VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke Lieve Bibitjes, groot en klein, Allereerst hartelijk dank aan de jongens en meisjes die mij schreven, dat waren deze keer: Piercje van Schepdaël, Alex en Renske van der Worm, Jane, Conny en Nancy Butteling en... twee nieuwe Bibits uit Amerika! Hartelijk, hartelijk welkom, Marcelle Klinkert en Leslie von Kriegenbergh. Dat vinden wij nou eens gezellig, hè, ook eens uit het heerlijke Califor- nië iets te horen. Jammer is het, dat deze twee jongens, (Marcelle en Leslie zijn neven van elkaar) eigenlijk geen Hollands meer ver staan en het ook niet kunnen lezen. Nu vragen ze of tante Mieke haar brieven maar niet in het Engels wil opstellen. Dat gaat natuurlijk niet, ze kunnen wel een privé-brief in het Engels van me krijgen. Maar ik dacht ineens aan de broers Benjamins, die zo graag hun Engels wilden bijhoudenen om correspondentie vriendjes in Amerika vroegen. Wel, Wout en Vic, willen jullie het niet eens proberen? Marcelle en Leslie zijn misschien iets jonger dan jullie, maar ze kunnen leuke brieven schrijven. Als het je interesseert kun je het adres van me krijgen. De jongens schreven me over hun zwem- en paardrijlessen. Leuk, dan vertellen jullie weer over je judolessen en andere hobbies. Later ga je elkaar foto's sturen, of stadsgezichten van de plaats waar je woont, of krantenuitknipsels over iets, waar van je denkt dat het hen interesseert, of je droogt bloemen, om je brieven mee op te fleuren, of je tekent er wat bij, of je ruilt postzegels of zuikerzakjes of weet ik veel, er zijn zovele mogelijkheden om er een echt aardige briefwisseling uit te krijgen. Zo kun je, als je dat wilt, natuurlijk ook wel filmsterrenplaatjes sparen, zusjes Butteling. Maar daar kan tante Mieke julli eecht niet aan helpen, hoor. Dat moet je maar met je eigen correspondentie-vriendinnen uitmaken. En heus, de adressen van jullie favorieten kan ik je ook niet geven, want hoe zou ik die allemaal moeten weten? Elvis Presley en de Blue Diamonds zijn nu eenmaal geen Bibits, bovendien hebben ze wel andere zaken aan het hoofd dan brieven schrijven. Waarschijnlijk hebben ze niet eens de tijd om alle post die hen bereikt zelf door te nemen. Laat staan te beantwoorden. Dit zou dus een teleurstelling voor jullie kunnen worden. Kijk, als je bij voorbeeld Liesbeth Steur een brief zou schrij ven heb je veel meer kans een frisse en per soonlijke brief terug te krijgen, en later leer je ook wel, dat brieven van echte vrienden en vriendinnen je ook werkelijk veel en veel meer waard zijn, dan zo'n handtekeningkrabbeltje van een beroemd persoon, die hem maar luk raak neergekrast heeft, zonder je te kennen. Die andere verzameling van jou, Jane, vind ik veel aardiger. Een pittenverzameling kan erg interessant zijn, juist omdat het zulk leuk materiaal is voo allerlei knutselwerkjes. Jane maakt er zelf kettingen van. Vertel je nog eens welke pitten je allemaal hiervoor gebruikt? Behalve kettingen kun je natuurlijk ook bro ches ervan maken. Zo heb ik ook eens een corsage gemaakt van beukenootjes. Eigenlijk niet van de pitten maar van de dopjes. En van de winter hebben mijn dochtertjes en ik nog met elkaar een bord beplakt met aller hande pitten. We namen een gewoon goed koop porceleinen plat bord. Nu hadden we nog een doos met djali- en saga-pitten, en daarbij kwam er ook nog katjangidjoe te pas. We plakten met velpon de hele oppervlakte van het bord vol, en legden toen de figuurtjes met de pitten neer: een kruis, een hart en een anker. Geloof, liefde en hoop. En zo kun je hele schilderijen maken, net als die meneer, waarover ik eens las, die werkte met nog meer boonsoorten, tot en met koffiebonen, geloof ik. Het leek me wel een kostbare liefhebberij. Maar als je nu het geduld hebt om pitten van allerlei vruchten te drogen en te verzamelen, kun je daar heus genoeg leuke dingen van maken. Ik noem maar enkele soor ten pitten: van de meloen, kersen, pruimen en abrikozen, maiskorrels, bruine, witte en andere bonen. Daar kun je dus mozaiekjes van leggen. Het kost wel veel lijm en het is vaak een gepruts, maar het is dikwijls een grappig effect. Als je je eens zou vervelen in de lange vakantie, dan weet je weer iets als je hier aan denkt. Maar denk eerst maar eens aan dat verhaaltje dat je op een regendag zou kunnen schrijven voor IKS. Ik ben erg nieuws gierig wie van jullie hieraan zullen meedoen. Laat maar eens zien hoe de Bibits uit de hoek kunnen komen. Verder heb ik nóg een bezig- heidje voor als je je verveelt. Zoek uit de onderstaande zinnen eens verborgen bloemna men. Je hoeft geen oplossing te sturen, want de antwoorden vind je ergens op een andere bladzij. Probeer maar eens of je ze zonder „spieken" kunt vinden. Allemaal wens ik verder een mooi rapport en vlotte overgang naar een volgende klas en een allerplezierigste vakantie toe, met veel zon en maar één middagje regen, juist lang genoeg om je verhaaltje te kunnen schrijvenEn misschien kun je ook nog een beetje tijd overhouden voor een briefje aan jullie TANTE MIEKE VOOR WIE MET VAKANTIE NAAR DE BOSSEN GAAT Als jullie met vakantie in een bosrijke omge ving komt, kun je het volgende doen. Wanneer je met je allen een prachtige bos wandeling gaat maken neem jij een grote plastic zak of een trommeltje mee. Natuurlijk houd je je ogen goed open op de wandeling. En het moet al heel raar lopen, als je niet met een verzameling mooie natuur dingen terug komt; mooi gekleurde bladeren, stukjes mos, grillig gevormde takken, liefst met kleine appeltjes er aan (larixtakken) en natuurlijke paddestoelen (altijd daarna je handen goed met zeep wassen!), oude eikeldoppen van het vorige jaar of nieuwe van nu, elfenbankjes en bemoste takjes enz. enz. Thuis gekomen neem je een diep bord of een schaaltje, dat niet dadelijk gebruikt hoeft te worden. En nu ga je met alles wat je verzameld hebt een schitte rend natuurstukje maken. Begin allereerst het mos op het bord te doen. Daarin „plant" je de takjes en paddestoelen. En liefst zo veel kleurig mogelijk: mooi groen sterretjes-mos als ondergrond, hier een grijs bemoste larix- tak, daar een bosje zwavelkopjes, een paar eikeldoppen, nu een aardappelbovist bijv. en een oranjebruin blad of een rood met wit gevlekte vliegenzwam, een paar oranje-gele hanekammen (cantharellen) weer een takje waaraan bijv. een lichtgeel elvenbankje zit en je zult genieten van je miniatuur-bos-op-een- schotel. Houd het mos dagelijks wat vochtig, dan houd je dit schoons nog een heel tijdje goed. Plezier er mee. DAAR, WAAR HET LEVEN IN ONS WELT... Diep in ons welt de levensbron Die plek, daar is het rein. Dat is ons innerlijkst gevoel. Dat moet heel zuiver zijn. Maar door al wat er tot ons komt, komt er beroering in. Liet water golft en bruist en stormt... Er komt vertroebeling. De invloeden van buiten af, zij dringen in ons door. En werken daar bedervend meest. Ach, waak er dan toch voor. Wij moeten zorgen dat de bron steeds helder water geeft. Dat kan men ook wel als men maar naar Jezus' voorbeeld leeft. VOOR THUISBLIJVERS IN DE VAKANTIE Wanneer jullie gezin niet ergens heengaat met de vakantie is dat nog geen reden om je te vervelen. Ook niet op regenachtige dagen. Laten we aannemen, dat je met mooi weer buiten speelt. Misschien is er voor de kleintjes een speelterrein in de buurt, een zandbak of schommel en wip. Zijn die er niet, neem dan je step maar weer of de rolschaatsen, de grote ren de fiets, of anders ga je wandelen in een nabij gelegen park, of je gaat zwemmen, of zoekt een vriendje op, de ene keer speelt hij bij jou, de volgende keer ga jij bij hem spelen. Je zet met z'n allen van oude gordijnen en lange stokken een tent in mekaar. Daar heb je lang werk aan en daarna kun je er nog leuk in spelen. Vraag je moeder eens of je er- boterhammen mee naar toe mag nemen. Dan picknick je buiten en je moeder heeft er geen afwas van. Je kunt misschien eens een toneel stukje instuderen met je buurkameraadjes. Je zult eens zien hoeveel pret je alleen al beleeft aan het verkleden. Het is soms een toer om aan de juiste kleding te komen. Maar het moet alleen voor je spel zijn, dus liefst oude rommel, die eigenlijk opgeruimd moet worden, goed voor de lorreman. Nog leuker is het, als: je toneelstukjes eerst zelf verzint en opschrijft. Als het aantal kinderen groter is dan dat van de rollen, laat je de ene helft gewoon voor publiek dienen. Het is altijd leuker om echt voor kijkers te spelen. Laat desnoods hetzelfde stukje ook door de kijkers spelen, dat geeft immers niets en je kunt er een wedstrijd aan verbinden: welke groep het mooiste speelde. Op regendagen of wanneer je door ziekte aan huis gebonden bent (niet te hopen!) kun je je best vermaken door zelf allerlei werkjes te gaan proberen. Al doende krijg je er steeds meer plezier in. Ik zal nu alleen de mogelijk heden opnoemen. Later leg ik het alles uitvoe riger uit. Misschien de volgende keer. Je kunt bijv. kiezen uit deze karweitjes: een plakboek bijhouden; prentenboek of verhaaltjesboek maken; knipwerk; schilderijtjes en mozaiekjes maken; knutselen met luciferstokjes of doosjes; papieren kralen maken; lege flesjes beschilde ren, wollen of lappen popjes maken; zelf raad sels verzinnen en nog veel meer. Maar dat komt een volgende keer wel, voorlopig heb je genoeg ideeën. Het komt nu aan op je eigen fantasie, laat die maar eens werken. Dan zul je je niet gauw vervelen. Succes er mee en allen nog een heel plezierige vakantie. TANTE MIEKE 14

Tong Tong | 1963 | | pagina 14