Hoe we in La Garita leven Nu we hier in La Garita al ruim 4 maanden zitten en wat aan onze nieuwe omgeving ge wend zijn, kunnen we op veler vraag: Hoe leven jullie daar toch in julie Spaanse kam pong? met de hand op het hart antwoorden: Boleh, valt best mee. Kijk eens hier lezers, het hangt immers geheel van jezelf af wat je van je leven maakt, waar ter wereld je ook bent. Kun je de silver lining van ieder zwart aangeslagen wolkje zien, weet je teleurstellingen met een grijns opzij te zetten zonder er al te lang over zitten te griepen, analiseer je niet alles met een ont leedmesje om alleen maar de onvolkomen heden te zien om daar dan heerlijk en uitge breid over te kunnen kankeren, vat je de boel een beetje srampangan op, ach, dan zal het heus wel gaan. Maar begin niet bij alles door te zagen met: bij ons in Holand zus en zo, want dan geven we U de goede raad om dan maar in Holland te blijven, waar het zo goed is. Ja, in Holland zal men viezig de neus optrek ken voor onze opgewekte broodbezorger met zijn gammele driewielige hakkepof, de bak waarin de harde maisbroodjes nonchalant door elkaar zijn geknikkerd is niet stofvrij en La Garita is stoffig), de handen waarmee hij je het ontbijt aanreikt zijn niet smetteloos en voorzien van keurige rouwrandjes en als hij met je praat, blijft zijn sigaret met lange klèlèt onder zijn snorretje hangen, maar zijn brood is vers en goerih. Dat beetje stof op het brood klop je toch even af en het bederft de smaak heus niet. Nou ja, mevrouw Thierbach vond laatst wel een verrófeste spijker in haar broodje, maar voor een uitgebalanceerd voed selpakket heb je toch ook ijzer nodig, nou dan. Bij Pa van der Steur vonden we ook wel eens een muis in de sajoer meegekookt, tot helemaal empoeh lagi, maar welke zinnige zendeling, die voor de maagvulling van honderden uitge hongerde kinderen moet zorgen, gooit er nou een heel petroleumblik vol kostelijke sajoer weg alleen maar, omdat zo'n onnozele muis het beliefde daarin een duik te nemen. En toen de Japanners onze gastheren waren en in hun goedertierenheid vergaten, dat een men senmaag bij de gloed van de Rijzende Zon al leen niet kon draaien, schotelden we onszelf toch ook hondjes, poesjes, gangsirs en berkitjots voor? Wat is dan een verroeste spijker bij je ontbijt, nèks toch. Wij koken hier op butagas of petroleum. Koelkast, wasmachine en radio zijn op non-actief, mitsgaders alles wat tolt en draait op listrik, want elektriciteit is er nog niet. Maar het zo vurig begeerde kindje is betoel-betoel op komst, zo heeft de heer Van Osch, sales-manager van Interconsa, mij met de grootste stelligheid verzekerd, hoewel niet met botoelkwadraat tuurlijk, kapan deze blan da verstaat geen Maleits. Om het opwaaien van het stof zoveel mogelijk tegen te gaan, worden de wegen bedekt met een laag picon, een zwart soort puimsteen. Het helpt heel goed, alleen als zo'n scherpe krikil in je schoen gaat zitten zeg je dan een lelijk en vaak een vies woord. Maar dit soort ongerief is maar tijdelijk U weet uit eigen ervaring toch wel hoe laaaang het kan duren voor een werk eindelijk in uitvoering komt, als een gemeente raad, waar ter wereld ook hierover een palaver moet houden en waarom moeten de vroede vaderen van Telde een uitzondering maken op de gulden regel? De watervoorziening is zeer redelijk te noemen. Je zit wel eens een deel van de dag zonder water, maar het is tot nog toe nooit gebeurd, dat we een gehele dag drooggelegd werden. Wij drinken agua Virgas, een mineraalwater, dat ergens op het eiland zo maar uit de rotsen komt, waarna het gebotteld wordt en verkocht a 2,2 ptas per grote fles (1 peseta 6,4 cent). Een vuilophaaldienst bestaat pas sinds 14 ok tober. Op de dins- en zaterdagen wordt het vuil opgehaald. Op de andere dagen begraaf ik alles wat ervoor in aanmerking komt als mest in onze voortuin. De rest, zoals blikjes, papier en andere onverteerbare rommel zwiep ik van de rotsen in zee met een redelijke kans, dat je een deel van de rotzooi kontant tegen je schone kleren krijgt teruggeblazen door de wind. Ampasklappa in je ogen is niet leuk en één lombokpitje, ééntje maar, toch ook niet. En die dingen kunnen zich allergemeenst ver stoppen tussen het papier en zo. Vliegen heb je hier te kust en te keur en som mige van die kelerebeestjes kunnen je met hun geniepige steken heerlijk jennen. Terwijl ik dit artikel voor U tik in het nog leegstaande huis van de fam. Maroniet heb ik er al enige tien tallen met m'n vliegenmepper naar de eeuwige jachtvelden gezonden. Ha, die tuintjes van de La Garitanen. Toen onze kampong nog helemaal niet bestond en de huizen nog verkocht moesten worden, werd ons per prospectus in het vooruitzicht gesteld, dat de bungalows zodanig gebouwd zouden worden, dat na redelijke tijd een tropi sche tuin het aanschijn van onze stulpjes zou verlevendigen. En wij allemaal natuurlijk al klappen in de handjes blij blij blij. Mijn oude moeder, praktisch van aard als ze is, stelde zich haar kebon al voor propvol kent- joer, koenir, djahe en een weelde van andere boemboe-dapoer. Haar fantasie ging zelfs zo ver, (als ons liep heertje mij noh niet roepen, ja) dat ze zich had voorgenomen van de eerste górie van haar nangkaboom een kostelijke kwalie en sajoer-goedek te maken met één hele kip er in en dan eten met sambelgoreng-krètjèk, lesker toh ja Kobis. Mijn zuster en m'n vrouw waren samen bescheidener in hun wensen. Ze zouden al tevreden zijn met alleen maar de mooiste bloemen van Gran Canaria. Maar nou is gebleken, dat de samensteller van dat Garden-of-Eden-verhaal in zijn verstrooid heid het mooiste deèl uit het sprookjesboek van Moeder de Gans had overgeschreven. Er is maar één tuintje dat het aankijken waard is, een verfrissende onderbreking van groen en kleur in de stenen-zand-picon-omgeving, en dat is het tuintje van Willy en Bob Schlette. Hun bungalow breekt de windkracht. Met on eindig geduld en liefde vertroetelen ze hun kindertjes en 's-avonds worden de couveuse exemplaren met bladen carton afgedekt. Bob, die jarenlang in Medan heeft gewerkt, heeft veel opgestoken van de Chinese groente tuin-eigenaren en nu brengt hij de vergaarde kennis en methoden in toepassing. Onder meer onthoudt hij in de vallende schemering de plaatsen waar ezeltjes de nacht in het open veld doorbrengen, wandelt vroeg in de ochtend erheen met plastic zakjes en schepje en verza- (Lees verder pag. 13) 12

Tong Tong | 1963 | | pagina 12