ONDERSCHEIDING Probeert U dat eens Correspondentie (Vervolg van pag. 12) „Het belangrijkste kenmerk van de Indische is geloof ik haar zachte stem, ik vind dat ze niet zo'n keiharde stem heeft als de Hollandse, ook al kan ze heus wel schreeuwen. Als ik een Indische dame met een doordringende stem hoor tjetteren, dan denk ik altijd, dat moet ze van een Hollandse buurvrouw hebben. Ik heb een grote hekel aan luidpratende mensen. Waarom praten ze zo luid. Verstaanbaar is toch genoeg?" W. de B. Onverstaanbaar is ook hinderlijk hoor mijnheer de B. Ik geloof dat dat zachte praten te wijten (of te danken) is aan verlegenheid. 90% van de Indische meisjes is verlegen en zouden het liefst als een schaduw door het leven gaan! „Volgens mij kun je het Indische meisje in de eerste plaats herkennen aan haar manier van spreken. Over het algemeen goed Nederlands met soms een Indische uitdrukking ertussen door. Hun manier van lopen is soepeler, hun kleding vlotter en kleuriger. Hun haar meer verzorgd. Huidskleur komt pas op de tweede plaats en als hun haar zwart is is het zwarter dan het zwart van een Hollandse. Zelf ben ik een Hollandse ofschoon mijn moeder altijd voor een Indische of Spaanse werd aangezien. Ik denk dat er nog Spaans bloed in zit uit de tijd van de Spaanse overheersing. Men ziet mij ook vaak voor een Indische aan, ondanks blauwe ogen". Janette W Er waren nog meer brieven. Soms met heel korte maar toch aan duidelijkheid niets te wensen overlatende meningen: „Het Indische meisje is niet zo kassar als de Europese vrouw", maar ook: „Ze zijn gauw beledigd en op de teentjes getrapt!" „Het Indische meisje is niet zo pakkerig en aanhalig. Je zult haar nooit schaamteloos in het openbaar zien vrijen!" (laten we hopen dat dat zo blijft D. S.!). „Ze zijn niet zo girih (gierig) en overdreven zuinig. Misschien wel met een uitzondering maar geen regel". „Het Indische meisje kan beter koken dan welke vrouw ook". „Ik vind de Indische meisjes (de jonge) veel aanstelleriger dan de Hollandse, in werkelijkheid kunnen ze veel meer verdragen". Daar kunnen we het mee doen. Bent U zo, voelt U zich zo als Indische? In Indië heb ik nooit beseft dat ik een Indische was, in Hol land had ik er behoefte aan, hier in Amerika ben ik het, zonder meer. Ik geloof dat iedere Indische haar Indisch-zijn anders bekijkt en anders uitdraagt. Zelf voel ik me er erg rijk mee. Het is als het bezit van twee paar bruikbare schoenen, wit en zwart. Je draagt ze tegen elkaar in en op het laatst zitten ze beiden even makkelijk. Zoals ik me thuis voel in de drukte van de Kalverstraat, even prettig voelde ik me in het geroezemoes van Pasar Senen bij avond. Er gaat niets boven een siram-bad op een warme middag en niets boven een geurig en warm lig-bad na een koude en vermoeiende dag. Welk Hollands meisje kan evenveel genieten van andijvie stamppot als van rijst met pedö en sambel ganderia? Wie eet met mes en vork even gemakkelijk als met de tien geboden? Ik weet alle plaatsen tussen Merak en Ban- joewangi langs de spoorlijn evengoed als die tussen Sneek en Roermond. Ik kan stofzuigen maar ook de tuin vegen met de sapoe lidih. Als ik naar het landschap langs het Noord hollands kanaal kijk, is mijn hart bij de tam- baks van Gresik en iedere keer weer doet de Lindengracht in Amsterdam me denken aan het Angké-kanaal (om welke reden doet er niet toe). Ik heb herinnering en werkelijk, werkelijkheid en herinnering, iedere dag weer, bij alles wat ik doe en denk en waar ter wereld ook. Ik heb een heerlijk gevoel van „thuis" zijn als ik mensen „Indisch" hoor praten en toch heb ik het als een morele verplichting gevoeld altijd een goed cijfer voor Nederlands te hebben. Indisch zijn betekent de rijkdom van twee beschavingen bezitten en misschien meer nog dan de man, kan het Indische meisje door haar doen en laten haar omgeving van die rijkdom overtuigen. Een overtuiging die dieper gaat dan een uiterlijk kenmerk. LILIAN DUCELLE Terzijde: er is een heel belangrijk „Indisch meisje", namelijk de „Totokse" ongemerkt overgeslagen. En de inzendster Jeanette W. is wat wij bedoelen: ook het „pure" Hollandse (in het algemeen Europese) meisje in Indië geboren of lang (en goed) in Indië geleefd hebbend, heeft een heel aparte distinctie. Ook blondines met „Delfts-blauwe" ogen zijn in Holland direct te herkennen en onderscheiden zich érgens in van hun zusteren die hier gebo ren en getogen zijn. Hun teint is anders, ook al is die niet duidelijk gebruind zoals bij de mannen, verder hun houding, een aantal ondefinieerbare gebaren en gedragingen en zelfs de keuze van kleding en het genieten en serveren van 100% Euro pese gerechten. Wij vermoeden dat ook de psychologie anders moet zijn, maar wie meent of durft hierover een (desnoods aarzelende of veronderstellende) mening te schrijven voor MY ANA? RED. TONG-TONG Maja Voges, een Indisch meisje waar we allen respect voor hebben. Op 30 april j.l. werd aan Maja Voges, door H.M Ambasadeur Excellentie A. F. Calkoen, het Zilveren Kruis van Verdienste van het Internationale Rode Kruis, uitgereikt. Maja Voges heeft in de periode augustus tot en met oktober 1961, geheel vrijwillig, de zorg voor de doorgaande spijtoptanten uit Indo nesië, hier in Bangkok op zich genomen, tot dat een uitgezonden Ambtenaar van D.M.Z. haar taak kon overnemen. Het Zilveren Kruis van Verdienste, ontving Maja Voges via het Nederlandse Rode Kruis. De Ambassadeur vertelde, dat dit Kruis van Verdienste 30 jaren geleden voor het laatst werd uitgereikt. TAAT POORTMAN Tong-Tong is hier ook met recht trots op, vooral daar het een erkenning betreft voor het vrijwillig op zich nemen van de zorg voor doorgaande spijtoptanten uit Indonesië. Onze bijzondere gelukwensen met deze onder scheiding en moge het gegeven voorbeeld sti mulerend werken op andere personen, want dit is nu eens niet een gelegenheidskruisje, maar werkelijk eerlijk verdiend. Proficiat Maja Voges! REDACTIE Vervelende strepen die na het zemen op de ruit achterblijven, zijn zo weggeveegd met een prop krantenpapier. Zeef de gebruikte aardappel- of kroepoekolie door een dotje watten of koffiefiltertje in de trechter en de olie is weer zo goed als „nieuw". Maak in de ijskast ijsblokjes van thee-koffie- limonade of frisdranken zoals cola, seven-up etc. De ijsgekoelde dranken smaken dan straks minder waterig! lngez. door C. H. GROENEWOUD-EDW. v. MUYEN Weet U hoe ze in Spanje goede patat frites bakken? In de olie eerst een schijfje citroen uithakken, en dan pas de patates erinSmaakt veel lekkerder en minder olie-ig. Lieve briefschrijfsters, Ik ben velen van U nog een antwoord schuldig en alles wat ik nu kan zeggen: duizendmaal excuus dat ik U zo lang liet wachten. De komende weken hoop ik alle achterstand gevoegelijk in te lopen. Aan be- of verwerkte artikeltjes kunt U zien dat uw brief terecht is gekomen en dankbaar aanvaard. De vakantie is intussen weer afgelopen in Holland (hier in Amerika gaan ze gezellig nog een paar weken door) en ik hoop dat, wanneer U weer in het gewone gareel zit, af en toe een ogenblikje vindt om aan „Myana" te denken. Een tip, een goed idee, een leuke ervaring, een opinie, niets is me meer welkom. Ik hoor de laatste tijd zo weinig van U. De gewone Nederlandse damesbladen die ik hier genoeg onder ogen krijg, vertellen me zo weinig, want ik weet dat U als Indische huisvrouw altijd toch een beetje anders leeft dan uw Hollandse buurvrouw. Zomaar wat omongen onder elkaar vertelt mij meer over U dan alle toegezonden damesbladen en krantenknipsels. Hoe is uw vakantie geweest? Zijn de kinderen toch wel iets bruiner geworden? Heeft U leuke foto's gemaakt? We gaan weer naar de herfst toe en naar het binnenshuis leventje. Dus misschien meer tijd om te schrijven? Ik hoop het, want zonder U is het niets gedaan, echt niet. Tot schrijf, tot een andere keer! LILIAN DUCELLE En mijn adres in Amerika weet U: P.O. Box 137, Whittier, Californië, of via redactie Tong-Tong, Den Haag. Maar dan toch wel luchtpostpapier gebruiken, anders kost het doorzenden zoveel! 13

Tong Tong | 1963 | | pagina 13