Bent U ook een Indisch meisje? WAROENG SOEBOER KOKKIES Rijstwinkels 1001 AVONTUREN met de soetil Het is alweer een hele poos geleden dat ik U vroeg of U bepaalde kenmerken van het Indische meisje onder woorden kon brengen. Genoeg lezers en lezeressen meenden het te kunnen. Ik heb al die inzendingen naast elkaar gelegd en toen... in een map geborgen, om er nog eens mijn gedachten over te laten gaan. Zou het waar zijn, waren we op deze manier Indisch, waren dat werkelijk de karakteristie ken van ons gemengde bloed. In die tijd ben ik het Indische meisje (en dus ook mezelf) met meer aandacht gaan bekijken. En nu moesten we dan maar met de „foto" van het Indische meisje voor de dag komen. De een zal haar geflatteerd vinden, de ander onderbelicht. Hoe dan ook, deze (zelf) analyse is een nuttige, als U na het lezen van al deze beschouwingen uit alle waarheden die er ge zegd zijn de waarheid voor Uzelf weet te vinden. En uit alle onwaarheden de onwaar heid voor uzelf. „Het verheugt mij zeer dat ik mijn mening over het Indische meisje (vrouw) mag geven want zij heeft in de afgelopen decennia nooit een behoorlijke pers gehad. Zou zij daarom misschien een minderwaardigheidscomplex ge kregen hebben? Maar eerlijk, de Indische vrouw heeft iets ondefinieerbaars over zich dat haar direct van andere sexgenoten onder scheidt. Dat „iets" maakt haar „sedap". De Fran?aise mag charmant, de Engelse élé gant, de Amerikaanse ravissant en de Holland se éclatant zijn, dat ze tot „Miss" World en Universum worden gekozen, maar één titel wil ik de Indische vrouw geven en dat is: „The most womanly woman (girl)", dus geen Miss. De vrouwelijke vrouw, dat is het juiste en typerendste en daarmede wil ik deze korte beschouwing besluiten. W. Schardijn Dan U mijnheer Schardijn, namens alle Indi sche meisjes (vrouwen)U moet een schat van een vrouw hebben, waar of niet? „Indische meisjes hebben dat aarzelende, on zekere dat soms erg kinderlijk-vrouwelijk is (en bij de meeste mannen inslaat!) maar die onzekerheid is toch beslist geen deugd. Ik ben een Indische maar moest me uit noodzaak van die aarzelende natuur ontdoen. Mijn vriendin nen zeggen nu wel eens: „Je bent zo Hollands Slamet Dateng Koningstr. 16, Den Haag, tel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten. ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend dagelijks van 10-10 uur. Zondags van 2-10 uur. bazig, maar zeg zelf Lilian, moet het Indische meisje niet meer durf opbrengen om vooruit te komen?" Mevr. de R. Ik ben ook een Indische mevrouw, mag ik zeggen: soms moet het, maar soms hoeft niet? „Ik legde mijn dokter (een plaatsvervanger van mijn huisdokter) mijn geval uit. „Komt U uit Indonesië?" vroeg hij. Ja, zei ik, hoe heeft U het geraden? Hij antwoordde: „Ik heb een andere patiënt een vrouw van uw leeftijd. Zij komt uit Indonesië en heeft dezelfde lach als U!" Notabene was ik me helemaal niet bewust ge lachen te hebben, allicht niet, als je het over kwalen en kwaaltjes hebt! Dat een Indische gemakkelijker en spontaner lacht dan de Europese heb ik altijd wel ge merkt. Komt omdat wij in een land geleefd hebben waar de zon dagelijks schijnt en de natuur dus lacht. In tegenstelling met negri koud waar de grauwe hemel iets vanzelf sprekends is. Dat zou evenwel te eenvoudig zijn uitgelegd want in vele andere landen waar de zon ook altijd schijnt, hebben de mensen dikwijls een melancholieke en zelfs wantrouwende blik (India - Sicilië). Ik geloof dus dat een vreemdeling een Indische zal her kennen „aan haar lachen" beter gezegd: aan haar vriendelijke glimlachen Ade (voor de lndischen) Jo (voor de totoks) Geen commentaar, alleen een glimlach. „Indische meisjes zijn meestal netjes gekleed. Ik zeg niet: goed gekleed, want goede smaak is niet iedereen gegeven. Maar ze zijn „apik" op hun kleren zoals ze ook „apik" zijn op hun lichaam. Liever een verschoten, schone jurk, dan een mooie vuile, is het bij ons". T. W. Er is nog nooit een modeblad uitgegeven speciaal voor het donkere, tengere type vrouw. We hebben het inderdaad niet makkelijk in onze kledingkeuze naar zuiver Westerse maat staven. Maar wie decreteert dat het moet. Wat ieder meisje moet kunnen ontwikkelen is een goede smaak en daarbij speelt kritisch vermo gen een grote rol. Onze behoefte om „schoon" te zijn hebben we ongetwijfeld van de Oosterse vrouw, met een beetje goede wil veroveren we ook die andere eigenschap: persoonlijkheid in kleding. „Het is een goede gedachte de mensen te laten vertellen hoe en waaraan je het Indische meisje kunt herkennen. Ik zou het n.l. niet kennen. Nu niet meer. Tenzij het type uitge sproken is. Maar dikwijls kom je vrouwen tegen, dat ik denk: „Dat is één van ons". En dan begint ze te praten en het is Frans, Italiaans of Spaans. Of een andere taal die ik helemaal niet kan thuisbrengen. En soms is het zelfs alleen een slippertje van de natuur en is ze niet verder geweest dan Lutjebroek. Maar wat de innerlijke kenmerken zijn? Zijn wij niet vriendelijker? De Nederlanders zijn niet vriendelijk, niet beminnelijk. Ook niet tegen elkaar. Ik hoor ze wel eens tekeer gaan in trams of bussen, dat ik dacht: „Mensen kan dat nu niet wat minder?" Gemis aan innerlijke beschaving? Maar dat vind je bij vele van ons ook helaas 1" Harrijet (Lees verder pag. 13) Iedereen weet het, KOKKIE verzendt 7 alle rijsttafelartikelen naar binnen- en buitenland. t Enkele voorbeelden: 1 liter ketjap (dus 1 bijna 2 grote flessen) in gesoldeerd blik 7 (kan niet kapot dus) naar Amerika, t inclusief vracht kost slechts 11.70. Zelfde blik doch SUPER kwaliteit 12.90. Spekkoek, gewicht ca. 7 ons, 1 van Oma Tio (dus djempol) naar Ame- rika inclusief vracht 13.25. Witte de Withstraat 128 - Tel. 89438 Slotermeerlaan 125 - Tel. 13 03 62 AMSTERDAM-W. Ik weet niet hoe het weer nu in Holland is, warm of alweer aan de gure kant. Bij mij in Whittier in het heerlijk warm. Zo om en bij de 28 gr. Bij zo'n temperatuur heeft niemand zin in koken, dat verzeker ik U. En dan komt zo'n simpel kokerelletje als van Kraka- tou mooi van pas (zie ons blad van 15 aug., pag. 13). Haal dan maar iets extra's voor een toetje, vanille-ijs op een schijf ananas of halve perzik dan zijn ze thuis toch wel zöet! Of heeft U een lastige echtgenoot die het niet neemt? Dan krijgt hij morgen maar dat zalige recept van mevrouw Romswinckel: KERRY LAKSA Een kip (de grote hangt af van het aantal personen) opzetten met zout, salam en sereh. Verder doet U in de oelekan: uien, knoflook, trassi, kemirie, ketoembar, djienten, laos, koenir, djahé. Alles fijn stampen en in boter of olie opbraden. Door een zeef drukken en met santen bij de kip voegen. Als de kip gaar is eruit halen en in repen snijden (scheuren) en het vlees op een schaal schikken. Verder de soep opdienen met in boter gebraden gehaktballetjes en in stukken verdeelde harde eieren en gaar gekookte laksa. Fijngesneden rauwe sla-preitjes horen er ook bij. En de ketoepat natuurlijk. Die maak ik door een dikke rijstepap te maken en die uit te spreiden op een platte schaal. Koudgeworden in blokjes snijden. U eet hier geen gewone sambel oelek bij, maar lomboks gestampt met uien, knoflook, trassi, kemirie, zout, suiker en daarna opgebraden tot de olie eruit komt. Vindt U het erg bewer kelijk? Het valt heus mee en het is zo'n rijk gezicht al die aparte ingrediënten te zien! Kunt U nog steeds die diepvries-poulet krij gen? Lijkt me uitstekend geschikt voor die kerrie laksa en aan een pond of anderhalf heeft U genoeg voor de saus. Dan maar wat meer gehaktballetjes. L. D. 12

Tong Tong | 1963 | | pagina 12