COSTA BRAVA SPANJE INTERFOOD BOHAN MAKELAARDIJ N.V. Tamarinde-pasta Tamarindo t Gingerol J Vanille-siroop Rozen-siroop t Capsico SPEKKOEK PAREM CURE Brigittenstraat 17, Ütrecht, Tel. 030-16757 en bij de heer L. J. H. ANDRIESSEN, Racinelaan 8, Utrecht, Tel. 030-35913 Geografische Plaatsnamen vervolg pag. 8) Er zijn echter ook namen, waarvan de zin rechtstreeks en onmiddellijk uit de klassieke woorden is af te lezen, naar de wijze waarop ook de Europeaan plaatsnamen bedenkt; de welluidendheid en soms het historisch voelen spelen daar bijna alleen een rol. Men denke daarbij aan namen als Danaradja, d.i. vorstengave of van vorstelijke mildheid, voor de melaatsenkolonie van de Doopsgezinde Zending bij Mergaradja, district Tajoe, res. Rembang, welke stichting uit een gift van H.M. de Koningin is bekostigd; aan de suiker fabrieken Tasikmadoe, honingzee, gelegen in de Mangkoenegaran, ten O van Soerakarta, en Tjolomadoe, wellicht gelijk aan Atjalama- doe, honingberg, ten W. van Soerakarta. De namen van de Europese landbouwondernemin gen zijn bijna alle inheems en in de regel geko zen naar de naam van een naburige plek. Zo hadden zelfs van de 181 suikerfabrieken slechts 5 een Europese naam, waarnaast dan voor alge meen gebruik nog een inheemse naam stond Majong of de Hoop in Koedoes, Koning Willem II in Modjokerto, Alkmaar en De Goede Hoop in Pasoeroean, de Maas in Bondowoso). Onder de andere landbouw ondernemingen waren Europese namen nog schaarser. Glenmore met zijn spoorhalte en zijn Europese lagere school, Glen Falloch en Glen Nevis, Anim Sand, alle koffie- en rub- berlanden in de Res. Djember, stonden onder de nieuwe ondernemingen, wat de namen be trof met enkele in de Preanger, die eveneens Engelse of Brits-Indische namen droegen, vrij wel alleen. In de eerste tijden der vestiging van de Nederlandse macht, of vroeger n.a.v. de stich- Gesprek met Indonesië (Vervolg van pag. 5) Indonesië een verandering heeft doen ont staan. Het gesprek van de Deli Mij. met Indonesië lijkt te duiden op een kentering in de tot dusverre heersende mening. Wel moet worden bedacht, dat in geval van Deli een minnelijke schikking inzake het tabaksproces in Bremen een factor apart is, die zeker niet mag worden overschat. Er zijn niet veel Nederlandse cultuuronder nemingen, die met een dergelijke concessie aan Indonesische verlangens de onderhande lingen gunstig kunnen beïnvloeden. Het is dan ook te begrijpen, dat men in Nederlandse cultuurkringen vooralsnog een afwachtende houding blijft aannemen. Dit vooral, omdat nog niet duidelijk is in welke vorm de samenwerking van de Deli Mij met Indonesië zal worden gegoten. Tevens moet worden bedacht, dat in het com muniqué van de Deli Mij slechts sprake is van lopende besprekingen, die nog niet zijn afgesloten. C. H. Uit de Telegraaf van 11 november 1963 halen we het volgende aan: Thans heeft Indonesië een handelsoffensief geopend. Een Indonesische handelsdelegatie onder lei ding van kolonel Achmed, zal Frankrijk, Bel gië, Nederland en West-Duitsland bezoeken. Een tweede missie gaat naar de Sovjet-Unie, Polen, Roemenië, Tsjechoslowakije en Joego slavië. Een andere missie bezoekt China, Nrd.- en Zuid-Korea en Japan. Een militaire missie, onder leiding van de minister van Defensie Nasoetion, gaat naar de Verenigde Staten, Frankrijk, de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Deze missies hebben volledige bevoegdheden om handelscontracten te paraferen en onder handelingen te voeren over nieuwe overeen komsten met regeringen en particuliere con cerns. ting ener militaire versterking, dan wel naar de namen op zeekaarten aan bepaalde punten gegeven, ontstonden Europese namen gemak kelijker, bijv. in de radius van Batavia, de namen Willem I bij Ambarawa, Vort Generaal Cochius bij Combong, Fort Frederik Flendrik, bij Soerabaja, enz., welke namen alweer bijna vergeten zijn. Maar dat is alles betrekkelijk nieuw. Van wat heel oud is heeft in de regel de Javaan ook de naam vergeten. Zo is van niet één der oude monumenten uit de Hindoe-tijd, die wij nu meest als bouwvallen kennen, de naam bekend gebleven. Zelfs niet eens van de Boroboe- doer*). Tjandi noemt de Javaan al die over blijfselen, onverschillig of zij werkelijk tjandi's, mausolea, wihara's (klooster inrichting), stoe- pa's, plaatsen van godenverering, badplaatsen zijn geweest. De tjandi's worden genoemd naar het dorp, op welks grondgebied zij liggen, of naar de een of andere opvallende uiterlijk heid, als zij al een min of meer vaste naam beziten. Sic transit gloria mudi! C. H. Het monument ligt ten W. van de desa Boroboedoer en zal vroeger wel een eigen naam hebben gehad. Omtrent de naam van de desa is door R. Ng. Poerbatjaraka het ver moeden geopperd, dat deze afkomstig is van Wihara Boedoer en dat is geworden tot Bara, terwijl het 2e lid een oud-Indonesische plaats naam zou zijn. Tegen het verworden van Wihara tot Bara zijn door de taalgeleerden bedenkingen geopperd, doch geen overwegende bezwaren. Dr. P. W. Stutterheim valt deze auteur bij, en betoogt dat Boedoer een kleine verheffing des lands aanduidt en dat de naam wihara niet exclusief als „klooster", doch als stichtingmet een klooster als centrum is op te vaten. De naam van de desa als „Heuvel klooster", Heuvelstichtingvoor het gebou wencomplex bij het heiligdom is hiermede op redelijke wijze verklaard. (Zelfde bronnen als aangehaald voor de eerde re artikelen) Burg. Patijnlaan 24a DEN HAAG 1 Telefoon 1130 88 Postbus 1822 tegen obstipatie t natuurlijke tamarinde-siroop I natuurlijke gember-siroop Afrikaanse sambal I Kleine pot 0.45 j Jampot „1-75 I En detail verkrijgbaar in de meeste f Indische Toko's. I onze SPECIALITEIT, naar het originele recept van OMA TJANG. In prijzen van: 6—, 9—, 13.—. TOKO KAPOL'AGA Vlierboomstr. 598 - Den Haag Tel. 33 90 67 BESTEL TIJDIG Ter overname: Cafetaria - Verlof A Tabaksvergunning Zeer geschikt voor uitzending en ver koop ter plaatse van Chinese en Indi sche gerechten daar in omgeving van Laakkwartier niets op dit gebied aan wezig is. Br. nr. 1771 afd. adv. liiinriiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu minimum Het oude beproefde middel met een snelle genezende werking. 1 Helpt tegen spier- en gewrichtspijnen, verstuikingen, verrekking of contusie. Geeft 1 g onmiddellijk verlichting bij navel-kolieken, buikpijnen en darmcatarrh tengevolge van 1 »;V/-bacteriële oorzaak. Verkrijgbaar bij uw drogist. (geregistreerd onder nr. 00016). miiilililllll:lilliliiliiiilliiii:iiiiiiiiiliiiiilillilllliwiilililiiiiiliiiiii!!iiiliiiiliiinililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiii[iiiiili!i;iiliiiiiliiii]iiiiliiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiliiiliiiillllliiiiiliiiiiiili!liiiiim!iiiii.iiiiii'iil 2iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiNiii[|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii| Op heuvelachtig licht bebost terrein aan de hoofdweg bij LLAGOSTERA kunnen wij aanbieden bungalows, bevattend ruime woon-eetkamer (met 1 open haard), 3 slaapkamers met ingebouwde kasten, keuken, badkamer j en terras buiten. De bungalows zijn voorzien van ijskast, geyser, gasstel en butagasfles, aansluiting op waterleiding, elektriciteit en riolering. De oppervlakte van de terreinen is ca. 600 m2 vruchtbare grond met voldoende water. Speciaal geschikt voor gere- patrieerden. De prijs bedraagt 17.000.vrij op naam, dus inclusief de j notariskosten, enz. 1 Inlichtingen kunt U inwinnen bij: 20

Tong Tong | 1963 | | pagina 20