GABY ROBINSON DE VROUW KOKKIES Rijstwinkels «te KLM Het eerste vliegtuig naar Indonesië op 4 mei j.l. en als één van de stewardessen Gaby Robinson volgens Otto Kuyk van de TELEGRAAF van 6 mei j.l., verre familie van de beroemde Tjalie Robinson'!! Natuurlijk zijn alle T.T.-lezenden benieuwd iets meer over deze Gaby te verne men. Daarom hing ik een week lang aan de telefoon om de perschef van de KLM in Schiphol aan de telefoon te krijgen, opdat hij me met Gaby in verbinding bracht. Eenvoudig was dat niet en kapitalen heeft TT gespendeerd aan telefoontjes om Tjalie's vliegend nichtje vast te kunnen grijpen. Dan was ze even in Holland, dan zat ze weer op een vliegtuig naar New York. Maar.een uur voor de opening van de Pasar Malam had ik haar op Houtrust tegen over mij en kon meer over haar te weten komen. Wat de familie-relatie met Tjalie betreft: „Dat moet wel, maar in de hoeveelste graad???" Dat kon ze me niet vertellen. Volgens mij kan dat niet zo'n ver verwijderde graad zijn, want haar karakter heeft echt de Robinson-tjap. Ondernemend, brani en last but not least trouw. En in deze volgorde, hoor. Ze werd in '37 in Padang geboren, maar toen de Nippon kwam zat zij in Djakarta (of moet ik nog zeggen Batavia?). „Pappie is even in het kamp geweest, dat hield verband met zijn asal oesoel (stamboom), maar niet langer dan 6 weken, toen was het gecleard en mocht hij vrij. Mammie, mijn zusje en ik nooit in het kamp gelukkig, want mammie was ziek". Dat Gaby naar haar eigen zeggen geboren werd aan de Strandweg tegenover de Apen- berg is volgens haarzelf duidelijk vanwege de Apen. Nu gezichten trekken kan ze, maar Strand-gezichten dan altijd: blij en zonnig. Mammie was erg ziek en zo behoorden de drie vrouwen uit het Robinson-gezin: Mammie, Gaby en zusje Liet tot de eersten, die in '46 naar Brisbane gingen. Vader bleef in Djakarta. Mammie overleed in Brisbane. Voordat haar graf verzorgd was, moesten de zusjes naar Holland voor haar opvoeding. Op dat moment was hartewens nummer 1 van Gaby „Nog eens terug om te kijken hoe Mammie begra ven was". In Holland kwam ze in de kost, doorliep de 5-jarige HBS en ondernemend als ze was, wilde ze haar talenkennis verrijken. Het Engels had in Brisbane al een goede grond slag gehad. Nu dus Frans. En au pair ging ze naar België, waar ze op het kasteel Jurbise bij Mons een driejarige comté ging verzorgen. Het was er heerlijk. Gaby was er veel alleen met het jongetje en zijn grootmoeder, want mère et père waren heel veel afwezig in ver band met al het sociale werk, dat deze No blesse deed. Maar met Grand'mère had ons Padangs Apengezichtje het heel best en ze leerde heel veel van haar. Maar toen kreeg ze een advertentie onder ogen, waarin de Nederlandse Spoorwegen voor de nieuw te openen Trans Europa Expres-lijn jonge vrou wen opriep als hostess. Gaby was toen 20 jaar en voelde er voor. Parijs zien, dat was me wat voor de kleine charmante brani met onderne mingsgeest. Ze solliciteerde en werd ietwat tot haar eigen verrassing dadelijk aangenomen. Dat von den ze op het kasteel Jurbise niet zo leuk, maar.noblesse oblige, dus Gaby kreeg de zegen mee, niets legde haar verdere ontwikke ling in de weg. Nadat ze enige jaren in de T.E.E. een char mante hostess was geweest en zo de naam van Nederland en Indonesië hoog had gehouden, wou ze wel eens van de grond af en de lucht in. Per slot is ze bij de tijd en ziet lucht reizen als transport van de toekomst. Solliciteren bij de KLM dus en weer, zoals zij zegt GELUK. Ze werd aangeno men. Een half jaar vliegen in Europa en toen verder weg. De eerste intercontinentale vlucht ging naar... AUSTRALIË. En U begrijpt het al: Gaby's hartewens nummer 1 ging in vervulling. Even komen er tranen in haar ogen, wanneer ze me vertelt, dat ze toen al zo gauw bij Mammie's graf in Brisbane stond en er bloemen op kon leggen. Maar vlug veegt ze haar tranen weg en vertelt hoe hartewens nummer 2 al vlak daarop in vervulling ging. Dat was haar inmiddels getrouwde zusje op zoeken in Rochester in Amerika. ,,Ja, Tjalie heeft op zijn eerste Amerikaanse reis ook bij mijn zusje gelogeerd Toen bleef dus hartewens nummer 3 over. Dat was? U raadt het al? Weer eens naar het geboorteland: de Gordel van Smaragden! En nu mag Tjalie wel eens somber gestemd zijn in zijn TT-praatjes, maar dat moet hij nu eens laten, want Robinson's zijn toch geluks kinderen. Iedereen weet het, KOKKIE verzendt f alle rijsttafelartikelen naar binnen- en buitenland. Enkele voorbeelden: 1 liter ketjap (dus bijna 2 grote flessen) in gesoldeerd blik (kan niet kapot dus) naar Amerika, inclusief vracht kost slechts 11.70. Zelfde blik doch SUPER kwaliteit 12.90. Spekkoek, gewicht ca. 7 ons, van Oma Tio (dus djempol) naar Ame rika inclusief vracht 13.25. Witte de Withstraat 128 - Tel. 89438 Slotermeerlaan 125 - Tel. 13 03 62 AMSTERDAM-W. Met de eerste vlucht naar Indonesië in dit jaar was zijn nichtje GABY stewardess. Gaby heeft U zult het wel begrepen hebben - veel kennissen en vrienden in de kringen, die tijdens het verbreken der betrekkingen toch droomden over het herstel van die betrekkin gen. Eén van die vriendinnen is de Indone sische echtgenote van een handelsman uit de groep Rijkens. De dag voor de eerste vlucht ging Gaby even bij haar langs. Voor dat ze het wist zat ze tegenover hr. Sjahrif en toen ze het huis verliet had ze heel wat pakjes bij zich om af te geven aan de vrienden van haar vriendin in Indonesië. In het vliegtuig zat de heer Barkman en ons lief Apenkind kon niet nalaten eruit te flap pen: „Hé, gisteren heb ik de heer Sjahrif nog ontmoet!" Ach ja, Goethe zei het al „Ehret die Weiber Sie flechten und weben Himmliche Rosen ins Irdische Leben". In dit geval: het zijn charmante traits d'Unions bij het herstellen van de betrekkingen En toen kwam ze aan in Djakarta... en werd toegejuicht door de gewaarschuwde-vrienden, die wisten, dat ze oleh oleh voor hen mee bracht van haar vriendin. Vooraan stonden leden van het Leimena's gezin en zwaaiden en juichten tegen Tjalie's naamgenootje. Otto Kuyk stond klaar met zijn blocnote en schreef zijn gedenkwaardige woorden in ver band met Tjalie op. (Lees verder op pag. 7) Rogier Boon maakte bovenstaande tekening voor de KLAl, die gebruikt werd als menu bij de eerste vlucht naar Indonesië. Tamara en Gaby. Op de achtergrond Garuda en KLAl broederlijk naast elkaar. 6

Tong Tong | 1963 | | pagina 6