LA GARITA DE TÜGER IN HET VOLKSGELOOF Vierde Bankinang Reünie De 28ste mei vertrokken we om 11 uur 's-nachts per K.L.M. van Schiphol en met een stop in Zürich en Casablanca kwamen we de volgende ochtend om half zeven op het vlieg veld Gando aan, waar de familie Mentel ons reeds stond op te wachten. Bij de controle van de paspoorten dreigden narigheden te ontstaan. Op het vreemdelingen paspoort van mijn Ja vaanse moeder stond haar nationaliteit niet vermeld en dit gaf een hoop heen en weer gepraat met de stugge dienstdoende douane man. We vreesden reeds een hoop onaange naamheden, totdat een geüniformeerde Spaanse meneer met vier strepen op zijn mouw alle moeilijkheden oploste door mijn moeder met één pennestreek tot Nederlandse te „promo veren". De service vanaf Schiphol tot het moment dat het vliegtuig Canarische bodem raakte was in één woord prima. Vanaf dat moment echter was er om de een of andere onnaspeurlijke reden helemaal geen service meer. Wij sjouwden met onze omvangrijke bagage en twee kooien met onze sprekende loeries, die we uit Nieuw-Guinea hadden meegenomen van het vliegtuig naar het douanekantoor. Mijn 83-jarige moeder moesten we, omdat we allen de handen meer dan vol hadden, een tijdje alleen laten. Er stond een krachtige wind op het vliegveld en dat lieve oudje dat, als ik het goed heb, iets meer dan twee ons weegt, werd haast van haar pantoffels geblazen. Mooi opgepoetste stewardess lieten het oude mensje vrolijk in de wind wapperen, en ze staken geen gelakte vin uit. Kan dit nu heus niet anders Met een gecharterd busje zijn we toen naar Las Palmas gereden, waar we voor een maand gemeubileerde apartementen hadden gehuurd. Een heerlijke tijd hebben we in het prachtige Las Palmas gehad. Wat een stad!, maar hier over later meer. De 4e juli hebben we ons huishouden in Las Palmas opgebroken en in drie busjes zijn we met de familie Schlette en Mentel naar La Garita getogen, een rit van ruim een uur. Onze „kroegbaas" Senor Suarez Santana stond reeds met z'n mannetjes klaar om ons met het openbreken en uitpakken van onze liftvans te helpen. Een boom van een Canarian met een buik als een bierton en zo sterk als een beer, eigenaar van de bar-merendero (eethuisje) ,.La Garita". Om 10 uur begonnen ze de bakbeesten van Liftvans te ontpakken en de inhoud in de diverse bungalows te sjouwen, om 2 uur (Vervolg van pag. 10) Niet minder interessant was mijn dienstreis naar het eiland Banka. waar de gouvernements- tinwinning tal van keteltjes in gebruik had. Het erts werd uit open groeven door Chinese koelies met mandjes aan een juk over een vrij smalle loopplank omhoog gedragen en gelost in een wasgoot. Zij deden dit met elastische tred, hetgeen de indruk wekte, dat dit geen zware arbeid was. Toen ik mij in dien zin uitliet stelde de mij begeleidende mijnin genieur mij voor het ook eens te proberen en ik was zo onverstandig daarop in te gaan. Ik sloeg echter een droevig figuur want ik kon de last nauwelijks van de grond krijgen; van er mee lopen, laat staan over de smalle plank omhoog lopen, was geen sprake. Het reizen op Banka was voor een Europeaan ook een belevenis. Het geschiedde n.l. per tandoe (draagstoel), met het oog op de warmte bij voorkeur 's-nachts. De dragers wisselden elke ca. 5 km, namen hun loon uit een aan de tandoe bevestigd bakje, zodat de reiziger rustig slapen kon. Van te veel nemen was geen sprake. (Wordt vervolgd) 's-middags was de zaak gefixed. Kosten 500 pesetas, 30 pop, inbegrepen complete maal tijden voor de werkers, mèt een fles Spaanse jenever, mèt sigaren. Senor Jose sjouwde het hardst, was overal tegelijk, regelde alles, maar wilde geen peseta hebben. De liftvan van de heer Mentel had meer dan een maand in diens garage gestaan, maar Jose vertikte het hiervoor maar ook één peseta in rekening te brengen. De heer Mentel heeft hem toen maar in hemelsnaam zijn lift van cadeau gedaan, een zeer gewaardeerd ge schenk. Jose helpt je met alles; wat niet in La Garita of Telde te krijgen is haalt hij met zijn busje van Las Palmas. Calvé's braadolie en pindakaas, hout, cardboard, kippegaas, mest, butagas. Moet je zondags naar de kerk in Telde, mensen van vliegveld of boot halen, Jose rijdt prompt voor. Sta je op de bus te wachten om naar de pasar te gaan en Senor rijdt langs, dan stopt hij en brengt het hele gezelschap naar de Pasar. En omdat hij je z'n auto aanbiedt en los senores Holandes hem niet gevraagd hebben ze weg te brengen, wil hij dus ook geen betaling hiervoor in ontvangst nemen. En het helpt je allemaal niets of je protesteert en wanhopig gebaart, Jose klopt je met z'n bereklauw gemoedelijk op de rug, dat je er van hoesten moet en met een „Adios amigos" is-ie weer weg. La Garita hoort bij de gemeente Telde. Het ligt aan de playa La Garita, vlak aan zee dus, en is nog in het stadium van opbouw. Er is reeds een kleine Spaanse gemeenschap geves tigd en verspreid over het land liggende boer derijen; je bent er echt heerlijk buiten. De bodem is rotsachtig, stenig en zanderig. Om deze tijd van het jaar waait er een stevige wind Over ons dorp, heel fijne bruine stof met zich voerend, dat door alles heendringt. Wat niet voor 100% roestvrij gegarandeerd is, begint te roesten. De plantjes die je nu in de grond zet gaan tanggoeng morsdood. Onze jonge denneboompjes hebben het niet gehaald. De stekken van de kembang sepatoe hebben een moedige poging gedaan zichzelf mooi te maken, maar de uitbottende knopjes zijn door het zoute stof uitgedroogd. Maar in september wordt het anders; dan is het planttijd en worden de gronden goed bewerkt. Toch is deze harde wind helemaal niet ongezond. Mijn 63-jarige zwager, die in Den Haag alleen de deur uitging als het broodnodig was en 1001 obatjes nodig had om in leven te blijven, zich boenkoeste met sjaals en vesten en jassen, eens in de week een warm bad nam, staat hier in tropenkleding de hele dag in zon en wind buiten aan zijn zelfgemaakte werkbank te za gen, schaven en timmeren, zijn grijze haren bruin van 't stof en voelt zich in zijn nieuwe bruingebrande huid fit en vrolijk. Na het werk in de tendero (wasplaats) met de blauwe hemel boven je in je blote tida ada semprot met heerlijk fris water toch. En vóór het avondeten een straffe whiskey-soda en dan vareeeeten tochPeh, geef mij maar La Garita Hasta la vista. KOB1S SIRAG BIJ DE THEORIE. Luit; tot recruut. Waarom staat een richtbok op drie poten en niet op vier Recr: Nou Luit, ik denk dat ze bij de genie geen hout genoeg hadden voor de vierde poot. (Een richtbok is een toestel waarop een ge weer geplaatst kan worden om de eerste begin selen van het richten te leren. Het toestel staat op drie poten, daar het dan beter op oneffen terrein kan staan). Attentie Bankinang vrouwen en mannen Eind april 1964 organiseren we weer een reünie, dit keer dus met mannen en zoons. Indien U interesse heeft, geeft U zich dan op bij; mevrouw E. Ensink-Tonkes, Johannes Vermeerstraat 85 II, Amsterdam. Wilt U a.u.b. dit grote nieuws doorgeven aan vrienden en kennissen die (helaas) niet op Tong-Tong geabonneerd zijn? Wij houden ons gaarne aanbevolen voor even tuele suggesties en nieuwe ideeën, waarvoor bij voorbaat onze dank. De eerste LUXE-POCKET in onze reeks Bevat meer dan 250 pagina's en vele illustraties (tekeningen en foto's) gedrukt op speciaal illustra tiepapier. Het eerste deel van het boek bevat een uiteenzetting over de invloed van de tijger op het leven en denken der be volking van Indonesië. In het tweede deel vertelt de auteur een drietal ervaringen; ontmoetingen T met „de Kreupele", „de Slachter" en „de man-eaters van Goenoeng Merak- t sa". I Te bestellen door storting van f 4-25 op giro 6685. KINDEREN VAN PA We woonden in Magelang schuin tegenover Pa van der Steur en zijn jongens. Ze voetbal den elke dag op straat met een geweldige prop papier, in stand gehouden door bindmateriaal van touw en oude lappen. Op een middag, we zaten in de voorgalerij thee te drinken, was er weer een heftig spel aan de gang. Een soort worstelpartij om de „bal". Eén der jongens stond bovenop de prop, waar op een ander gilde; „Djangan trappen op, nanti hij zo mager" Af. SCHUTGENS J. C.H A7-EW1NKF.L 11

Tong Tong | 1963 | | pagina 11