^nno Tong-Tong is in het bezit van enkele „Dagh-registers gehouden int Gasteel Batavia, vant passerende daer te plaetse als over geheel Nederlants-India waar onder één van 1663, precies 300 jaar geleden dus. Bij het doorbladeren bleek het geen droge opsomming van feiten te zijn, doch boeiende lectuur, die ons, ofschoon in Oud Hollands geschreven, tot ver na middernacht wakker hield! In de komende maanden willen we enkele fragmenten uit dit echt menselijke document in ons lijfblad publiceren. Deze Registers werden uitgegeven door het Bataviaasch Genootschap van kunsten en wetenschappen. 3 september anno 1663. Deze dag heeft de optekenaar der dage lijkse gebeurtenissen het heel druk gehad. Er zijn heel wat schepen binnengeko men met berichten van andere plaatsen waar de compagnie ook nederzettingen heeft en wat hier ge beurde wordt ook vermeldzoals een brand in een zijde pakhuis, wordt leven dig weergegeven, he laas te lang om hier op te nemen. Andere spannende verhalen; en de tijd dat we jongensboeken lazen met rode gloei- oren keert weer terug! Weet U nog wat een cahloup is? En hoe een fluyt eruit ziet? Hiervan ziet U hier naast de tekening. Nauwkeurig wordt verteld wat elk schip binnenbrengt aan „coopmanswaer" en plotseling, zonder na dere aanduiding, te midden van deze op somming komt er een alinea, aldus: Daer is weynig kans om op de kust oud leynwaed ten behoeve van de papiermolen tot Batavia te krygen. De luyden daer te lande gaen seer armelijck gekleed en dragen haere kleeren so lang, alsse aen malkander willen hangen, tot de gemeene vrouwen induys; ende die van wat meer vermogen syn, laaten haere slaeven en slavinnen haere afgeleyde doeken tot den uyttersten toe afslyten. Men salder evenwel nader op letten. Twee dagen later komt men hier nog eens op terug met: Men heeft niet één mensch, hoe arm, dat hy ook zy, konnen bewegen tot het oprapen van oud lynwaed langs de straet ten behoeve van de papiermolen te Batavia. Verder zwijgt men over dit onderwerp. Voor we verder gaan willen we onze lezers et- op attent maken dat de gevoelswaarde van diverse woorden in de afgelopen 300 jaar wel enigszins veranderd is! Klacht uit Bengalen: Van rompen is de Comp. in Bengale teene- mael ontbloodt, want de 4065 pond, met de Waekendeboey van Batavia ontfangen, zyn gantsch vermytert en leggen onverkoopelyck; ende versoekt de directeur ordre, of mense sal veranderen, dan of mense sal verkoopen, soo mense verkoopt, tot wat prys. romp slechte, gebroken muskaatnoot. Een rustige dag volgt, immers: 4 do. niet bysonders voorgevallen. Enkele benoemingen: 6 do. tot capitain, den ontfanger generael Joan Croon, inplaetse van E. Cornelis Speelman, die nae Chormandel vertrocken is; tot luytenant, den secretaris, Cornelis Snoek, althans vendrig in deselve compagnie, in plaetse van den coopman, Pieter Knoll, die, eerste koopman deses casteel geworden synde, uyt de stad in 't casteel is komen woonen. 7 do. Heden is een groote slang van 12 voeten lang binnen gebracht. In enkele rake zinnen een spannend verhaal: 8 do. Met het voorsz. schip, de Couvertyn, syn twee Portugeesen, die de resident meent van Batavia weggeloopen te syn, naer Enge land vertrocken. De resident heeft daerover by den agent geklaegt, van den agent een briefken aen den capitain van 't selve schip bekomen, ten einde dat hy de weglopers soude wederom geven, het schip naegejaegt en achterhaelt ende den voorsz. capitain aengesproken, maer van denselven onfatsoenlyck bescheid gekregen, soo dat hy onverrichter saken is wedergekeert, waarover den agent wel te vreeden is. Mutaties werden ook naarstig aangetekend: 9 do. Des avonds is by Ed. goedgevonden d' E. Andries Boogaert, althans lid in de acht baren Raad van justitie deses casteels, te stel len als opperhoofd in 't comptoir Jamby, laetende den koopman, Evert Michiels, hier blyven om sich voor de justitie te verantwor- den wegens eenige vuyligheden, die hem te last geleydt zyn. 12 do. wordt een groote keyman binnenge bracht. Het verbaasde ons te lezen over een „sieken- huys"want: 13 do. heden heeft d'Eerweerdige ds Herma- nus Bushof, voor d'eerste reyse in 't sieken- huys deser stede beginnen te catechiseren, met groote toeloop en attentie. Ende sal dit goede werk voortaen, onder opsicht van syn Eer- waerde, door een krankbesoeker daaglycx ver volgt worden. Dat er goed gerekend kon worden blijkt uit een laconieke mededeling op dezelfde dag: De geruchten op Cormandel loopen, dat de nabab in Bengale dood is. De waerschynlyck- heid daervan wordt te meer versterkt, doordien syn Hoogheyts factoor (handelsagent). Tabba Tappa, alle goederen, die in des nababs woo ning staen en hem, factoor, toebehooren, in seker andere wooning heeft laaten brengen; dat hy ook eenige schudenaers van den nabab ontslagen uyt de gevangenis en op vrye voeten gestelt heeft. Soo dese geruchten waer syn sullen de 140 of 150 duysend gulden aen gout, uyt hetgeen van Batavia noch verwacht wordt, niet behoeven nae Bengale gesonden te worden, maer 't sal ons selve wel te pas komen. Dat onze voorvaderen bepaald niet dol op de Engelsen waren moge uit de volgende passage blijken: De Engelsen geven voor, dat sy met haar scheepken, dat uyt Guinea gekomen is, ruym 130 duysend pagoden (goud- en rekenmunt in O.l.) in goud en koopmanschappen ontfangen en 80 duysend pagoden aen gout in de munt gebracht hebben, 't welck niet gelooflijck is. Dat dit Oud Hollands aanleiding kan geven tot „joleyt ende vermaeck" bleek toen wij eerst dit lazen: 19 do. des morgens gaet de coopman Daniel Sicx, met de jachten, Goudsblom ende Hasselt, nae Arracan om aldaer als opperhoofd te resideeren in plaatse van den koopman. Gerrit Voorburg. Daarna volgen vele goede raadgevingen, o.a.: dat m£t den Sangma ende Sickje goede intelli gentie sal worden gehouden; Wij dachten eerst dat dit „Sickje" een speelse aanduiding was voor bovengenoemde Daniel, door de schrijver in een jolige bui gedaan en schoten dienovereenkomstig in de lach. Later drong het tot ons botte verstand door, dat er wel eens de Sikhs uit India mee bedoeld kon worden! (Lees verder pag. 13) 14

Tong Tong | 1963 | | pagina 14