NA EEN JAAR IN AMERIKA DE VROUW KOKKIES Rijstwinkels Dit alles en ook nog de keerzijde „Je hebt nu zulke aardige dingen geschreven over Amerika, kun je ons nu ook niet wat vertellen over de keerzijde van het leven daar". „Je woont nu nog te kort in Amerika om genoeg vervelende dingen ondervonden te hebben maar dat komt in de loop van de tijd wel!" Er zijn altijd nuchtere mensen die niet tevreden zijn met de goede zijde van de medaille, ze willen ook precies weten wat er op de keerzijde staat. Dat is verstan dig en daarom wil ik proberen de briefschrijfsters een even verstandig als objectief antwoord te geven over Amerika's keerzijde. Alleen een ding zou ik van tevoren willen zeggen: mijn opinie is maar mijn opinie en „just 2 cents worth" zou de Amerikaan zeggen. Het is nu precies een jaar geleden dat we in Amerika kwamen. Het is weer volop zomer, de vrouwen lopen weer in Muumuu en op blote voeten en de mannen enkel in een wite T-shirt of helemaal geen T-shirt. Ik ben er gewoon aan geraakt, neen, ik vind het ge woon. Maar ik kan me herinneren dat ik in Holland eens een dame ontmoette die buiten- zichzelf raakte van verontwaardiging over „die onbeschaafde Yanks die zich zelfs in bijzijn van dames niet schaamden over hun ongekleed heid". Onbeschoft noemde ze het. Waarom, vraag ik me af, een Amerikaan is geen Euro peaan, o hemel neen denkt U dat maar niet. Ze proberen het soms te zijn. Denkt U alsjeblieft niet dat het in Californië altijd zon en blauwe hemel is. We hebben de langste witer achter de rug sinds 100 jaar. Mogen we soms ook? Het is tot en met mei guur donker weer geweest en de verwarming is bij mij pas 6 weken uit. Nu zal het weer 8 maanden lang warm zijn, zegt men, laten we het hopen. Met de zomer is ook de tijd van lay-offs aan gebroken. Tienduizenden en nog eens tiendui zenden werkers naar huis gezonden. Zonder meer. En voor 14.000.000 studenten en scholie ren is nu de kans gekomen geld te verdienen voor studie of pret. Deze kans wordt ze offi cieel geboden, er zijn speciale arbeidsbeurzen voor jongeren ingesteld. Wat er met de werke lozen gebeurt, vaders van gezinnen? Er ge beurt niets met ze, nee, ze moeten zelf als een haas proberen wat anders zien te krijgen voor de komende maanden. Een baan met minder betaling natuurlijk. Maar als ze in hun vorige betrekking lang genoeg werkzaam zijn geweest, krijgen ze een tijdelijke uitkering, waarmee ze de „vakantie kunnen doorkomen. Het ligt dus in Amerika wel even anders. Bij U in Holland vakantie-geld toe, hier ontslag met een schamel inkomen. Maar je weet na een jaar dus hoe het zit en je rekent er op. Dit verklaart misschien dat veel emigranten zolang de gelegenheid er is, als razenden werk aannemen. Er zijn er genoeg met 3 baantjes tegelijk en hun hele leven bestaat uit werken. Zo'n 3-dubbel inkomen is natuurlijk prettig, maar is de prijs niet te hoog? Wordt het geld werkelijk wel goed „belegd" en opgespaard voor moeilijke tijden. Inplaats daarvan zie je een luxe tv-radio-taperecorder-set in de huis kamer, een gloednieuwe wagen van een paar duizend dollars, men verhuist naar een huis met swimming-pool. En men moppert, men moppert en scheldt eindeloos op het harde Amerikaanse leven, dat altijd maar meer dol lars kost. Men geeft af op de keiharde Ameri kaan die alles in dollars ziet en die nooit wat cadeau doet. Men schimpt op het werk dat veel „minder" is dan men vroeger in Indonesië of in Holland deed. Men vindt zich geestelijk achteruit gaan. Dat kan ik me dan levendig indenken. Wat me alleen verbaast is: men doet letterlijk niets om die geestelijke achteruitgang tegen te gaan. Want het Amerikaanse leven is niet alleen werken en geld verdienen. Er is zo ontzettend veel te leren, te beleven als men zich maar de moeite neemt. Meer te lezen en meer te gaan naar plaatsen waar de ontwikkel de Amerikaan zijn ontspanning heeft. Zoals de ouders leven worden de kinderen. „De Amerikaanse jeugd is verschrikkelijk, ik ben blij dat mijn kinderen niet zo zijn!" hoor je steeds. Dat mijn kinderen NOG niet zo zijn moet men zeggen. Want ze worden wel zo als de ouders niet zorgen dat ze in een ander, een beter milieu komen. Het kan natuur lijk toeval zijn maar mijn kinderen zijn zo gelukkig geweest vriendjes te vinden op wie ik niets heb aan te merken. Kinderen zijn kinde ren en natuurlijk vergeten ze wel eens te groeten. Ik heb tot nog toe werkelijk niet te klagen gehad. Er wordt altijd beleefd gevraagd of ze mogen komen spelen of mee lunchen. Ze spelen in de tuin. Tegen lunchtijd komen ze naar me toe en vragen: „Can I have my lunch here??' „That's oké", zeg ik. Dan ren nen ze naar huis en komen even later terug met hun lunchmandje met boterhammen en een flesje cola. Ik heb dit in Holland nog nooit meegemaakt van de kinderen die met lunch overbleven. Ze schaken, dammen en spelen base-ball. Ze maken poppekleertjes en scharrelen rond zoals toekomstige teen-agers doen. Wat doen ze als ze teen-ager zijn? Veranderen ze dan op slag in criminals en sex-bommen? Als dat gebeurt, dan hoop ik er zelf bij te zijn om er iets aan te kunnen doen ja toch? Het Amerikaanse leven kost meer dan U denkt. Er is zo krankzinnig veel te krijgen en men heeft dan ook krankzinnig veel nodig. Denkt men. Ik ben het daar niet mee eens. Het enige wat men hier moet hebben is een eigen wagen. Maar overigens kunt U leven zoals U in Djombang of Batoe leefde. Als U de moed heeft. Niemand zal U er iets van zeggen als U de kleren met de hand wast, uw haar in de zon droogt en nog steeds een gewone vork gebruikt inplaats van een elektrische mixer. U kunt een anglo in de tuin zetten en uw haar wassen met merang, als U dat werkelijk prettiger vind, of goedkoper. Ik heb na een jaar nog geen wasmachine, geen elektrische mixer, geen haardroger, of welk ander elek trisch apparaat ook in mijn huis. Omdat ik ze niet nodig heb en omdat ik een hekel heb aan apparaten. Dat betekent dat ik nooit stil hoef te staan bij nieuwe snufjes op de markt en dus geld over kan hebben voor dingen die belangrijker voor mijn gezin zijn. Maar ik hèb geen geld over, dus ik leef met mijn gezin op het hoog- nodigste. En ik ben gelukkig, want ik hoef niet te schelden op dat dure Amerikaanse leven. We hoeven geen dubbele baantjes te entameren, hebben dus meer tijd en zijn minder moe. De keiharde Amerikaan, van de tien Indische mensen die je ontmoet, zijn er minstens negen die al gauw hun hart luchten over de karakter fouten van de Amerikaan. Hij is dom, egois- tisch, geldzuchtig, gemakzuchtig, en oppervlak kig. Er is eigenlijk weinig goeds aan hem en hij kan heel wat leren van die emigrant die bij hem in dienst isDat schijnt dan ook wel gebeurd te zijn in de loop der eeuwen, want zoals U weet is Amerika groot geworden door emigranten. De Indo-emigrant is de laatste en nieuwste emigrant en onze taak van opvoeden moet dus nog komen. Als ik zo naar al die wijze lessen hoor, die de Indische mensen voor de Amerikaan in petto hebben, kan ik me voorstellen dat over een jaar of 50 Amerika geestelijk en moreel op een veel hoger niveau gekomen zal zijn, dank zij de Indische emi grant. Over 50 jaar worden er dus evenveel lempers en loempia's verkocht als pizza's en taco's. Dan vinden we gado-gado inplaats van cole-slaw in de stores en kwee lapis heeft de jelly verdrongen. Als de Amerikaan maar wil luisteren. Hij luistert nu nog niet, want hij moet eerst overtuigd worden van het goede dat wij te brengen hebben. En als ik nu even gemeen mag zijn: ik ben zelf niet eens overtuigd van onze sterke en goede eigenschappen. Wat hebben we als gemeenschap, als eenheid kunnen doen, wat de Italianen, de Noren, de Belgen, hebben kun nen doen? Ik heb in het afgelopen jaar met alle soorten landaard gesproken: Mexicanen, Italianen, Zweden, ik heb geen van alle horen afgeven op Amerika. Ik heb in het afgelopen jaar met honderden Indische mensen gespro ken en ik heb honderden lelijke dingen ge hoord over Amerika. Men krabbelt naderhand wel terug, maar de meesten beschouwen het als een bewijs van goed en zedelijk gedrag het niet eens te zijn met de Amerikaan. „Waarom veroordeelt men Amerika toch altijd om de slechte Amerikaan en vergeet men dat er miljoenen goede Amerikanen zijn" zei on langs een Amerikaan die bij ons op bezoek was. Een belezen en bereisde man met een brede, prettige kijk op verschillende dingen. Ieder land, elk volk heeft zijn goede en slechte zijde. De lelijke zijde van de medaille wordt de emigrant (en naar het schijnt vooral de Indische emigrant) vaak eerder toegekeerd dan de goede. Of zoekt men opzettelijk naar de lelijke kant? Emigranten die Amerika groot gemaakt hebben, hadden de verdienste zich te concentreren op de goede dingen, ze hadden het te druk om zich te ergeren aan de slechte. (Lees verder pag. 13) Iedereen weet het, KOKKIE verzendt alle rijsttafelartikelen naar binnen- en buitenland. Enkele voorbeelden: 1 liter ketjap (dus bijna 2 grote flessen) in gesoldeerd blik (kan niet kapot dus) naar Amerika, inclusief vracht kost slechts 11.70 Zelfde blik doch SUPER kwaliteit 12.90. Spekkoek, gewicht ca. 7 ons, van Oma Tio (dus djempol) naar Ame rika inclusief vracht 13.25. Witte de Withstraat 128 - Tel. 89438 Slotermeerlaan 125 - Tel. 13 03 62 AMSTERDAM-W. 12

Tong Tong | 1963 | | pagina 12