De economische aspecten in Indonesië DE TIJGER IN HET; VOLKSGELOOF Schreven wij de vorige maal, dat Indonesië op geen financiële hulp zou kunnen rekenen van de V.S., thans kunnen wij mededelen, dat men zich blijkbaar toch nog heeft beraden over een financiële hulp ter stabilisering van de economie in 1963 en wel tot een totaal bedrag van 350 min dollar. Het plan is gebaseerd op de verwachting, dat Indonesiëinl963 in totaal op 600 min dollar aan deviezen zal kunnen rekenen. Hier tegenover zou dan 925 min dollar voor invoer staan, zodat men moet rekenen met een tekort op de betalings-balans van 325 min dollar. Dit tekort zal worden gedekt door een trekking op het Internationale Monetaire Fonds van 40 min dollar, een Amerikaans krediet van 90 min dollar, 150 min dollar in surplus goederen uit de V.S. (terug te betalen in roepias) en 2Q min dollar aan Japanse herstelbetalingen. Het restant van 25 min dollar moet voort vloeien uit een afstel van aflossing en rente op de Russische leningen. Wij hebben destijds reeds medegedeeld, dat de Russische Handels missie hiertoe niet bereid was en zelfs weiger de het verzoek op de agenda te plaatsen. Of de Russen zullen water in de wijn moeten doen, of de vrije landen i.e. de V.S. zullen moeten bijspringen. Tegelijk met deze plannen heeft Indonesië op 29 mei de handelstarieven ver anderd. Hoofdzaak van deze nieuwe handels tarieven was het opheffen van de dispariteit die er bestaat tussen de officiële en de vrije koers, op de zwarte markt voor de prijzen van importgoederen. Tevens beoogt men de export te stimuleren. Het ongewilde gevolg is echter geweest, dat de prijzen van essentiële goederen en diensten weer zijn gestegen en niet onaanzienlijk. Brood is gestegen van Rp. 50 tot Rp. 85 voor een half brood. Brandhout is gestegen van Rp. 3 tot Rp. 12, zout van Rp. 4 tot Rp. 35 per briket, gezouten vis van Rp. 30 tot Rp. 100 per stuk. Op hetzelfde ogenblik dat de nieuwe regelin gen voor de buitenlandse handel werden be kendgemaakt, zijn ook vrij aanzienlijke ver hogingen bekend gemaakt betreffende de div. vervoerstarieven, n.l. van vlieg-, spoor- en posttarieven. De binnenlandse luchttarieven zijn ongeveer vervijfvoudigd, de spoorkaartjes zijn driemaal zo duur geworden, de tarieven der P.T.T. zijn verviervoudigd. De regering heeft echter aangekondigd dat zij bijslagen zal geven op bepaalde essentiële goederen. Zij noemt zout-, boeken-, krantenpapier. Hiervoor zijn de tarieven nog niet bekend gemaakt. Volgens Ali Sostroamidjodjo, de oud-premier, en thans algemeen voorzitter van de P.N.I., heeft de verklaring van premier Djuanda, dat de prijsverhogingen de economische toestand zullen verbeteren, niet iedereen kunnen overtui gen. Als gevolg van de kritiek op bovenge noemde maatregelen is het communistisch gezinde dagblad ..Bintang Timoer" voor onbe paalde tijd geschorst, om reden dat deze kri tiek negatief is. De invoer wordt belast met 5 heffingen, waarvan twee door de bank worden verrekend, die bij de transactie heeft bemiddeld, terwijl de laatste drie door de dienst der Accijnzen worden geind. 1. Een H.P.N. (Hasil Perdagangan Negara), dus een staatsheffing op de handel. 2. Een aanvullende H.P.N. 3. Invoerrechten. 4. Een bijzondere heffing van het L.A.A.P.L.N. het deviezeninstituut. 5. Een bijzondere H.P.N., alleen voor goederen waarvoor reeds voor de inwerkingtreding van de reglementen op 27 mei j.l., een invoervergunning was uitgereikt. Voor de belangrijkste van deze heffingen, de H.P.N., worden importgoederen in drie cate- goriën verdeeld. Wie goederen in categorie I wil invoeren betaalt behalve het normale bedrag dat hij verschulidigd is om buiten landse valuta te verwerven (Rp. 45 voor een Am. dollar) nog eens Rp 270 per dollar extra. Een dollar van deze categorie kost de impor teur dus Rp. 315. Op dezelfde manier berekend kost een dollar voor categorie II: Rp. 270 en voor categorie III: Rp. 540. Lijsten van deze in de categoriën onderge brachte goederen zijn nog niet bekend, maar er kan worden aangenomen dat de verdeling, zoals dat bij vroegere stelsels ook het geval is geweest, is gebaseerd op een prioriteitenschaal, waarbij luxe goederen het zwaarst en essentiële goederen het minst worden belast. Dit principe wordt sinds jaren toegepast in de Indonesische buitenlandse handel. Een van de moeilijkheden is geweest dat er een zo grote mate van zwevende koopkracht" in het land aanwezig is (,,hot money" noemt men het in Indonesië) dat elke poging de prijzen te stabiliseren mis lukte, door de, voor vrijwel elk artikel aan wezige, zwarte markt, die bovendien gekoppeld is aan een moeilijk te bestrijden smokkel. Tegelijk met deze maatregelen zijn andere af gekondigd die zijn bedoeld om de uitvoer te bevorderen. Ze gelden niet voor West-Irian waar de bestaande regels gehandhaafd worden. De belangrijkste maatregelen zijn nu: 1. Exporteurs wordt toegestaan 5% van de f.O.b.-waarde van hun export goederen in buitenlandse courant te houden en naar eigen goeddunken te besteden. 2. Voor de overige 95% van de f.o.b.-waardc- krijgt de exporteur: a. Rp. 45 voor elke Am. dollar en b. Rp. 270 bijslag op elke Am. dollar of de tegenwaarde ervan in andere buitenlandse valuta. Elke dollar of de tegenwaarde ervan in andere valuta van die 95% brengt hem dus op: Rp. 315. 3. Bovendien wordt de exporteur een bedrag in buitenlandse valuta toegewezen van 10 tot 15% van de f.o.b.-waarde van hun exportgoederen. Deze extra toewijzingen aan deviezen zijn niet verhandelbaar en kunnen uitsluitend worden gebruikt voor de invoer van goederen in de categorieën I en II, waarvan hierboven sprake is ge weest. Deze regelingen zijn niet van toepassing op olie en olieprodukten, waarvoor oude regelin gen van kracht blijven en niet op goederen die onder regelingen van de G.A.T.T., de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel, vallen. Naast al deze nieuwe regeligen, wil Indonesië een hoger West-Duits krediet erlangen n.l. ten gunste van het z.g. Lampong-Krediet van DM 421/2 miljoen, teneinde dit op te voeren tot DM 80 min. Dit Lampong-krediet is n.l. bestemd voor de bouw van een veredelingsbedrijf van ijzererts, dat door Krupp zal worden geleverd. Voor de Hermes Crediet Organisatie, een staatsinstel ling, heeft de Bundesrepubliek zich garant gesteld voor DM 421/3 miljoen. De rest zou Indonesië zelf verzorgen, maar blijkt nu hier toe niet in staat te zijn. Het zal voor de Bondsregering uitermate moei lijk zijn aan de Indonesische wens tegemoet te komen, omdat het praktisch onmogelijk is het Lampong-project rendabel te maken. Dit wordt door Indonesië erkend, maar het land hecht er grote waarde aan als een soort voor project, waaruit zich andere dingen zouden kunnen ontwikkelen, o.a. de exploitatie van veredere erts- en steenkolenvoorraden. Een belangrijk punt is, dat Indonesië het ver bod voor de Nederlandse scheepvaart in zijn territoriale wateren heeft opgeheven. De Ne derlandse schepen mogen voortaan onder de zelfde voorwaarden als buitenlandse vaartuigen weer passagiers- en vrachtdiensten uitvoeren. Bovendien heeft Indonesië de K.P.M. gevraagd in te schrijven op het vervoer van rijst vanaf Birma en Thailand. Het gaat hier om een hoeveelheid van 200.000 ton rijst, waarvan de levering nog dit jaar moet geschieden. Van de zijde van de K.P.M. ontbreekt vooralsnog elk commentaar. Binnenkort gaat de Nederlandse Handelsmissie naar Indonesië. Ze bestaat uit 7 leden en de visas zijn reeds verstrekt. Onze zeer goede wensen vergezellen hen en tevens de hoop dat zij het contact steviger weten te binden, dank zij de bereikte positieve resultaten. Men ontkomt niet aan de indruk, dat het Indonesië thans ernst is om een einde te maken aan de economische chaos, en dat iedere hulp van buiten zal worden aanvaard bij dit streven. Moge de strenge realiteit worden getemperd door het bewustzijn, dat tussen beide landen een eeuwenlange band bestond C. H. J door C. HAZEW1NKEL 7 is in vele opzichten een bijzonder boek, f dat we U met trots aankondigen. j J Het zal n.l. onze eerste LUXE pocket t in de Tong-Tong-reeks zijn. „LUX" en I extra-dik, ruim 270 pagina's, rijk ge- ïllustreerd met foto's en tekeningen en J gedrukt op een „luxe" papiersoort: 4 machine illustratie is de vakterm. i Het omslag is een driekleurentekening I van Rogier. j I De auteur is de „J. C. H." die U f allemaal uit Tong-Tong kent. T Dit bijzondere boek kost, ondanks de I beperkte oplage niet meer dan een luxe T pocket in de winkel: f 4.25 v Daarbij bestaat er voor de Tong-Tong- I lezers een voorintekenprijs. Wanneer U NU intekent en betaalt kost het boek 7 U slechts f 3.50 f Het verschijnt in de eerste helft van I september, wees er dus tijdig bij. INTEKENBON Noteer mijn bestelling voor jullie eerste luxe pocket, die wil ik niet missen. Stuur mij, zodra het van de pers komt ex. van de Tijger in het volks geloof. Het geld zal per giro/postwissel worden overgemaakt. Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: 5

Tong Tong | 1963 | | pagina 5