De rijzende zon van het oosten VOLHARDING Koeweitwaar de olie in de tankers wordt gepompt. In augustus 1961 kwam ik voor het eerst in Nederland. Hoewel ik slechts een korte toer maakte, kan ik zeggen, dat ik veel heb gezien en ik heb een heel goede indruk van het land gekregen. Dat is de reden, waarom ik bij het verlaten van Nederland de diepe wens koes terde, terug te keren. Na een paar maanden keerde ik naar mijn land Pakistan terug om mijn familie te be zoeken en daar sprak ik veel over dat mooie Nederland. Na enige tijd verliet ik Pakistan weer om andermaal naar Nederland te gaan. Op mijn terugreis bezocht ik enkele landen in het Midden Oosten en mijn eerste bezoek gold Kuwait. Ik vind het leuk, iets over Kuwait te vertellen, want ik denk, dat het voor de Hollanders interessant zal zijn, iets te horen over een land, dat zo ver van hen verwijderd is. Evenals in Nederland, worden ook in Kuwait mensen van alle nationaliteiten welkom gehe ten. Op dit punt zijn de twee landen dus geen vreemden voor elkander. Kuwait is in het grootste deel van de wereld bijna onbekend, hoewel het toch zeer belang rijk is. Kuwait is een klein land maar het maakt een groot welkom voor handel en industrie uit alle landen, die willen mede werken aan zijn economische ontplooing. Dit jonge en welvarende land, gelegen aan de in gang van het historische Arabische golf, wordt snel een levendig handelsknooppunt van het Midden Oosten en Europa. Het is wijd open voor alle moderne ideën voor industrialisatie. Door de strategische ligging en zijn haven is Kuwait's positie leidend in internationale han del; het is op één na de grootste exporteur van petroleum produkten van de wereld. Geleid door goede administrateurs heeft het land plannen op lange termijn ontworpen voor industrialisatie, die een veilige basis zullen vormen voor economische ontwikkeling in de komende jaren. Gedurende de laatste jaren heeft Kuwait zijn internationale positie geconsolideerd door deel name in vele internationale organisaties. Door de zeer hoge inkomsten uit de olie maatschappijen kon de levensstandaard tot een ongewoon hoog peil worden opgevoerd. Deze inkomsten worden op weloverwogen wijze benut tot versterking van de economie, het transport en de scheepvaart en tot vergroting van de mogelijkheiden voor nieuwe indus trieën. Er bestaat geen inkomstenbelasting in Kuwait; deze maatregel is van kracht voor allen, die leven onder het welwillend toezicht van de Heerser van Kuwait. De Regering is diep geïnteresseerd in een verbreding van de basis van de economie van Kuwait en doet alle mogelijke stappen voor het aantrekken van nieuwe industrieën, waarbij de bevolking van het land ook alle medewerking verleent. Fir ma's die in Kuwait willen werken, moeten een agent ter plaatse aanstellen. Ondernemingen op velerlei gebied kunnen in Kuwait worden gevestigd en er bestaat een overvloed van handelshuizen, die zich met alle mogelijke zaken bezighouden. Het klimaat van Kuwait is warm, en soms in de zomer zeer warm. Hoewel Europeanen het klimaat zeer warm noemen, is het vreemd, dat zij het desondanks prettig vinden. Ik heb vele Europeanen ontmoet in Kuwait, en niemand heeft mij vertelt, dat hij niet van het klimaat houdt. Als grootste producent van ruwe petroleum levert Kuwait jaarlijks meer dan 630 miljoen vaten olie. Volgens berichten van de Verenigde Naties beliepen de door de oliemaatschappijen aan de Regering van Kuwait betaalde royalties in I960 400.000.000. de Pakistaanse danseresheeft aangebo den van haar reizen te vertellen en aangezien zij landen heeft bezocht waar velen van ons maar weinig van weten, dachten wij dat het wel belangwekkend zou zijn haar aan het tvoord te laten. NASREEN BANG In Kuwait wordt gebruik gemaakt van het meest moderne boormateriaal. Uit de boor putten wordt het mengsel van olie en gas afgevoerd naar verzamelcentra, waar de sepa ratie plaats vindt. Natuurgas wordt locaal gebruikt, waartoe het eveneens door middel van buizen wordt getransporteerd naar indus triële en residentiële wijken. NASREEN BANO (Wordt vervolgd) (Vervolg van pag. 3) veel „opoffering van betere kansen" Tong- Tong gediend heeft. Men vergete verder zich zelf niet: in de afgelopen jaren zijn duizenden en duizenden guldens EXTRA bij Tong-Tong binnengevloeid om onze zaak staande te hou den. Ik zal altijd staande houden dat Tong- Tong een Indische zaak is geweest van het begin af aan. Een gedachte die door duizenden eendrachtig gedragen, gesteund en verder op gebouwd is. Alle attaques, die ik in deze rubriek vermeldde, U heeft ze zelf óók gehad, valser, smalender, wreder en nochtans heeft ook U stand gehou den. Mijn stem in deze rubriek was in feite uw stem. Vergeet verder niet dat onze onderneming tienvoudig moeilijker was, omdat wij de mooiste Indische eigenschappen hoog hielden: géén ruzie tussen Totok en Indo, geen verwer ping van óf Nederland óf Indonesië, geen afgunst op de emigrant, geen standsverschil tussen kandjeng besar en kleine boeng. Het was haast logisch, dat we in veelvuldig kruis vuur lagen. Hoe vaak heb ik niet moeten aan horen: „Tjalie, je behoort tot de „culturelen"; schuif nu „de kampong opzij!" Of: „Tjalie, als „kampioen van de Kleine Boeng" moet je nu de Grote Boengs attaqueren!" Of: „Wil je per sé Indo zijn? Dan lig je er bij „ons", Totoks, uit!" Of: „Wees honderd procent Indo en zet de Totoks opzij!" We zwijgen dan nog van de „eeuwige" ruzies met „assi- milanten", politieke agitatoren en religieuze wilopleggers. Onze weigering om de Indone siër te vervloeken heeft ons lelijk verdacht gemaakt. Als we bij al die neen-zeggers dan opeens met verbazing vaststellen dat we toch nog tien duizend ja-zeggers hebben, kunnen we onze ogen en oren haast niet geloven. Nog tiendui zend mensen (gezinnen!) die géén stelling van verwerping of veroordeling hebben. En onverstoorbaar een weg volgen, waarvan zij diep doordrongen zijn dat het een goede is! We mogen onszelf feliciteren Dan wordt ook duidelijk, dat een uitgerekend succes geen voorwaarde voor doorzetting hoeft te zijn. M.a.w. laat die kwalificaties van „volharding" en „titanenstrijd" gerust weg. En wat het verlangen betreft om „de zaak erbij neer te smijten", zulke verlangens komen in derdaad periodiek terug, maar zijn nooit ernstig genoeg. Ook de perioden van moeheid en „groggy-heid" worden in één moeite door genomen. Ik voel me vaak als een 1500 meter loper, die de eerste 1000 meter in een te hoog tempo heeft moeten lopen en nu „eigenlijk niet meer kan". U moet het zelf doorgemaakt hebben om te weten wat voor een physieke en gees testoestand dan ontstaat: een soort van „auto maton", waarbij de loper ongevoelig wordt voor aansporingen of spot uit het publiek, en ook dringende adviezen van vrienden om maar uit te vallen niet schijnt te horen. Hij denkt er al lang niet meer over of hij de eindstreep haalt, Iaat staan winnaar wordt. Hij is zeker ook niet eigenwijs of „maloe" om uit te vallen. Hij denkt (en doet) alleen maar: door - door door! Dat is dus: poekoel teroes. Eén van tweeën gebeurt: óf hij gaat plotseling toch zitten omdat zijn benen „collapsen" óf... hij komt over zijn dode punt heen en ontwik- (Lees verder pag. 19)

Tong Tong | 1963 | | pagina 18