WÊB -A Yi®VW/Kk y VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke ss Lla ira»fci-hJ ">C PRIJSVRAAG Uit de moppentrommel A WAS—A WAS—A WAS Kokkies Rijstwinkels Kokkies nieuwste filiaal SIMONSKERKESTRAAT 11 BOEKENPRAATJE Lieve jongens en meisjes, Gaat het goed met iedereen? Allemaal weer gewend aan de nieuwe klas? Wat is een jaar toch eigenlijk gauw om hè? Nu bestaat onze Bibithoek al weer een jaar lang. We begonnen met zeventien Bibits, dat aantal groeide uit tot 25 stuks, maar daar zijn maar een paar tussen die wat regelmatig schrijven. Jammer, dat de anderen niet meer geschreven hebben. Soms vraag ik me wel eens af: Hoe zou het toch gaan met Yolanda Geldtmeyer, die zo vlug en als eerste reageerde op mijn eerste brief in Tong-Tong. En de Steurtjes? Of zijn die soms weer het land uit, dat zijn van die wereldreizigsters. Carla Bagmeyer is een trou we kant van me. Alles best Carla? Geen narigheid meer overgehouden van dat ongeluk De Benjaminnetjes zijn zeker ook hard aan het werk. Wordt er nog flink gejudood? En waar blijven mijn trouwe van der Worm pjes nou? En onze postzegelverzamelaar, Ron- ny van der Mark? En Ingrid en Piercje van Schepdaël? Ik mis jullie vrolijke en gezellige brieven, hoor. Even zo die van de zusjes Butteling en Inez Sens- tius van der Meulen. Noes Maurenbrecher wacht zeker eerst een persoonlijke brief van tante Mieke af? Ach ja, nog eventjes geduld alsjeblieft. Mijn werk zaamheden thuis groeien me al haast over de oren, en al houd ik veel van brieven schrijven, ergens moet er toch een grens zijn, die ik vol gen moet. Annemarie Bardonauw, dank voor je laatste brief. Je was deze keer de enige die schreef. Fijn, hoor. Ingrid Belle, als je je naam in Tong-Tong Graag wilde ik met jullie het boek bespreken van Mien Labberton: Een jaar bij de familie de Bloeme. Ik weet helaas niet of het nog verkrijgbaar is, het kwam jaren geleden uit, maar al zou je het ergens tweede hands op de kop kunnen tikken, het is zeker de moeite waard. Het is eenvoudig een verrukkelijk boek voor kinderen van 7-12. Het onze is zowat stuk gelezen. Het is wat je noemt „een pil" van een boek, 490 bladzijden. Toe maar, toe maar, laat je daardoor niet afschrikken. Ik weet, dat er tegenwoordig veel kinderen zijn, die er tegenop zien om dikke boeken te lezen. „Krijg ik nooit uit" zeggen ze dan pessimis tisch. Of: „Als ik er eindelijk doorheen ben, weet ik niet meer hoe het begonnen is". Maar nee, echt waar, dat kan met dit boek een voudig niet eens. Je blijft vanzelf er in dóór lezen, en het zal je zó boeien, dat je het geheel heus wel onthouden zult. Misschien niet alle voorvalletjes in de juiste volgorde, want daar voor zijn er werkelijk vee! te veel. Maar al die dagelijkse en feestelijke gebeurtenissen die de familie de Bloeme zo'n heel jaar rond mee maakt, maak je zélf met ze mee. Bovendien is het boek volgestrooid met versjes en muziek stukjes, want het gezin de Bloeme, een dokters gezin, hoüdt veel van zingen met moeder om de piano. De oudste zoon Leo, speelt aardig viool, en het jongste zusje Machteld is een klein zangvogeltje. Verder zijn er nog de iets oudere tweelingzusjes Loes en Meta, gewoonlijk Babbeltje en Meetje genaamd. En het jongste broertje Joop. Er is ook een neefje in huis, waarvan de ouders in Indië wonen, Han. Verder natuurlijk de vriendjes en vriendinnetjes van de kinderen. Elk kind heeft er zijn eigen aardigheden, zijn eigen karaktereigenschappen. leest, pak je dan weer eens een pen en papier om ons te laten weten hoe je het maakt? En Martin en Clara van Olden, onze Groninger- tjes? Hoe is het in Groningen? Vertellen jullie me dat eens? De Creutzbergjes in Californië en Marcelle Klinkert en Leslie von Kriegen- bergh, ook uit Californië, moeten ook nog eventjes wachten op een persoonlijke brief van tante Mieke. Ja, hoe vinden jullie onze eigen bladzij zoals die er tegenwoordig uitziet? Aardiger, gezelliger? Of vind je nog dat er iets aan ontbreekt? Schrijf het dan, leg eens uit, wat je graag nog bij zou willen hebben? We zijn heus wel gewillig om het jullie naar de zin te maken, hoor, zo ver als in ons ver mogen ligt. Als jullie deze Tong-Tong lezen is het juist Kinder-boekenweek. Ik denk dat de meesten van jullie daar al over gelezen hebt. Mijn eigen kinders zien er al verlangend naar uit. Ik heb er zoveel mogelijk een gewoonte van gemaakt, om in die week een mooi boek voor ons gezin te kopen, dat hebben we al een paar jaar achtereen gedaan. Het is zoiets gezelligs om naar uit te kijken. En je weet het, wanneer je voor een bepaald bedrag aan boeken be steed hebt in die week krijg je er het boeken weekcadeau, meestal een heel aardig boekje, zomaar gratis bij. En soms nog een leuke vouwplaat ook. We zijn benieuwd hoe we dit jaar weer verrast worden. Lieve Bibits, dit was het voor deze keer. Allemaal de beste wensen, ook mijn oudere Tong-Tong-contacten, en iedereen hartelijk ge groet door TANTE MIEKE. de goeie naast de zwakke. En het is prachtig hoe fijn alle gebeurtenissen vanuit de verschil lende standpunten van de Bloemetjes beschre ven wordt. Het is het verhaal van een goed, harmonisch gezin, dat met elkaar de moeilijk heden en sommige levensproblemen waar ze mee in aanraking komen, bepraten, op een eerlijke, zuivere manier. De kinderen leren, door elk een eigen huisdier te mogen hebben, om van dieren (en planten) te houden en er zo goed mogelijk voor te zorgen. Ze maken van een heleboel dingen iets feestelijks, maar kennen ook de droeve dagen, als vader een ernstig motor-ongeluk krijgt. Ze krijgen aan de hand van persoonlijke belevenissen ook bijbelse geschiedenis uitleg van hun vader en moeder, waardoor ze die verhalen ook beter leren begrijpen. Bijv. als de tweeling vlak voor de Kersttijd hard van school naar huis rent, komt Meetje ineens ongelukkig te vallen en verstuikt op een lelijke manier haar enkel. Ze blijft spierwit liggen en haar zusje weet zich geen raad. Hoe moet ze haar nu thuis krijgen? Er is niemand in die drukke mensenmenigte, die naar hen omziet. Totdat er eindelijk een kolensjouwer langs komt, die zich over hen ontfermt en Meetje helemaal naar huis draagt. Later moeten ze allemaal ineens aan deze kolenman denken als vader het verhaal van de barmhartige Samaritaan voorleest. En zo staat het boek er vol van. Het is in alle opzichten een rijk boek. Het verrijkt je, wanneer je het serieus leest. Beste kinderen, Ik kan jullie nu al wel verklappen dat er erg veel oplossingen zijn binnengekomen, meer dan zestigDe eerste plaatsnaam was wel erg moeilijk hè? Daar zijn veel fouten mee ge maakt, maar er waren toch nog zoveel goede oplossingen dat we zullen moeten loten. Volgend nummer van Tong-Tong zeggen we wie de gelukkige is. We hebben nog een raadsel liggen dat ik jullie voor deze keer had beloofd, maar door drukte is het blijven liggen en komt het plaatje niet op tijd klaar voor dit nummer. Volgende keer dus, met de oplossing van de plaatsnamen en de prijswinnaar(es). IKS Jan: Pap, wat is het toppunt van magerte? Pap: Daar zou ik me eerst eens over moeten bezinnen, Jan. Jan: O, ik kan zó wel twee voorbeelden ervan noemen. Hoort U maar: le, als een muskiet je in je rug steekt en je op je buik moet krabben. 2e, als je onder de douchestraaltjes heen en •weer moet springen om nat te worden. Het kan soms gebeuren, dat kinderen tijdens zangles op school gewoon klakkeloos klanken meezingen, zonder zich af te vragen wat de zinnen wel betekenen. Zo is mij bekend, dat sommige liederen soms een heel andere inhoud kregen. Een paar voorbeelden er van zijn: O, schitt'rende kleuren van grootmoeders jak... en Zie, de leeuwen op het veld... ook wel: Het vaderland gaat trouwen, (uit het Wilhelmus). Wie weet nog meer van deze grappige verwar ringenSchrijf ze dan op en stuur ze naar IKS, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag. De beste wor den geplaatst en de allerbeste krijgt een prijsje. Bestelt NU, herhaal NU al. de over heerlijke spekkoek van Oma Tio. Gegarandeerd blijft 4 maanden goed. Prijzen voor Amerika inclusief vracht 13.50 en 17.(speciaal). In Nederland inclusief vracht 8. en 12.50. Verleden jaar moesten wij tientallen mensen teleurstellen, omdat soedah uit verkocht. AMSTERDAM-W. Witte de Withstraat 128 - Tel. 89438 Slotermeerlaan 125 - Tel. 13 03 62 Amsterdam-Osdorp. P.S. Wij verzenden pakketten over de gehele wereld. 16

Tong Tong | 1963 | | pagina 16