MYSTIEK EN WETENSCHAP Op hef spreekuur van een Psychodiagnosf „1NGET MATI" „AD PATRES' Fa. Johs. Ouwejan Zn. Deze rubriek is gesplitst in a:. Vragen staat vrij, en b. Adviezenrubriek. Onder rubr. a. worden uw vragen betreffende grensweten schappen zoals astrologie, yoga, occultisme, bovennatuurlijke verschijnselen, etc. besproken. In de b. rubriek worden onderwerpen en pro blemen van persoonlijke aard behandeld of schriftelijk beantwoord. Voor de laatstgenoem de rubriek kunt U eventueel een vrijwillige bijdrage tot 2.50 bijsluiten. Verdere bijzon derheden vindt U in ons nummer van 30 sept. 1963. Aan alle lezers, De kalender voor mij staat op 25 oktober en op dit moment maakt de natuur zich wederom gereed voor de naderende winter. Het is kil en allés schijnt af te sterven. Vooral in deze tijd zullen er velen onder ons zijn die weer vaker terug-denken aan zonniger oorden, of aan hun geboorteland met zijn altijd blijvende groene en warme natuur. Dan overvalt hen een groot heimwee naar dat dierbaar stukje land en voor de zoveelste maal geraken zij in opstand tegen maatschappij en omstandigheden. Dit alles is voor mij volkomen begrijpelijk, de moeilijke omstandigheden, de wrange gevoe lens van wrok en wantrouwen tegen iedereen en alles welke de oorzaak zou zijn geweest van alle tegenslag. Kortgeleden hoorde ik iemand klagen dat een oude boom welke altijd in tropische bodem heeft gedijd onmogelijk verder meer kan leven in de nieuwe Hollandse aarde. Inderdaad zal die tropische boom hier in de koude Hollandse aarde wel langzaam gaan afsterven, maar wij kunnen ons toch niet vergelijken met een boom. Wij zijn oneindig veel hoger dan die boom. Dergelijke gedachten, gedachten vol heimwee en nimmer ophoudende wrok tegen de hudige omstandigheden zijn alleen gebaseerd op ego ïstische en sentimentele gevoelens, en het kweken van dergelijke negatieve gedachten leidt onvermijdelijk tot een verslapping van onze ziele-kracht, van onze energie en vitaliteit. Zulke mensen gaan volkomen ten gronde, niét aan de omstandigheden waarin zij verkeren of leven maar aan de verspilling van hun ziele- energie welke voortvloeit uit dergelijke gedach ten. Gélukkig zijn er ook nog mensen die onze vaak zeer moeilijke situatie vanuit een geheel ander standpunt bezien en al het gebeuren als een louterings-proces beschouwen. Zij weten dat alle oorzaken het gevolg moeten zijn van vroegere daden, hetzij door ons zelf bedreven, hetzij door onze voorouders. Vanuit dit standpunt bezien dienen wij ons dus te schikken in het onvermijdelijke en nimmer mogen Wij ons vasthechten aan of vereenzelvi gen met een stuk land, alleen slechts om het feit dat wij daarop zijn grootgebracht. Immers, wij mogen deze wereld niet beschou wen als onze vaste woonplaats. Ze is slechts één van de vele fasen waar wij doorheen moeten en het zou volkomen onzinnig en be krompen zijn wanneer wij ons trachten te vereenzelvigen met een stukje natuur of land. Dergelijke grote emoties welke ziekelijk zijn maakt een ontzaggelijke diepe indruk op onze ziel met alle neatieve gevolgen van dien. Wij hebben ons dan gebonden en verlaagd tot slaven. Geen enkele slaaf is te benijden. Heimwee naar oude gebeurtenissen uit ons leven zijn zelfzuchtige gedachten. Laten wij nimmer vergeten dat wij slechts pelgrims zijn op deze wereld en het is de bedoeling dat wij van iedere ervaring in ons leven leren. Staan wij er op de juiste wijze tegenover dan kan er alleen maar goeds uit voortvloeien. Maar is onze houding negatief, dan hebben wij er niets uit geleerd en zullen steeds met soortgelijke ervaringen geconfronteerd worden totdat wij geleerd hebben. Wij dienen te beseffen dat alles wat er in ons leven gebeurt tot doel heeft ons innerlijk rijk te maken. Verlies nooit uit het oog dat niets, maar dan ook niets op deze wereld ons werkelijke eigendom is, zelfs niet onze kinderen die wij met liefde hebben groot gebracht. Alles is ons slechts tijdelijk tot onze beschikking gegeven, laten wij dus ook niet jammeren wanneer alles ons weer ontnomen wordt. VRAGEN STAAT VRIJ Mej. R. te Dordrecht vraagt of de yoga-leer ook door vrouwen beoefend mag worden en welke resultaten er te bereiken vallen. Inderdaad kan de yoga-techniek zowel door mannen als door vrouwen beoefend worden. Het vrouwelijke geslacht heeft precies de zelfde mogelijkheden en kansen in het ovolutie- plan als het mannelijke. Wanneer U regelmatig oefent zult U dezelfde resultaten kunnen berei ken als ieder ander. Ik ga natuurlijk vanuit het standpunt dat U volkomen gezond bent. Ook wanneer U pas van een zware ziekte bent hersteld moogt U nimmer op eigen houtje de hatha-yoga gaan beoefenen. Slechts een ervaren goeroe zal U hierbij kunnen helpen. Blijft U trouwens deze rubriek lezen, binnenkort verschijnen er enkele voordrachten over dit onderwerp en bij vol doende deelname kunt U zich inschrijven op een schriftelijke cursus. De heer K. te Eindhoven vraagt welk positief nut de astrologie verder heeft behalve toe- komstvoorspellerij Gezien de smalende toon waarmede U de astrologie pleegt af te kammen, kan ik U niet anders adviseren allereerst een grondige studie hierover te maken. Ik ben er van overtuigd dat U uw oordeel zult herzien. Ik moet erkennen dat er tegenwoordig veel charlatanerie op dit gebied is, doch men dient het kaf van het koren te kunnen onderscheiden. U zult allereerst de astrologie moeten beschou wen als een empirische wetenschap, m.a.w. een ervaringswetenschap. Ook de meteoroloog, die de weersomstandigheden voorziet, of de arts die een bepaald ziekte-verloop verwacht, „voorspellen" immers ook en zijn er daar niet minder wetenschappelijk om. Dat de astrologie als wetenschap erkend wordt blijkt o.a. uit het feit dat er thans in Engeland een „British Institute of Medical Astrology" bestaat welke opgericht is en geleid wordt door artsen. Ook hier in Holland zijn er talloze doktoren welke de astrologie in hun beroep toepassen. Ook bij de opvoeding van uw kinderen zoudt U de kennis der astrologie als leidraad kun nen gebruiken. Elk kind draagt bij de geboorte de grondtrekken van zijn karakter (al dan niet overgeërfd) in zich mede. Elke opvoeder dient hiermede rekening te houden. Met behulp van de astrologie kan men deze verborgen karakter trekken en eigenschappen opsporen en is dus voor de opvoeder van groot belang. Hoe vaak dringen de ouders hun kinderen een verkeerde levenswijze en opvoeding op met alle nadelige gevolgen van dien. Hoe vaak gebeurt het niet dat het kind een studierichting wordt opge drongen welke in het geheel niet bij zijn aard past. Het gevolg hiervan is dat de wereld weer een mislukkeling rijker is. wat eigenlijk voor komen kon worden. Het eigenlijke punt der astrologie ligt dus hier in de „dienst" welke zij kan verlenen voor de praktische levensoriëntatie op elk gebied en in het bijzonder op psychologisch (paedagogisch) en medisch (diagnostisch en therapeutisch) ge bied. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze lieve echtgenote, moeder, behuwd- en grootmoeder CONSTANCE FRÉDÉRIQUE VERBOEKET ERDBRINK in de ouderdom van 53 jaar. Napier (Nieuw Zeeland): K. F. J. Verboeket Napier: C. J. Mc. Naughton-Verboeket J. E. K. Mc. Naughton en kinderen Dunedin (Nieuw Zeeland): J. P. Verboeket E. A. Verboeket-Rivers en kind. Napier, 17 oktober 1963 Goldsmith Road 22 Heden ontvingen wij uit Nieuw Zeeland het ontstellende bericht van het plotseling overlijden op 17 oktober j.l. van onze lieve dochter, zuster, schoonzuster en tante CONSTANCE FRÉDÉRIQUE VERBOEKET ERDBRINK Baarn: C. C. Erdbrink-Bosscha Baarn: M. C. A. Brewer van Vrijenes- Erdbrink M. D. Brewer van Vrijenes en kinderen Hattem (G): R. E. P. C. Suermondt-Erdbrink H. J. Suermondt en kinderen Baarn: D. P. Erdbrink J. Erdbrink-Krooihof en kinderen Baarn, 17 oktober 1963 Hotel Royal Heden ontvingen wij bericht, dat de heer D. K. KIEVITS te Bogor op 16 aug. j.l. zacht en kalm is heengegaan, diep betreurd door familie en vrienden. Namens de familie: Zr. C. V. de Bode Deventer, 30 okt. 1963 Nieuwstraat 41 Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) ADVIEZEN-RUBRIEK Mevr. S. te Amsterdam vraagt advies omtrent haar dochter die tegen alle draad in schijnt te leven. Daar ik geen paedagoog ben kan ik U alleen advies geven en de situatie benaderen langs psychologische weg. Allereerst dient U uw hand in eigen boezem te steken en uw methode van opvoeding te onderzoeken en te wijzigen. De fouten welke U maakte liggen waarschijn lijk in de volgende punten: a. Teveel aan tederheid: U hebt a.h.w. een broeikas atmospheer om uw kind geschapen en dit is funest voor haar latere leven. Ze wordt daardoor volkomen ongeschikt om later zich aan te passen omdat zij van haar omgeving dezelfde overmaat van attenties verwacht zoals zij die van U ontvangt. (Lees verder pag. 23) 22

Tong Tong | 1963 | | pagina 22