bentvel vermoeid? CONCENTRATIE OVERRELAST? Dit nieuwe natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing xijn Als u zich fysiek niet lekker voelt kan dat betekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen - de rijkste bron van "groei" en "energie" vitaminen - met andere natuurlijke vitaminenrijke concen traties. Aktief Capsules zijn smaakloos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f. 3.90 voor een kuur. Vitale positieve gezondheid Zuid-Amerika (II) J. G. YSSEL DE SCHEPPER (Vervolg van pag. 6) Op de terugreis stroomopwaarts nemen de lichters alle mogelijke goederen, dranken en couranten voor de ondernemingen mede. Bij onze aankomst zijn alle arbeiders met hun gezinnen uitgelopen om de bezoekers eens terdege op te nemen. De mannen, meestal mestiezen, zien er stevig uit en kijken ons open en vrijmoedig aan, maar de vrouwen draaien wat heen en weer en zijn kennelijk verlegen, terwijl de kinderen zich angstig achter hun moeders verschuilen. De voorman, die onmiddellijk gezien heeft, dat wij een fototoestel bij ons hebben, heeft geen rust voordat wij hem vereeuwigd hebben. Trots staat hij naast zijn paard, sporen aan de blote voeten. Hoe hij die goed bevestigt, is mij nog steeds een raadsel. Trots schuift hij het pistool, dat hij als teken van zijn waardigheid draagt, naar voren, zodat het op de foto goed zichtbaar is. Intussen begint de avond te vallen en de olie lampen worden aangestoken. De mens uit de twintigste eeuw, gewend aan het lawaai en geraas van de grootstad, hóórt gewoon de stilte. Het zou een bad voor de ziel zijn als er maar niet zoveel muskieten en ander vlie gend ongedierte waren. Hier heeft het leven een eeuw lang stilgestaan. Op de hele onder neming zelfs geen enkel radioapparaat. Wat een vreemde gewaarwording, op zo korte af stand van een grote stad, zo volkomen van de buitenwereld te zijn afgesloten. Luxe kent de arbeider niet. Eigenaren van ondernemingen houden meestal een toko, waar textiel, tabak en sigaretten, zout, suiker en dergelijke artikelen verkrijgbaar zijn. Het amu sement is in de meeste gevallen beperkt tot een sporadisch bezoek aan een in de nabijheid gelegen dorp en als grote uitzondering aan Guayaquil. Het milde, warme klimaat maakt het overbodig veel aandacht te besteden aan de garderobe. Kleinere kinderen lopen meestal poedelnaakt rond en ook de volwassenen houden niet van al te veel kleding. Heel langzaam aan wordt de sociale verzor ging iets beter. De eigenaar van de door ons bezochte onderneming behoort tot de meer verlichten, die de les van Cuba ter harte heb ben genomen en beseffen, dat zij iets zullen moeten doen om te voorkomen, dat een soort gelijke revolutie ook in hun land uitbreekt. Uit eigen beweging heeft hij aan elk van zijn arbeiders een stukje grond afgestaan, waar zij hun eigen rijst en groenten kunnen verbouwen. Ook komt elke maand een arts op bezoek, maar een school is er nog niet en bijna alle arbeiders met hun gezinnen zijn nog analphabeten. Zelfs deze geringe sociale voorzieningen wor den klaarblijkelijk ten zeerste op prijs gesteld, want wij konden vaststellen, dat de geest onder de arbeiders uitstekend was. En hiermede zijn wij dan op een van de kardi nale punten gekomen. De regelmatig in Latijns Amerika voorkomende onlusten zijn voor een groot deel toe te schrijven aan het volkomen gemis van redelijke sociale voor zieningen. De ontwikkeling van een land heeft nu eenmaal noodzakelijkerwijze tot gevolg, dat er meer wegen komen, meer autobussen, betere communicatiemiddelen, couranten en radio, waardoor de in het binnenland wonende be volking uit haar isolement wordt bevrijd. Beter begint de massa zich te realiseren, hoe groot de tegenstellingen zijn tussen arm en rijk. In Zuid-Amerika bestaat nog slechts een heel kleine middenstand. De kleine groep rijken woont in luxe huizen en beschikt over luxe auto's en een leger bedienden; de grote massa armen heeft letterlijk niets. Is het dan een wonder, dat Fidel Castro, die het heeft gewaagd, de eigendommen van de rijken te verdelen onder de armen, door deze analpha beten wordt beschouwd als een soort Messias. De onontwikkelde peon bewondert kracht en een overwinning met de wapens in de hand spreekt veel sterker tot zijn verbeelding dan het meest imposante pleidooi voor het Forum van de Verenigde Naties. Van dergelijke plei dooien hoort hij overigens niet veel. Zijn voor lichting, voor zover aanwezig, wordt verzorgd door iets meer ontwikkelde collega's, die zeker niet de zijde van de bezittende klasse zullen verdedigen. De mislukte, volgens zijn gedach- tengang door de Verenigde Staten gesponsorde invasie op Cuba wordt dan ook dikwijls door de peons beschouwd als een met de wapens door Fidel Castro afgedwongen overwinning. Hoewel al lang tot het verleden behorend, vormt dit evenement nog steed een geliefd onderwerp van het gesprek. Laat ons na deze kleine zijsprong op politiek terrein snel naar de hacienda terugkeren. De vermoeienissen van de afgelopen dag verschaf fen ons een heerlijke nachtrust en vroeg in de ochtend trekken wij er op uit, om de onderne ming te bekijken. De omvang is niet gering, ruim 3000 H.A. En dat is maar een klein deeltje van het oorspronkelijke groot grond bezit, dat wel vijftig maal zo groot was aan het begin van deze eeuw. De vroegere grond bezitters huldigden vaak de opvatting, dat het veel plezieriger is in Parijs te wonen dan in Ecuador en lieten dan het beheer van hun terreinen geheel over aan rentmeesters. Alleen wanneer er weer eens een kleine revolutie gemaakt moest worden of bij andere dergelijke gebeurtenissen van groot belang, keerden zij voor korte tijd naar hun land terug. Dit oor spronkelijke grootgrondbezit is in de loop der jaren door vele erfgenamen gedeeld. Toch is ook een omvang van 3000 H.A. nog een heel respectabel stuk grond. In ons geval is nog geen vierde deel van het geheel in exploitatie; de rest bestaat uit oerwoud. De cultuur is geconcentreerd langs de rivier. De goed on derhouden rijen cacaobomen en bananen maken een welvarende indruk. Wij zijn op een tractor geklommen om ook langs opengelegde paden een kijkje in het bos te nemen en hadden jachtgeweren medegenomen in de hoop, een wilde kalkoen te kunnen schieten, maar had den helaas geen geluk. Het lawaai van de tractor had het wild te veel opgeschrikt. De inheemsen bereiden de kalkoenen op een eigenaardige manier. De ingewanden worden verwijderd, maar de vogel wordt niet geplukt. Daarna wordt hij in zijn geheel in natte klei gerold tot hij er uit ziet als een grote kleibal. Deze bal wordt daarna in het vuur gebakken, de klei wordt steenhard. Wanneer deze klei- kogel dan met een kapmes in twee stukken wordt geslagen, zien wij dat de veren in de klei zijn blijven steken. Het vlees, waarin alle sappen bewaard zijn, is heerlijk mals. Aan alle goede dingen komt een einde en in de namiddag moeten wij ons korte bezoek beëindigen en terugkeren naar Guayaquil. Een zieke vrouw moet naar het hospitaal en zal met ons meegaan. Alleen wilde zij echter niet gaan en haar man moet haar dus begeleiden. Verder zijn er nog twee rijstkopers op de on derneming, die een lift vragen tot Daule. Het wordt dus een heel gezelschap en de hoop bagage groeit en groeit. In de grote kano van de onderneming hebben wij niet de minste last, maar in Palenque aangekomen wordt het een hele toer, 8 mensen en de nodige bagage in de jeep te krijgen. Op de een of andere manier lukt het toch en zuchtend en krakend protesteert de jeep tegen deze overbelasting. Langzaam zetten wij ons in beweging en alles zou normaal zijn verlopen als wij niet aan één zijde in een wat diepere kuil waren terechtge komen. Langzaam helde de jeep over en wij zaten op zulk een manier op elkaar gepakt, dat wij er niet tijdig uit konden komen. Resultaat: de jeep viel op zijn kant en het koste ons de grootste moeite, ons uit de klu wen armen, benen en bagage los te wringen. Gelukkig niemand ernstiger bezeerd dan een blauwe plek of schram. Met vereende krachten werd de jeep weer op zijn wielen gezet en onverstoord werd de reis vervolgd. Gelukkig kregen wij na Daule, waar de rijstkopers ons verlieten wat meer ruimte. In een zware tro pische regenbui reden wij daarna Guayaquil weer binnen met het prettige vooruitzicht van een bad en frisse kleren. Tot zover deze korte reisschets. J. G. Firmant Alg. Ass. bedrijf ,,Argo" Assu rantiën Financieringen Hypotheek verzekeringen Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- laan 83, Den Haag, Tel. 557172 21

Tong Tong | 1963 | | pagina 21