DE TUGER IN HET VOLKSGELOOF t X i Hoe wij op de onderneming in Indonesië de krekels vingen. De prijsverhoging van het abonnement Krekels (in Indonesië gangsir of in het Soen- daas kassir genoemd) kunnen op het land zeer schadelijk zijn. Bovengronds bijten zij met hun scherpe kaken de jonge planten bij de wortel kraag af en voeden zij zich met de sappige plantendelen. In de grond huizend doen zij zich aan de jonge wortels te goed. Voor oudere cultuurplanten betekende dit geen grote plaag; een worteltje meer of minder kon er best van af en de houterig geworden stammetjes lieten zij met rust. Wat anders was dit, als de krekels op kweekbedden voorkwa men, waar de jonge, tere kweekplantjes man netje aan mannetje stonden en hele rijen van plantjes soms ten offer vielen. Deze liepen na verloop van tijd wel weer uit, maar in hun groei waren zij voor maanden belemmerd ge weest. Aantasting van de tere wortels kon sterfte ten gevolge hebben. Toen wij nog kinderen waren, maakten wij van de jacht op de krekels een sport. De open gaten van hun gangen werden vol water gegooid en er werd gewacht, totdat de krekels eruit zou den komen, om geen verdrinkingsdood te Sterven. Achteraf kan ik dikwijls nog hartelijk lachen om deze wanhopige pogingen, die emmers en emmers water verslonden en uren-lang wach ten vereisten, zonder enig resultaat. Wij waren toen nog geheel onbekend met de gewoonten van de krekels. Het water werd namelijk in gaten gestort, waar geen krekel meer in zat, want die was al lang naar een andere plaats verhuisd. Een krekel gaat aldus te werk: zodra hij of zij een plekje uitgezocht heeft of uit het ei in de grond is uitgekomen, begint het uitgraven van een gang. Is de krekel nog jong, dan wordt de bovengrondse opening met een dun laagje, uitgegraven aarde uit de gang afgesloten. In dit stadium heeft de krekel een grijsachtig voorkomen, en een dunne huid. Op oudere leeftijd wordt de huid harder en na de vervel ling krijgen de vleugels van het mannetje een donkerbruine kleur. De wijfjes blijven grijs. Met de groei van de krekel neemt ook de Het spreekt van zelf, dat op de aankondiging van de verhoogde abonnementsprijzen allerlei reacties binnenkomen. Over het algemeen kun nen onze lezers gelukkig voldoende begrip op brengen voor de veranderde omstandigheden en betalen zonder commentaar de door ons ver zochte suppletie.Natuurlijk is er ook wel wat gemor en knersing der tanden, maar slechts een enkeling acht het nodig, over te gaan tot opzeg ging van het abonnement. Wat zegt U nu ech ter van de volgende briefjes; H. A. H.: „Suppletie 1963. Obat koewat, han- tem poekoel teroes!" C. B. v. G.: „Suppletie abonnement T.T. as te weinig kasi chabar. As te veel laat maar." B. A. „Suppletie. Mocht dit niet goed zijn stop dan in jullie spaarpot. Niets terugsturen." N. C. „Voor mij persoonlijk 2,50 suppletie en 2,50 voor een ander, die niet betalen kan. L. L.: 25.- voor suppletie 1963. 10 voor Gotong Rojong". Dan nog opmerkingen als: „...haast ik mij, het tekort voor het verhoogde abonnements geld te voldoen. Alles liever en beter dan geen Tong-Tong aflevering". ..Hierbij 15.- voor een jaarabonnement en 10.- extra. Veel succes", en vele anderen. Dat zijn nu nog eens brieven om de moed er in te houden. Wij gaan dus opgewekt en rus tig verder. POEKOEL TEROES. REDACTIE diameter en de diepte van de gang toe, bij volwassen exemplaren is de diepte 1/2 tot M. Hoe dieper de gang in de grond, hoe meer uitgegraven aarde naar de oppervlakte gebracht wordt, als afsluiting van de opening van hun gang. Het komt wel eens voor, dat een krekel van woonplaats verandert. In dit geval wordt de ingang niet meer afgedekt en blijft zij dus open. Nimmer zal een krekel een openstaande gang bewonen; wel wordt zij wel eens de schuilplaats van een klein kikkertje. Van mijn oude waker en vrind Asmaia leerde ik hoe de krekels makkelijk gevangen konden worden, zonder te graven en zonder de kweek plantjes van het kweekbed ook maar iets te beschadigen. Op ons land kwam een lichtbruine mieren soort voor, met een doorzichtig achterlijf van 11/2 tot 2 m.m. lang en voor een mier op vrij hoge poten, in het Soendaas Kilang genoemd. Deze mierensoort leeft in kolonies, dikwijls enige honderden bij elkaar, boven de grond op tegen regen beschutte plaatsen, meestal onder bladmassas die nog niet verteerd zijn. Als zij in de buurt van huizen voorkomen, komen zij wel eens op suiker of op suikerhoudende levensmiddelen af. Van deze voorkeur maakt men nu gebruik om ze te vangen. Van bamboe maakten wij roewas- sen, dat zijn geledingen, aan een kant nog gesloten, de andere zijde open, waarin een weinig bruine suiker van de aren-boom werd gelegd. Deze roewassen werden nu, de opening een weinig naar beneden gericht, ter voorkoming van binnendringen van regenwater, tussen dro ge bladmassa's gestoken. Als kilangs in de buurt voorkwamen, waren deze roewassen soms de volgende dag, maar zeker na slechts enkele dagen door een kilang-kolonie bewoond. Dan werden de roewassen direct met een prop onkruid gesloten en kon de kolonie mieren overal, waar het nodig was, naar toe gebracht worden. Op de kweekbedden werd nu naar de verblijf plaatsen van de krekels gezocht, met het ge oefend oog waarneembaar aan de oppervlakkige of hogere aarden afsluitingen, zoals eerder genoemd. Met een licht stokje werd de uitgegraven aarde voorzichtig verwijderd, totdat de opening van de krekelgang vrij was. De prop van de roewas werd verwijderd en door tikken aan de roewas een deel van de mierenkolonie boven het gat uitgestort. De roewas werd dan weer met de prop afgesloten, voor verder gebruik. De ver schrikte kilangs kropen dan onmiddellijk het gat in, waar zij in de diepte de krekels aan vielen. Door slaan met hun achterpoten, dui delijk als doffe slagen te horen, trachtten de krekels zich van de aanvallers te ontdoen. Meestal gaf de krekel de strijd spoedig op en kwam hij uit de gang naar buiten, waar hij makkelijk gepakt kon worden. Oudere krekels met een hardere huid waren soms beter tegen de strijd opgewassen en bleven dan in de gang. In deze gevallen als de slagen de aanwezigheid van een krekel verraden had, was een tweede of derde injectie met mieren nodig om het beest uit zijn tent te lokken. Voor het op deze wijze zoeken en vangen van krekels gebruikte ik kinderen, die al naar gelang het aantal krekels, aan een rietje geregen, betaald werden. Ook onze eigen kinderen vonden dit een gezellig spelletje en hebben er zich vele malen mee bezig gehouden. De gevangen krekels waren voor de kippen een lekker hapje. G. K.. Bussum, juli 1963 J C HAZE WINKEL TOT 15 SEPTEMBER KUNT U DIT BOEK: --Tl-T-MWfW III T--IiT' Ml, \U' BESTELLEN TEGEN DE SPECIALE J VOORINTEKENPRIJS VAN 3-50. f Daarna kost deze eerste LUXE pocket I in onze reeks 4.25, de normale prijs voor een boekje in deze uitvoering. Met 1 ruim 250 pagina's, geïllustreerd door J Rogier Boon. t Het bevat meer dan 250 pagina's en i vele illustraties (tekeningen en foto's) f gedrukt op speciaal illustratiepapier. Altijd heeft het grimmig gestreepte masker van de tijger, de Oude, een I zeer grote invloed gehad op het leven f en denken der bevolking van Indonesië. In oude tijden werden in zijn naam hele dorpen vervloekt, omdat zij de J adat hadden geschonden. En als resul- taat moesten alle bewoners onbewust de tijgervorm aannemen gedurende de J nacht en als tijgers handelen. Door het f citeren van bepaalde toverformules of rapals konden bepaalde mensen zich bewust in tijgers veranderen. Over onbewuste en bewuste lycanthropie geeft de schrijver in het eerste deel van het boek een uiteenzetting, verder leest U over metempsychose (na de dood transmigratie der ziel in een verwant dier), het door il'moe macht verkrijgen over tijgers, over volgtijgers: nagualis- f me en nog veel meer. I Het tweede deel van het boek bevat een J drietal ervaringen van de auteur: „ont- moetingen met „de Kreupele", „de t Slachter" en „de man-eaters van Goe- I noeng Meraksa". Spannend en echt ge- f beurd! De Tijger in het Volksgeloof is in vele opzichten een bijzonder boek, dat we U met trots aanbieden. Bestel nu en maak een succes van onze eerste LUXE POCKETUITGAVE BESTELBON Noteer mijn bestelling voor jullie eerste f luxe-pocket, die wil ik niet missen. Stuur mij, zodra het van de pers komt t ex. van de Tijger in het Volks- J geloof tegen de speciale voorinteken- f prijs van 3.30. I Het geld zal per giro/postwissel worden j overgemaakt. I j Naam: T Adres: I Woonplaats: J Handtekening: 8

Tong Tong | 1963 | | pagina 8