1001 AVONTUREN met de soetil 3 Als maar stink DE KEUKENKALENDERS VAN HET VORIGE JAAR ZIJN UITVERKOCHT Vrouwenkamp Bankinang DE DOVE Klachtenboek WAROENG SOEBOER Keukenkalender Op 12 en 13 oktober maakte ik in Los Angeles International Day mee. Het werd een interna tionale manifestatie waaraan alle nationali teiten die in de U.S.A. wonen, meededen. Het International Institute een groot gebouw in Spaanse stijl was getransformeerd in een enor me bijenkorf waar in 17 talen gegonsd werd! Er waren 17 stands waarin door de diverse nationaliteiten het beste van hun cultuur werd tentoongesteld. Twee avonden lang werd er een non-stop show gegeven van dansen en muziek en 2 dagen lang kon je je in 17 kraam pjes overeten aan Poolse worst, Franse taartjes, Hollandse erwtensoep, saté Madoera, Russi sche frikadellen (precies als onze frikadel kool!) Ceylonese koening, etc. Ik heb het ge daan en intussen verkocht ik zelf in onze Indo stand roze stroop en pala stroop met santen! We waren beide avonden lang voor sluitens- tijd uitverkocht! Er was een Fin die 3 glazen rozestroop achterelkaar dronk„Zonder ijs alstublieft", want hij had genoeg ijs in zijn leven gezien! Hoewel ik het Europese eten heus wel lekker vond, ook al smaakte het soms een beetje vreemd, heb ik toch het meest genoten van het Filippijnse eten. Er was Pangsit, dat is een soort mihoen goereng, loempiah (iets anders Zoals beloofd volgen hier weer enkele be kroonde ver2en die gemaakt zijn op onze nieuwe keukenkalender. Mevrouw D. Weijzig-Sonderman (prijs een keukenkalender) was blijkbaar zo gegrepen door het dichten dat zij haar brief aldus aan vangt: Al hangt ook bij mij een Indisch kookboek aan de muur, mij ontbreekt het dichtersvuur. Het winnende couplet luidt: Er hangt een Indisch kookboek aan de muur Daaruit kookt Ma tegen 't avonduur, Mijn neus, hij ruik, d'r komt sajoer lodeh, Met ikan asin, löh, heweldih seh! o. Mevrouw J. Marsman uit Leidschendam stuur de ons zes versen! Hiervan publiceren we het eerste en het vierde. We konden n.l. zo echt meevoelen met die kempèse beurs. Er hangt een Indisch kookboek aan de muur Waar k met plezier de ganse dag in tuur, Want ratatouille's, goulash en zwart-zuur, Die maak ik uit dat boekje aan de muur. Wanneer mijn blandja-kas is ,,op de fles" Mijn beurs en zakken helemaal kempès, Zegt mij dat slimme boekje aan de muur Hoe 'k lekker eten kan, en toch niet duur. Hiervoor krijgt mevrouw Marsman een keuken kalender. dan de onze) en ajam adobe. Dat was werke lijk iets heerlijks. De Filippijnen houden van veel citroen of azijn in hun gerechten, alles smaakt dus frisser dan het Indonesische eten. Van die ajam adobe wil ik U toch het recept geven, werkelijk de moeite waard! Er was ook varkensvlees bij, dus het wordt SPEK EN KIP ADOBE 1 pond varkensvlees (met spek) 1 kip aan stukken gesneden 1 kopje azijn y2 kopje ketjap 6 peperkorrels 3 knoflook teentjes 2 salambladeren 1 theelepel zout Snijdt het varkensvlees in dobbelsteentjes en meng die door de stukken kip. Peperkorrels en knoflook fijnwrijven en tezamen mengen met azijn, ketjap, zout en daon salam. Giet dit sausje over vlees en kip en laat het zo mins tens 6 uren staan. (Marineren). Daarna alles in 40 minuten laten zimmeren. Kan met rijst of Frans brood gegeten worden. (Omdat ik persoonlijk van pittig houd, heb ik er een fijn geradjangde rode lombok door heen gemengd). De heer W. F. van Wijk krijgt een keuken kalender omdat hij in zijn laatste vers zo goed de Indische gastvrijheid laat uitkomen. Hier volgt het: Er hangt een Indisch kookboek aan de muur Voor hen die houden van gepeperd eten; Die gewend zijn aan deze hete ,,kuur", En tijdens diner elke bezoeker welkom heten!! Volgende keer gaan we verder met het publi ceren van de aardigste versjes. Bent U al bezig al die schone liederen te galmen? Nog geen klachten van de buren gehad? Indische winkel.. Een blonde Hollander, net terug uit Nieuw-Guinea wijst diverse lekker nijen aan die hij wil kopen: saté, kroepoek, seroendeng. Op een schaal sajoer wijzend, vraagt hij „Stinkt dit?" De Indische dame, ietwat timide, antwoordt „Ik vind niet dat het stinkt". „Mag ik eens ruiken?" Dat mag en hij snuift de geur op, neus dicht bij het lekkers... met welgevallen, want hij zegt: „Ja, het stinkt, geef mij daar ook van. Rijsttafel moet stinken, dan is het pas lekker". MIMI Er zijn plannen om in april 1964 een vierde reünie te houden van het vrouwenkamp Bankinang. En deze keer wordt het echt leuk, want mannen en zoons worden hierbij uitgenodigd mee te doen. Wilt U zich dan alvast opgeven bij: mevrouw E. ENSING-TON- KES, Joh. Vermeerstraat 8511, Amsterdam. Eventuele suggesties en nieuwe ideeën ook graag aan bovengenoemd adres. Toen ik als soldaat in 1904 voor het eerst in Indië aankwam, werd ik bij het 1ste Depot Bat. te Magelang geplaatst. Het leek daar wel het Vreemdelingenlegioen, omdat er meer buitenlanders dan Hollanders zaten. Dat ik daar niet in de Gordel van Smaragd was terecht gekomen, kan U gerust van mij aannemen. De diensten waren vrij zwaar, weinig traktement, 0.85 per vijf dagen, en dan de voeding, rijst met sambal enz. moest je ook eerst aan wennen. Mijn slaapje, die gelijk met mij was aangekomen, had het zaakje vlug bekeken en begon van stonde af aan zich min of meer doof te houden. Hij kreeg natuur lijk bij de dienst de nodige uitbranders, want werd er halt gecommandeerd, liep hij als regel door, met het gevolg dat hij op last naar de dokter moest, die hem zijn oren uitspoot doch zonder succes. Een tijdje later werd hij opge nomen in het Mil. Hospitaal en nadat hij daar een paar maanden was behandeld (de doktoren waren in die tijd nog niet zo pienter) moest hij voor de Geneeskundige Commissie verschij nen. Hij had zijn rol al die tijd uitmuntend gespeeld en toen hij voor de commissie kwam, die hem het een en ander vroeg, waar hij natuurlijk geen antwoord op gaf, kreeg hij het teken dat hij weg kon gaan. Hij waande zich al op de boot naar Holland, maar toen hij de kamer uitging en reeds in de gang stond, liet een van de doktoren die achter de deur had gestaan een zilveren rijksdaalder op de vloer vallen, waarop de dove reageerde en omkeek. Op staande voet werd hij als genezen ontsla gen en de bijnaam van „dove" is hij nóóit meer kwijtgeraakt. JEKA Het restauratierijtuig in een S.S.-trein had natuurlijk ook een klachtenboek. Op een der bladzijden was te lezen: „De nassi goreng .was oneetbaar", en daaronder: „Semoea habis" getekend: „Mandoer". Slamet Dateng Koningstr. 16, Den Haag, iel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten. ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend dagelijks van 10-10 uur. Zondags van 2-10 uur. 15

Tong Tong | 1963 | | pagina 15