"ÜUno 1663 H. VAN KRALINGEN OPROEP Radio BOLLAND %te DJOKJA •/&CO BRILLANTE markiesringen en oorknoppen in 22 karaats goud FAUZIAH Gedipl. pedic. ure J. M VAN EXEL's Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Degelijke vachtlaarzen en warme pantoffels Deze maand november geeft een grote verscheidenheid van gebeurtenissen, zelfs zoveel dat het moeilijk is hieruit een keuze te maken. Daar is de brief van Carajing Coronrong met „sjap" en al. Het opschrift van dit tjap is zelfs vertaald. Uit deze brief, die op 12 november is ontvangen nemen we het volgende over: ...Voorts doet de Carajing aen den Gouver neur Generael weten, dat hy met het schip, dat hier te vooren van Macassar vertrocken was, gesonden heett een brief, t'samen met syn schenckagien (te weten) sandelhout een bhaar, 1 root paard, geel sattyn 1 stuck, 't welck Godt gelieve te laeten behouden toe komen aen de Gouverneur Generael. Voor het geval de G.G. niet zou weten hoe hij hiervoor moet bedanken wordt de volgende suggestie gedaan. Voorts, indien de Gouverneur Generael gelieft aen Carajing de gunste ende faveur te doen, soo versoekt hy, dat hem mochte toegesonden werden oly van wynruyt, mitsgaders oly van bitter amandelen ende een sandlooper die twee mael. in een dag uytloopt... 22 do. tegen de middag werden de placcaten, die men gewoon is jaarlyks tegen het vertreck der schepen nae het vaderland te publiceeren, wederomme by gecommiteerdens uyt den acht baren Raad van justitie van de puye deses casteels vernieuwt en alomme geaffigeert, soo en gelyk deselve ons in drucke uyt het vader land toegesonden ende hier nae volgende van woorde te woorde geinsereert syn. Uit deze ellenlange lijst lichten we het volgen de: De vrye luyden, die buvten den dienst van de Comp., 't sy alleen of met haere huysgezinnen, nae het vaderland sullen trachten te gaen, sullen voor haer vertreck van Batavia voor vracht en transport geld aen 't comptoir generael betaalen, als volgt, te weten: voor alle mans en vrouws persoonen, twaelf jaaren en daer boven oudt synde, dry hondert gulden en die beneden twelf jaaren oud syn honderd en vyftig gulden; en daerenboven voor cost- geld, de mans persoonen, die in de cayuyt sullen kunnen werden geaccomodeert, dertig stuyvers; die in de hutte achtien stuyvers en die by het gemeen volck negen stuyvers daegs. De vrouws persoonen, boven de twaelf jaaren oud synde, die in de cayuyt sullen eten, een gulden; in de hutten twaelf stuyvers en by het gemeene volck negen stuyver daegs, invoegen dat niemand, 't sy mans ofte vrouws persoonen, boven of onder de twaelf jaaren oud synde, tot kinderen incluys, minder sal kunnen of mogen betaalen als negen stuyver 's daags. Sullende voorseyde betalinge werden gedaen voor den tyt van 6 maenden... Voor die tijd geen klein bedrag en bepaald geen pretje om zoveel te moeten betalen voor minstens 6 maanden ongemak en soms ont bering! VERHUIZINGEN INTERNATIONAAL MEUBELTRANSPORT VERPAKKINGEN Korneetweg 17 Den Haag Telefoon 39 47 85 - 72 04 23 Men mocht in die tijd wel slaven hebben, maar ze mochten het land niet uit, want; Ende alsoo van alle oude tyden is verboden het mede nemen of overvoeren van hier nae het vaderlant van swarte Indiaense inboorlin gen, 't sy vrye lyfeigenen, mans of vrouwen, gelyck als het inbrengen van. soodanige per soonen in 't vaderland. Tot slot een thriller in zakformaat. 24 do. des avonds, omtrent kloeke half achten, is op de punt van de Zaphier, brand ontstaen door een lamp, die de sergeant, Jan Baptista de Paep, in syn camertie hadde aengesteken ende tegen de cadjang was geslagen, terwyl hy was uytgegaen en syn kamerdeur hadde toegeslooten. Een cardoes of twee, die in deselve kamer voll buscruyt hingen, raekten mede in vlam ende sloegen het pannendack van de corps du garde boven het voorsz. kamertie af, makende een groot geklatter. Men quaem 'er met de waterspuyt en brand- emmers, ook met combaersen (grove wollen of gewatteerde dekens, die de matrozen vroeger gebruikten) terstond by, soo dat de brand, Gode loff, noch sonder merkelijcke schade geblust is, maer anders sou de kruydkelder, daeronder staende, peryckel hebben konnen Ioopen. De voorsz sergeant en noch 2 andere soldaten syn deerlyck gebrand. De brand en was op d'eene punt naewelyks geblust, of op d'andere punt, namelyck de Parel, geschied deze moord. Zeker, soldaat, genaemt Carel Hens van Vilvoorden, stond, nevens andere, met syn musquet en brandende londt aldaer gereed, gelyck oock de soldaaten rondom het casteel en in de hoofdwacht gedu rende den brand, volgens krygs gebruyk. Nae dat den brand geblust was, dede een iegelyck volgens beveel der officieren syn lont uyt, maer hy alleen hield deselve brandende op de pan. Sy corporael, die genaemt was Leendert Francken van Hasselt, gelaste hem syn lont uyt te doen, maer, soo haast en had hy hem nae dit beveel de rugge niet toegekeert, of den ander steekt syn musquet aen, die met 2 kogels geladen was, en sendt een kogel in des corporaels lendenen, zoo, dat hy daerby bleef liggen en terstond overleden is. De moordenaer is achter afgeleydt. Het schijnt, dat hy een oude wrock op syn corporael hadde. IKS Van een abonnee kregen wij het verzoek tot bijeenroeping van die Nederlanders die tijdens hun krijgsgevangenschap in Thailand zijn getrouwd met Siamese trouwen. Zij die hier iets voor voelen, worden verzocht schriftelijk contact op te ne men met de heer If". VAN MINDE, Beverweerdstraat 196, Den Haag (14J. Stationsweg 143 - Telefoon 60.17.03 DEN HAAG Uit Amerika ontvan gen diverse nieuwe L.P.'s, Cowboy, Wes tern en Hawaii. Nieuwe L.P.'s, o.a.: Chuck Berry, Marty Robbins, Johnny Cash en Lefty Frizzel (The one and only). St. Nicolaas-geschenken o.a.: Televisie, radio's en grammofoons, enz. e Vlamingstr. 5 - Den Haag-Tel. U.66.77 Nagelvernieuwing pedicure steunzolen elastieken kousen naar maat voetoefeningssandalen naar maat Supp-hose kousen naar maat BRONKHORST 29 ROTTERDAM Tel. 010-73142. Voor DEN HAAG, spreekuur iedere donderdag, eerst afspreken Tel. 010 - 73142. Behandeling liefst na afspraak. Eventueel aan huis. 20

Tong Tong | 1963 | | pagina 20