^^Piekeranó oaer een 3^Cerótmenu SAMOA ONTMOET INDONESIË Ja, het is nu alweer de tijd om aan Kerst te denken. Niet dat we het doen, alles zal wel weer zoals alle jaren op het laatste nippertje gebeuren, maar verstandig zou zijn, als we nu al een lijstje gingen maken van alles wat we van plan zijn te kopen, te eten, te maken. Een ding wordt me hier in Amerika bespaard: Sinterklaas. Die herrie dus hier niet meer. Denkt U niet dat onze lieve kleinen dan een feestdag te kort komen, je hebt hier nog altijd Valentine's Day en Halloween die echte kin derfeestdagen genoemd kunnen worden. Op die dagen natuurlijk ook bepaalde snoeperijen en menu's waar je als moeder toch wel weer voor moet opdraaien. Al moet ik toegeven dat de stores je het hier werkelijk heel gemakkelijk maken en er zoveel te krijgen is dat je vanzelf in de maalstroojn van de feestelijkheid beland. Maar waar wilde ik ook weer over praten, o ja over Kerst. Kerst, Nieuwjaar, dat zijn van die traditie-feesten met traditie-menu's. Je kunt kip, gans, haas, kalkoen op vele manieren klaarmaken maar het blijven kip, gans, haas, kalkoen. Met Kerst kopen we die, basta. Het hoort zo. Ik heb niets tegen traditie, wel tegen het feit dat we die traditie ons een beetje ringeloort om het eten. Wie eet er in mei zwartzuur en in juli gevulde gans? Wie ser veert zomaar, bij wijze van verrassing het be zoek vruchten-bowl? Ik. Ik ben voor stapelgek versleten, maar dat gaat wel over. Ik eet zwartzuur even vaak als besengek, om de dóódsimpele reden dat we allemaal thuis gek zijn op zwartzuur. Meestal maak ik het zaterdag en dan in zo'n grote hoeveelheid met zoveel saus dat we er zondag nog van kunnen genieten. De kinderen kunnen een heel brood aan in de saus gedipt! En moet zwartzuur nou speciaal van een vette babon plus een haan en een kopje bloed. Ik maak zwartzuur van vlerkjes, nekjes, maagjes en levertjes als aan vulling op de niet al te grote kip. in Amerika is het dus goedkope kost, maar ik weet zeker dat je ook in Holland met zo'n zwartzuur-pot goedkoper uitbent dan twee dagen lang vlees-groente-piepers. Ik vind altijd dat er van die traditie-menu's zo'n drama ge maakt wordt. Idioot duur vlees, idioot dure blikjes, idioot omslachtige recepten. Allemaal goed en wel als je een kookster bent in hart en nieren, maar wat als je de keuken schuwt en veel liever bezig bent in de huiskamer? Maakt U dus minstens 20 maal per jaar zwart zuur, serveer vaker een lekkere vruchtenbowl (zo goedkoop kan het worden met een keu kenwijntje, verse vruchten. Heeft U wel eens een fles seven-up door de wijn gemengd Zalig!) en maak vaker spekkoek. Afgelopen met het zoet wachten op gans, eend, haas en zwartzuur, maar waar wachten we dan op? Ieder jaar weer een ander menu, iets nieuws, iets dat nemand verwacht heeft. Laat uw Kerst- en Nieuwjaarsmenu zijn als het jaar dat komen gaat: nieuw en onbekend. En als uw nieuwe ontdekking in de smaak valt, maak het dan in 1964 vele malen. Eind '64 bent U dan weer aan iets anders toe. Hetzelfde geldt voor alle andere traditie kostjes. Kom je bij mensen die nasie koening eten, dan kun je ervan op aan dat er iets loos is: een verjaardag, verloving, er is iemand van de familie ergens in geslaagd. Op een keer kwam ik bij een vriendin: „Blijf je eten?" vroeg ze, „maar we eten alleen nasi koening hoor!" Dat „maar" was een raadsel voor me, maar ze legde het uit. „Nasi koening maakt ik als ik niet veel kan besteden. De nasi zelf is gauw gemaakt en goedkoop. Nasi koening is al machtig, dus je hoeft er maar weinig bij te doen. Een beetje sambel goreng kering, een beetje ajam goreng, sam bel goreng boontjes of een droge frikadel, ik maak er hoogstens 2 gerechten bij en je hebt een volledige maaltijd. Nasi koening is op zichzelf al zo lekker dat je er dus weinig bij nodig hebt, ja toch?" Ze had gelijk. Indische vrouwen zijn over het algemeen uit stekende kooksters maar... de meeste zijn zo behoudend. Onze rijsttafel bevat zoveel ver schillende uiteenlopende smaken dat we genoeg hebben aan onze eigen gerechten. Ik geloof toch dat dat niet goed is. Nu ik in een land woon waar tientallen nationaliteiten leven EN eten, maak ik mee dat men hier veel cosmopoli- tischer is ingesteld wat het eten betreft. De Amerikaan (van Zweedse, Italiaanse, Duitse, Franse of andere afkomst) is een veel pretti ger eter dan de Indischman. Ik ondervond het op International Day toen ik op die expositie in het Indische eet-kraampje stond. Alle eet- kraampjes werden bestormd, er werd belang stellend geïnformeerd naar het hoe en hoeveel en wat, geen enkele keer hoorde ik een afkeu rend woord of een woord van kritiek. Men vond het eten „delicious, marvelous" of minstens „interesting". De enigen die smalen de opmerkingen maakten over het eten van de Japanners, Hongaren, Cubanen en Indiërs waren... de Indische mensen. En ze waren nog trots ook op hun bekrompenheid: „Al die onbekende smurrie moet ik niet hoor, geef mij maar mijn rijst met saté!" zei een Indische dame. Onze saté was uitverkocht. „Probeer die Japanse terijaki eens", raadde ik haar aan. De Japanners naast ons verkochten hun terijaki en die was beslist even lekker als onze saté. „Ik pieker er niet over, ik haat de Japanners en heb me voorgenomen nooit iets van hun eten te proeven", zei ze trots. Ik zei niets terug. International Day in een land waar vele nationaliteiten in vriendschap naast elkaar (proberen) te leven. Je schaamt je vaak voor je eigen bangsa, inderdaad. En nu ben ik helemaal van mijn Kerstmenu afgedwaald. Neen, niet helemaal want ik heb in levende herinnering de zalige jelly-taart waarop Ruth Creutzburg ons laatst tracteerde. Ze gaf me het recept en zei: „Zet het in de Nederlandse Tong-Tong Lilian, de mensen in Holland kunnen het ook maken omdat ze daar Trixy hebben, dat is hetzelfde als onze Jello. De taart die ik U hieronder geef is „anders dan anderen". Fris, licht verteerbaar, niet zo zoet en wat belangrijk is: een kleurig rood groen geheel. Nu komt er een vraagtekentje dat U zelf moet zien weg te werken. Er is in het recept sprake van Dream Whip, dat is slagroom in droge vorm die hier in een pakje te krijgen is. Ik weet niet of U dat daar ook al kunt krijgen. Topping noemen ze hier die luchtige eiwit slagroom waarmee taarten worden opgewerkt. Hier ook al kant en klaar in bussen te krijgen. Een druk op het deksel en de topping spuit er uit. Het garneren van de taart laat ik dus maar aan uw eigen fantasie over. KROONJUWEEL-TAART U heeft nodig: 4 pakjes Trixy gelatine p/tdding (4 smaken in roodgroen, geel, oranje) 1 klein blikje ananas juice 36 lange fingers (of ander biscuitje tan de zelfde vorm) 2 eetlepels suiker, een beetje vanille 1/2 liter slagroom heel stijf kloppen met de suiker en vanille. Maak 3 van de Trixy gelatine puddinkjes klaar volgens de aanwijzing en laat ze goed hard worden. De gele pudding (citroen) krijgt een Deze man is Chief Taele Tua van Samoa, een van de Samoanezen die op International Day in Los Angeles met zijn groep buitengewoon aardige dan- en zangnummers bracht. Met de Indische dans- en zang de enige tropische num mers temidden van de vele andere cultuur manifestaties. Hij bezocht ook onze Dulch- lndonesian stand en had een geanimeerd ge sprek. met ons over de cultuur van deze tropi sche eilanden. Zijn nationaal costuum werd hem door menige NoorZwitser en Hollander benijd, want Los Angeles genoot die dagen net een warmte-.golf met temperaturen van boren de 100 graden F.! aparte bereiding door inplaats van kokend water, 1 kopje kokende ananasjuice te ge bruiken. Hierin de gelatine oplossen en koud laten worden tot ze stroperig is. De andere puddinkjes worden in blokjes van 1 cm. gesneden. Gebruik een spring-vorm voor deze taart. Heeft U die niet dan kan een glazen kom ook wel gebruikt worden maar de feestelijke taart vorm gaat dan verloren natuurlijk. De zijden en de bodem van de springvorm met lange vingers „bekleden" rechtop aan de zijden. Nu neemt U de stijfgeklopte slagroom en mengt daarin de stroperige citroen-ananas Trixy van daarnet. Vervolgens roert U er voorzichtig de blokjes gekleurde pudding in tot U een smeuiige massa krijgt. Die giet U in de beklede springvorm. Minstens 5 uur weg zetten in de ijskast (of op het balkon afge dekt). De bovenkant van de taart kunt U garneren met schijfjes ananas of geklopte slag room. Al die groene, rode en gele blokjes maken het een juweel van een taart, maar de warme Hollandse huiskamer kennende, zet de taart na ervan geserveerd te hebben, direct weer koud weg, want anders houdt de slagroom niet 19

Tong Tong | 1963 | | pagina 19