Dr. Ir. C. J. de Groot Museum voor land- en volkenkunde Het levenswerk van Dr. Ir. C. Jde Groot (Vervolg van pag. 4) zijn dat de golflengte lichtsnelheid fre quentie hetgeen betekent: wordt de golflengte groot dan wordt de frequentie klein en omge keerd. Deze uitvinding bracht een rigoureuze omwenteling. Door uitbreiding van het zendernet in Amerika werden de amateurs meer en meer uit de aether verdreven, zij zochten naar nieuwe mogelijkheden en vonden deze in het gebruik van kortere golven. De verbluffende successen met geringe energie behaald waren de oorzaak, dat men zich alom in de nieuwe materie verdiepte en proeven nam. Zo werd in Bandoeng de eerste K.G. zender met een energie van 3 KW in elkaar getimmerd en in de aanvang kon men over de resultaten niet klagen. Dr. de Gr. stond met enige terug houding t.o. de nieuwe techniek en in zoverre werd hij in het gelijk gesteld, dat met het ongunstiger worden van het seizoen ook de resultaten op grote afstand beneden de ver wachtingen bleven. Daarbij kwam, dat de G.'s levenswerk (MalabarRadio) nauwelijks de kinderziekten te boven was, zodat het niet on begrijpelijk is, dat hij niet dadelijk enthousiast was. Verbetering op verbetering volgde, ook t.a.v. gebruikte antenne-systemen en toen eind 1926 bekend werd, dat Dr. de Groot als hoofd van de Indische delegatie naar de Radio-conferen tie, welke in 1928 te Washington zou worden gehouden, was aangewezen, beraamde hij plan nen voor de bouw van een Kg-zender. Ook hier had hij het dadelijk bij het rechte eind; hij bouwde een KG.-zender, geschikt niet alleen voor telegrafie, maar ook voor radio telefonie met een vermogen van 40 KW. in de z.g. eindtrap. Als antenne bezigde hij een dipool (later een beam-antenne) en wederom kon met ere worden gezegd, dat de zender, die in 1927 gereed kwam, gedurende 10 jaar de telegrammen en de telefoongesprekken naar Holland overbracht. De G. vertrok medio juli 1927 met de ,,J. P. Coen" naar Holland, ten einde de voorbesprekingen voor Washington met de Ned. P.T.T. te voeren. Hij overleed echter op 2 augustus in de Rode Zee. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat het stoffelijk overschot van zijn echtgenote per vrachtschip naar Holland (terzelfder tijd) werd overgebracht om hier in het familiegraf te worden bijgezet. De G. is met zijn vrouw gelijkertijd in Den Haag ter aarde besteld. In 1926 was voor de Indische Radiodienst uitgekomen: Ir. W. F. Einthoven, over wien ik U in het begin reeds sprak. Hij was geen vreemdeling in Jeruzalem, omdat hij als d.d. adelborst met Hr. Ms. Zeven Provinciën naar Indië was meegereisd, teneinde de G. bij de opbouw en ontwikkeling van het Malabar- station ter zijde te staan. Toen dit zo goed als gereed was, vond de Gr., dat E. nu eerst zijn studie in Delft moest afmaken, hetgeen geschiedde. Was het verlies van de Gr. voor de jonge in ontwikkeling zijnde techniek en het bedrijf onherstelbaar, weldra bleek, dat E. een waar dig opvolger zou worden. Hij wist het Radio lab. tot hoog peil op te voeren en met gerust heid kan worden gezegd, dat het onder zijn eminente leiding tot de best geoutilleerde laboratoria in de wereld kon worden gerekend. Aangezien het verkeer op de korte golf zich enorm uitbreidde, werden steeds meer zenders op de Malabar bijgeplaatst, totdat alle ruimte was opgesoupeerd. Een nevenoplossing was gevonden door op het radiozendstation Tjililin (±30 KM. ten Z.W. van Bandoeng gelegen), waar door de Fa. Telefunken een 120 KW machinezender als proefobject was geplaatst, een aantal kleine K.G. zenders voor het intersulair verkeer te plaatsen, doch naar een nieuwe mogelijkheid moest worden uitgezien. En zo kwam eveneens onder de voortreffelijke leiding van E. het hypermoderne korte golf-zendstation Dajeuh Koloh (±7 KM ten zuiden van Bandoeng gelegen) tot stand, waar de meest moderne snufjes van de inmiddels sterk ontwikkelde techniek werden toegepast en dat bewondering van vriend en vijand (Japan!) afdwong. An dermaal had Ned. Indië een plaats veroverd in de voorste gelederen. Werd tot nu toe uitsluitend het zendprobleem behandeld, het behoeft wel geen betoog, dat ook aan het vraagstuk van de ontvangst grote aandacht werd besteed. Na de primitieve ont vangst met kristal- en andere soorten detectoren coherus en wat dies meer zij, deed de diode en vervolgens de triode haar intrede en de mo gelijkheden bleken onuitputtelijk. Van de één- lampsontvanger kwam men op de L.F. verster king H.F. en M.F. om tenslotte de moderne superheterodijne of superneutrodijne met grote selectiviteit, bandspreiding, etc. te construeren. Met zenders en ontvangers bleef ook de per fectionering van antenne-stelsels niet achter en zo zien we na de dipool beamantennes de z.g. ruitantennes verrijzen. Omstreeks 1929 werd de z.g. beeldtelegrajie tussen Indië en Nederland ingevoerd, doch de kostbare apparatuur, de grote slijtage en duur bedieningspersoneel waren oorzaak, dat deze nieuwe fase in de techniek -op deze wijze uitgevoerd voorshands geen levens vatbaarheid bleek te bezitten. Bovendien zou het radio-telegraafbedrijf zichzelf concurrentie aandoen. Met het populariseren van de radio-telefonie- verbinding bleek het vooral voor de handel een handicap, dat iedereen die een ontvanger bezat, in staat was de gesprekken op te vangen. Onder de drang der omstandigheden werd een systeem ontwikkeld, waarbij de frequentieband als het ware werd omgekeerd. Bovendien werd door deze mengelmoes een z.g. stoorfrequentie gezonden, die buiten de gehoorgrens lag. Bij de ontvangst moest derhalve eerst de stoor frequentie uitgefilterd en vervolgens de fre quentie-band worden teruggekeerd, alvorens verstaanbare taal werd verkregen. Het systeem voldeed echter niet voor de volle 100%. De huidige stand van de techniek heeft ook hierin voorzien en het is de Western-Electric Co gelukt een z.g. scrambling-systeem te ontwik kelen, dat algehele geheimhouding waarborgt. Hiermede heb ik U een totaal onvolledig overzicht van de radio-ontwikkeling in Ned. Indië gegeven tot het moment, dat de gele terreur zich ook over onze schone smaragden gordel voltrok. Dit heeft vele vrome wensen, b.v. t.a.v. de televisie, e.d. wreed verstoord. Met trots kan echter worden geconstateerd, dat Ned. Indië vaak smalend een kolonie ge noemd haar ereplaats in de internationale rij volkomen waard was. Dit dankte zij in hoofdzaak aan de beide grote pioniers, de Gr. en E. Voor de Gr. werd in Bandoeng een prachtig monument op gericht, dat door de niets en niemand ont ziende bezetter tot de laatste steen werd afge broken. Ten slotte nog dit: De G.'s monumen tale Malabar-station werd door de Jappen intact gelaten, of dit piëteit dan wel eigen belang was, is mij niet bekend. In de woelige dagen, welke N.I. doormaakte, schijnt het complex vrijwel geheel verwoest te zijn. Dit verhaal van het tot stand komen van de Radio-verbinding Indië-Nederland, laat zien, hoe, ondanks de lauwheid in het moederland, vernuft en doorzettingsvermogen van één enkel man en zijn medewerkers iets tot stand brach ten, waarop ieder Nederlander met recht trots kon zijn! (Ontleend aan een lezing, gehouden door Ir. L. Waasdorp voor het Genootschap van P.T.T.- ingenieurs te Den Haag en ons door hem voor publikatie in Tong-Tong ter beschikking ge steld, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, en hier onze dank mogen betuigen). REDACTIE Het Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade 25, Tel. 11 10 55, Rotterdam heeft gedurende de schoolvakanties enige bij zondere activiteiten in het museum georgani seerd, welke misschien de belangstelling der lezers zullen hebben voor geval zij gedurende de maand augustus het plan hebben een vakan tiedag in Roterdam te besteden. Vakantieprogramma (tot 1 sept. a.s.): maandag t/m vrijdag 14.30 uur rondleiding voor kinderen vanaf 10 jaar, zaterdag 15.00 uur en zondag 14.00 15.00, 16.00 uur films afgestemd op de voornaamste lopende tentoonstellingen, zondag 11.30 uur rondleiding voor kinderen vanaf 10 jaar, maandag t/m vrijdag 11.00 uur films voor bo ven 14 jaar. Ik hoop dat een en ander uw belangstelling zal hebben. De tentoonstelling „Batik oud en nieuw" zal op 15 augustus worden gesloten. 5

Tong Tong | 1963 | | pagina 5