INDISCHE MENSEN in INDONESIË De trots van Aruba: een spierwit, breed, vriendelijk strand, ongeveer 3 K.A1. lang. Op de achtergrond het Glamour-hot el" (6 verdiepingen en de Hooiberg. De jeesttuin van de Indische Club Aruba op het erf van de familie Bezems. Er ts een bar en een platje, waar gedanst wordt. Ziet U de typische Kwihi boom? (Vervolg van pag. 24) is. Maar bij de hoge huren is het bouwen van een eigen huis in de loop der jaren absoluut verantwoord. Aan hulp in de huishouding is altijd te komen en de lonen zijn niet hoog. De meeste gezinnen hebben een eigen auto en man en vrouw chaufferen beiden, hetgeen een bittere noodzaak is, omdat eerst de kinderen naar school moeten worden gebracht en daarna papa naar zijn werk. Ook worden alle bood schappen per auto gedaan, want hoewel de afstanden niet groot zijn, is het klimaat dus danig, dat urc-n lopen zo'n beetje zelfmoord betekent. Dit is waarschijnlijk een reden te meer, waarom veel gezinnen tot de aanschaf van een tweede wagen besluiten; de aanschaf is kostbaar maar het onderhoud niet, omdat benzine goedkoop en de belasting niet hoog is. Zo'n twaalf, dertien jaar geleden woonden op Aruba maar 6 of 7 Indische Nederlanders; in 1963 bedraagt dit aantal rond 150 volwasse nen, de minderjarige kinderen niet meegere kend. Via Nederland werden veel Indische Nederlanders in betrekkingen in de Antillen ingezet. Onder hen bevinden zich ambtenaren, onderwijzers, tandartsen, apothekers, artsen, politieagenten en militairen. In laatstgenoemde groep komen hoe langer hoe meer Indische militairen uit op kort verband. De meeste Indische gezinnen zijn op de Antillen erg senang en zij hebben een goed leven, ja zelfs een uitzonderlijk goed bestaan in een heerlijk klimaat. Over het algemeen schijnt hier voort durend de zon. Aruba heeft een droog step- penklimaat en bezit een prachtig strand met een brede strook spierwit zand, geleidelijk uitlopend in een diepblauwe zee. Zo'n mooi strand heeft zelfs Bermuda niet, dat toch als uitgesproken toeristenoord bekend staat. Toeristische mogelijkheden is men de laatste jaren beter gaan begrijpen en uitbuiten. Aan iiet strand is een prachtig Amerikaans hotel gebouwd met eigen casino, danszaal, zwembad en tennisvelden. Binnen afzienbare tijd zullen wel meer van dergelijke hotels verrijzen. Reeds nu is Aruba, wat zijn accomodatie aan hotelruimte betreft in het toeristenseizoen al tijd lang van tevoren volgeboekt. Als men op Aruba welk huis ook binnenstapt, valt onmiddellijk de properheid op. De huizen zijn comfortabel gemeubileerd. Nooit ontbreekt een grote ijskast, evenmin een mooi gasfornuis, wasmachine of radio. Zelfs televisie komt al veel in gebruik. De meeste huizen hebben één of twee „airconditioned" slaapkamers. De normale dagindeling van de huisvrouw op Aruba is ongeveer als volgt: 's morgens half zeven loopt de wekker af en begint het huishouden wakker te worden. De kinderen nemen een douche en kleden zich voor school, zes maanden uit maar vinden het dan toch ook weer heerlijk, op Aruba terug te zijn. Twee jaar geleden is door een kleine groep enthousiaste en actieve Indische Nederlanders de „Indische Club Aruba" opgericht. Het le dental was klein, maar erg levendig en vol plannen. Met een select groepje werd een show georganiseerd ten bate van de spijtoptan ten. Drie maanden hard werken bracht een avond te voorschijn, die klonk als een klok. Er werden Indische dansen, sketches en gedich ten voorgedragen en er waren echte warongs met heerlijke hapjes. De netto opbrengst be droeg 6000.Nederlandse courant, een prachtig resultaat. Nadien zijn er meer leden bijgekomen en de I.C.A. is een bloeiende ver eniging geworden. Elke maand worden er activiteiten ontplooid op velerlei cultureel ge bied, zoals filmvoorstellingen zowel voor de jeugd als voor volwassenen, leuke dansavonden met lekkere makanan (dat hoort er zo bij), enz. De stemming in de club is prima en het naaste streven is nu, een eigen clubhuis te hebben. Zolang er Indische Nederlanders op de Antillen wonen, zo lang zal er ook een Indische Club bestaan. MEVR. DO BEZEMS-VINK Dit wordt helaas een wat minder vrolijk ver haal, want onder de Indische ménsen, die nu nog in Indonesië wonen, zijn er heel wat, die het bepaald niet voor de wind gaat. Nog steeds wonen er een zeven tot achtduizend spijtoptanten, waarvan het merendeel onder armelijke omstandigheden leven. Bovendien zijn er nog duizenden anderen, zogenaamde Staatsblad en maatschappelijke Nederlanders, die in het voormalig Nederlands Oost lndië waren „gelijkgesteld". Zeer velen uit deze groep zijn sedert de souvereiniteitsoverdracht om zo te zeggen, tussen de wal en het schip geraakt. Hun Ne derlandse namen hinderen hen in bestaan en toekomst en de inflatie heeft hen tot de bedelstaf gebracht. Meen niet, dat de toestand nu wel veranderd zal zijn, nu de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië weer zijn her vat. Een zo sterk anti Nederlandse stemming als gedurende de afgelopen jaren in de ge- dachtengang van de Indonesiër is ingeprent, wordt niet te niet gedaan door het simpele feit, dat wederom diplomatieke vertegenwoor digers zijn uitgewisseld. (Lees verder pag. 30) terwijl moeder vast de ontbijttafel klaar maakt. Vader luistert nog even naar de nieuwsberich ten van zeven uur, maar haast zich dan ook met aankleden, voordat hij zijn ontbijt nuttigt, dan begint goed half acht de rondtrip van moeder de vrouw; eerst de kindertjes naar school, dan vader naar zijn werk en passant worden de boodschappen gedaan. De winkels gaan om half negen open en de grote zaken zijn buitengewoon goed gesorteerd. Meestal hebben de luxe winkels airconditioning, waar door de omzet door de behaaglijke temperatuur in de zaken omhoog loopt, want het is ver rukkelijk om na de warmte op straat zo'n gekoelde winkel binnen te stappen. Verse groente en fruit worden aan de haven verkocht, waar grappige stalletjes verleidelijk hun koopwaar uitstallen. Ook verse vis is daar volop te krijgen. De supermarkten verkopen veel diepvries levensmiddelen en blikgoed, maar ook verse groenten en fruit worden uit Europa, de Verenigde Staten en Zuid Amerika eenmaal per week per vliegtuig aangevoerd. Er is volop te krijgen. Weliswaar is de levens standaard hoog, maar in het algemeen ligt het inkomen hier ook zeer gunstig. De dagindeling van moeder de vrouw verloopt dan verder ongeveer als volgt: Om een uur of elf rijdt zij naar huis, kookt het eten voor het middagmaal en haalt daarna man en kinde ren op. De kantoren beginnen weer om twee uur en sommige scholen hebben ook 's middags les tot drie uur. De namiddag en de avond uren zijn de prettigste tijd van de dag. Het begint wat koeler te worden, want een heerlijk windje waait de hitte van de dag weg. Meest al gaan de kinderen naar diverse clubs, waar veel aan sport, ballet, muziek en andere ont spanning wordt gedaan. In de avonduren is de beurt aan papa's en mama's. Er zijn tennis clubs, schermclubs, dansclubjes, allerlei kaart- clubjes en nog veel meer. Er valt genoeg te beleven, ook op cultureel gebied. Geregeld treden buitenlandse gezelschappen op, zelfs uit China en Japan. Verder worden er prachtige concerten gegeven, lezingen gehouden, toneel stukken en variété nummers opgevoerd. Ook de films in de bioscopen zijn tegenwoordig echt aardig, zodat er altijd wel een „avondje uit" kan' worden gearrangeerd door liefheb bers. Maar ook gewoon 's avonds gezellig samen een boek lezen op de „porch" of op visite gaan is een genoegen op zich zelf. Om de zes jaar gaan de gouvernementsambte naren met zes maanden buitenlands verlof. De reis voor het gehele gezin wordt vergoed en het salaris gaat gewoon door. In de particuliere branche is dit anders geregeld en in het alge meen niet zo gunstig. De meeste gezinnen zien steeds met verlangen naar deze heerlijke 25

Tong Tong | 1963 | | pagina 25