pro paganda, transport, kantoor, materiaal, enz.), maar de balans bleef ongunstig en in het belang van een solide bedrijfs voering moest dus de abonnementsprijs worden opgetrokken. Het komt neer (op een prijs van 3.75 per kwartaal) op een vermeerdering met 5.per jaar. U kunt ook zeggen: op nog geen 2 ct. per dag. Maar wie rekent nu zo. Eén ding staat nochtans vast: dat al uw centen (hoe verdeeld ook over het jaar) onze Tong-Tong veilig helpen stellen. DE VASTBESLOTEN GEMEENSCHAP Maar wij moeten NU vooruit. En wij gaan op een andere manier vooruit. Niet langer met een vage illusie dat wij op korte termijn meer mensen kunnen winnen voor onze Idee, maar met de aanvaarding van de (voorlopige) beperktheid van onze lezerskring en het inzicht, dat onze Tienduizend het werk zullen doen, dat wij liever door 20.000 gedaan zagen. Dit betekent dat Tong-Tong eigenlijk gedragen wordt door een gemeenschap, een society, van gelijkdenkenden die gezamenlijk een zaak door zetten, die „niet verkoopt aan de massa". Hierin lijken wij tot op zekere hoogte op dat wonderlijke en prachtige tijdschrift ..Geo graphic Magazine"dat nooit als profitabel zaakje kan worden gedreven, door de inzet en overtuiging van de Geographic Society", waarvan dit blad de spreekbuis is. De vaste en trouwe leden maken dat dit blad pal blijft staan en als daarnaast ook nog wat ver diend wordt met „losse verkoop", okay - maar de society waakt voor het bestaan van het blad. Dit nieuwe beraad wordt U misschien het duidelijkst, als ik U vertel wat een lezer mij een jaar of drie terug zei: „Poekoel Teroes, Tjalie! Wij worden even vet als „De Tele graaf" nantiMisschien hebben velen het zelfde gedacht. Zowel uit zakelijk als idealis tisch oogpunt zou zo'n geweldige oplaag een 1 Wij realiseren ten volle dat verschei- 0 dene trouwe lezers met de beste wil van de wereld de verhoging van de abonnementsprijs niet kunnen opbren- gen. Dat deze lezers nochtans bij onze groep behoren en erbij moeten blijven, spreekt vanzelf. Het besluit tot verho- ging van de abonnementsprijzen kon zelfs pas dan worden aangenomen, nadat uitdrukkelijk bepaald was dat j j voor deze lezers de oude abonnements- prijs gehandhaafd zou blijven. We weten echter ook dat deze lezers zulks liever niet toegeven en eerder elders bezuinigen dan Tong-Tong „te- j kort te doen". Doe dat vooral niet. In onze kostenberekening hebben wij voor- 1 uit met een zekere marge „oude abon- nementen" rekening gehouden. Wees dus in een kort briefje even openhartig als in uw brieven aan ons: Schrijf j eerlijk: „Ik kan alleen de oude abonne- J o mentsprijs betalen". Wij zijn toch „on- der ons?" j U was erbij en U blijft erbij. Met geld valt te „at o er en"maar uw vriendschap en steun kunnen wij niet missen. schitterend succes zijn. Maar ineens zien wij ook in, dat onze lezerskring een volmaakt ander publiek met een volmaakt andere instel ling vertegenwoordigt, met dus ook een veel nauwere begrenzing. Op dit tijdstip, met dit besluit tot abonne mentsverhoging, aanvaarden wij deze beper king „and make the best out of it". Even koppig volhoudend dat in een later stadium ons inzicht tanggoeeng in een veel wijder kring zal worden gedeeld en dat pas dan de groei zal ontstaan, die wij blijven verwachten. TOEGESPITSTE EFFICIENCY Intussen is de interne organisatie en de effi ciënter specialisering van taken in Tong-Tong met rustige hand verder gerealiseerd. Met de algemene procuratie is nu geheel belast een oude bekende uit de Indische maatschappij, de heer S. L. F. Catalani, oud chef van het belangrijkste hoofdpost- en telagraafkantoor in Indonesië, n.l. Djakarta (Batavia-Centrum), een energieke werker, die zijn sporen op orga nisatorisch gebied heeft verdiend. Mijn mede-directeur de heer van Ebbenhorst Tengbergen, kan zich nu met groter aandacht wijden aan twee belangrijke taken: de public relations en de zakelijke nevenactiviteiten van dit tijdschrift (het woord HANDEL in onze N.V.). In de voering van de hoofdredactie word ik nu geassisteerd door „J.C.H.", de U welbekende ondertekenaar Hazewinkel van vele artikelen, een ervaren journalist en een onverwoestbare „poekoelteroeser". Ikzelf blijf met één hand een leidsel van Tong-Tong vasthouden en met de andere bereid ik de verdere uitbouw voor van de Indische gemeen schap in de Ver. Staten en de nieuwe werk terreinen in Indonesië. De meetbare vooruit zichten zijn hier even klein als van Tong- Tong in Nedérland vijf jaar terug. Maar het zijn goede zaden, waar straks goede vrucht bomen uit zullen groeien. Is de abonnementsprijsverhoging een teken van beperktheid? NEEN, het is een bewijs van steviger en gezonder voortgang op de Weg, die de „uistervende Indischman" verkozen heeft te gaan EN TOT EEN GOED EINDE TE BRENGEN. Ik groet U allen met een respectvol: „SALUUT!" TJALIE ROBINSON 3

Tong Tong | 1963 | | pagina 3