ifeü rogier j. boon SCHRIJVEN ellen derksen HET ENIGE INDISCHE BLAD TER WERELD 7 NOVEMBER 1963 No. 9 - 15 NOVEMBER 1963 - 75 CENT "Waarom schrijf je niet meer Tjalie? "Wanneer komt het volgende boek van je uit?' Ik schrijf toch maand in maand uit in Tong-Tong? Ik ben nu eenmaal geen boe kenmaker. Ook de Piekerans verschenen als artikelenreeks in een krant, de korte verhalen van „Tjies" en „Tjoek" als bijdragen in tijdschriften. Schrijven is alleen facet van Leven voor me. In Tong-Tong leef ik. Met mijn „Kornuiten uit het Morgenland". Dus schrijf ik hier. Met al mijn toewijding, geroerdheid en eerlijk heid. Daarnaast nog boekjes maken? Waarvoor? Misschien bundelt U later nog wel een paar stukken uit Tong-Tong. Nou, dan is het boek er. Maar naast dit werk nog wat anders doen onmogelijk. Ik geef toe, dat ik méér en beter zou willen schrijven, maar ik zit nu eenmaal veel te veel vast aan de zakelijke leiding van veel Tong- Tong-werk, dat toch óók gedaan moet worden en veel belangrijker is dan zo maar een mooi boek in de boekenkast. Had ik meer hulp in mijn werk, ik zou misschien meer schrijven. Maar voorlopig heeft toch niemand te klagen? Maar méér dan dit alles: ik hecht geen halve cent waarde aan een bestaan als „literair facet", in de werkelijkheid niet meer betekenend dan een naam in een boekenkast. Schrijven hoort een levende maatschappelijke junctie te hebben. 90% van onze literatuur is holle phraseologie, mooipraterij en kletskouserij. Met Tong-Tong heb ik althans het idee dat ik wat dóe. Daar voor kan men elke literaire plumeau van me cadeau krijgen. Een goed sergeant of bakkers knecht is van twintigmaal méér waarde dan een schoonprater of -schrijver. Liever omgaan met mijn lezers, die Mensen zijn die wat Kun nen, dan met theoretici met een mooi woordje. Voor zover er mooie woorden of gedachten in mijn werk zijn, ze zijn niet gemaakt, ze zijn uit zichzelf gekomen net als een kembang sepatoe of een glatik. Geen schrijvers-verdiens- te. In vijftig jaar scharrelen door het leven met veel vallen en opstaan heb ik een paar waar heden geleerd: in krijgsgvangenschap: voedsel is meer waard dan mooie woorden, in de oorlog: vriendschap (ongeacht partij) is meer waard dan mooie woorden, in Indië: leven zonder voordeel is beter dan mooie woorden, in Holland: niet vergeten is beter dan mooie woorden. Tong-Tong is Niet Vergeten. Dus geen tijd voor mooie woorden. Zitten er toevallig mooie woorden in Tong-Tong, pik ze mee; altijd meegenomen. Maar vraag niet meer dan dat. O ja, er zit nog stof genoeg in m'n kepala (en hart) om nog wat verhalen te schrijven. Niet om de mooie woorden, maar om de func tie die ze kunnen hebben. In feite heb ik een koffer vol half afgeschreven verhalen: mijn levenservaringen en de Uwe. Maar nu gaat Tong-Tong voor alles. Tot slot: ik raad uw opmerking: en als al dit geschrijf toch geen enkele invloed heeft op de maatschappij? Wel, ik hoef maar aan Multa- tuli te denken (een stukken talentvoller schrij ver dan ik) om te weten: veel van dit geschrijf is voor Holland toch boter aan de galg ge smeerd. Maar wat wil je: een mens kan alleen maar zijn zoals hij geschapen is. En als een „tjoek" (12 gauge shotgun) waardeloos is in een wereld van automatische aardappelschrap pers, tant pis, maar hij kan nooit schrapper worden, hoe verguld ook... Neen, dit is geen arrogantie van mij persoon lijk. Dit verhaal heb ik over duizenden Indisch- gasten gehoord, het mooiste over Generaal Bajetto: hij was een goed mens en een goed katholiek, maar hij deugde niet voor politicus. Heb je ooit mooier compliment gehoord? Veel kandjengbesars van in Indië onschatbare ver dienste deugen hier niet. Goed, goedEn van hen die wél deugen, hoeveel schitterende ne ven-kwaliteiten bungelen er onbenut bij. Van mij zal straks tanggoeng gezegd worden: hij kon eigenlijk erg goed schrijven, maar als journalist en schrijver deugde hij niet. En dan kan ik in elk geval met trots het „Semper Idem" als devies voeren, want ik ben altijd een deugniet geweest. Net zoals zoveel deugniets, die maar als avonturier naar Indië gingen. Maar als ik zo rondkijk in mijn deugnieten- lezerskring, „boleh bilang tevreden", weet U, „boleh bilang tevreden!" T. R. getrouwd 3

Tong Tong | 1963 | | pagina 3