jan nijpstra n.v. 3£erótmió 1944 Pouwels Pouwels g hotel „ardjoena" Voor al uw Kerstgeschenken Voor een geslaagd Kerst- en Nieuwjaarsdiner 1 POELIER A. WAAL Wij wensen al onze cliënten en bekenden een voorspoedig 1964 Wij wensen U prettige KERSTDAGEN en een VOORSPOEDIG 1964 Wij danken U voor het in ons gestelde vertrouwen en wij zullen in het Nieuwe Jaar weer gaarne de inrichting van Uw woning en de vernieuwing van Uw garderobe verzorgen! drie viaanden rentevrij, natuurlijk bij: Brengt U eens een bezoek aan onze Showrooms. Ook U zult slagen! Komplete Woning-Inrichting, Dames-, Heren- en Kinderkleding, Haarden, Electr. Huish. Apparaten, Radio en Televisie, Rijwielen en Bromfietsen ook geen afstand meer, is er alleen een dicht nabijzijn. Een inleidende stem binnen. Toen klonk plechtig het: STILLE NACHT, HEILIGE NACHT. Zonder enige voorafgaande afspraak stonden alle buitenzittenden op als voor ons WIL HELMUS VAN NASSAUWE. Want dit Stille Nacht, Heilige Nacht voelden we op dit moment, onder deze omstandigheden, in dit kamp aan als ons aller, ons menselijk, ge meenschappelijk lied, tot welk ras of tot welke nationaliteit wij dan ook mochten behoren. Nooit nog had het zo mooi geklonken! En daarom rezen we zo spontaan, zo vanzelf sprekend, innerlijk er toe gedreven, van onze krukjes op en bewezen het de grootste eerbied, welke ons mogelijk was. Eerbied door houding, gelaatsuitdrukking en stilte. Dit Stille Nacht, Heilige Nacht was de inlei ding tot een serie van Kerstmelodieën, plechtig èn vrolijk, allen zéér bekend. Aan ons ouderen sinds onze prilste jeugd, toen we met moeder naar de Kerstboom gingen, wel wat angstig voor het nog nietbegrepene, het geheimzinnige en plechtige, maar toch altijd verlangend en hunkerend, met stralende gezichten en bewon derende ogen vanwege die boom met z'n kaars jes, z'n „sneeuw", zijn zilverslingers en rode klokjes. En niet te vergeten om de cadeautjes en versnaperingen. Een mooie, blijvende, nim mer vervagende jeugdherinnering. I|lllllllil!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|]illll!lllllllll!llllll|||l|||||||||||||||||!|||li!||l!|l|i||!||||||l|||i|i||||||j|| Den Haag - Groot Hertoginnelaan 205 1 Tel. 070 - 39 03 24 wenst haar clientele, vrienden en g bekenden een 1 GELUKKIG EN VOORSPOEDIG 1964 s De Directie: i Mevr. A. M. van Dijke - de Lange. J iiiiiiii'iiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii En ook blijvend door de eeuwen heen zullen zijn, die melodieën zijn, omdat ze nu een maal spreken tot de menselijke ziel, omdat ze behoren bij alle tijden en bij alle mensen tot in eeuwigheid. Ja, die klanken spreken meer, dan woorden zouden kunnen doen. Terwijl ik nu zo zit te luisteren naar die mu ziek onder leiding van Robert Pickler, de talentvolle orkestleider, „vlieg" ik het kamp uit, hoog over de versperring heen en bevind me met vrouw en kind in de schouwburgzaal van Concordia, op een donderdagavond tijdens het wekelijks concert van diezelfde Robert Pickler. Ik zit daar echt, luister en hoor. Pickler gelukkig mèt zijn viool onze lotge noot, hoe onaardig dit ook moge klinken Pickler dan, brengt ons telkens als we hem weer mogen horen, terug naar ons zo lang en zo wreed van ons gescheiden gezin. En al voelen we na afloop de werkelijke scheiding dan ook des te meer, toch zijn we hem dankbaar. Want gedurende zijn spel zijn wij door de herinne ring, welke wordt opgeroepen, tijdelijk verge ten waar we zijn en wanen ons daar, waar we zo gaarne nu juist zouden vertoeven. „PAW1RO" llll'llll'linilllHIII!llllllllllllll!!ll!lllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll!lllllllllllllllli:i!l!llllllllllllllllllllllll!ll 1 Wij durven het woord meer in de mond 1 ondanks alles: „KERST" niet te nemen, maar 1 Het is nu middag, half drie. Weer zit ik op mijn stoeltje op dezelfde plaats als 's morgens bij de kerkzang. Er zal serieuze muziek ten gehore gebracht worden. Het loopt tegen de aanvang. Voetje voor voetje trekt een lange rij van aspirant-toehoorders opnieuw aan me voorbij, om zich tijdig te verzekeren van een zitplaats in de loods. Weer verkies ik de buitenlucht, de zon, de ruimte. Want het Kerstfeest is het feest van de geboorte, van nieuw hoopvol leven, vreugde en dank. En daarbinnen in die loods met bamboe-ompag- gering, zo goed als zonder ramen en ventilatie, is het donker, kil en benauwd als de dood. Dat strijdt met de Kerstjubel, zelfs in deze donkere tijden, nu juist het licht, dat thans uitstraalt, ons sterken moet en leiden in groot vertrouwen, naar een toekomst, welke verbor gen voor ons ligt. Want al waart de dood daar buiten rond over de wereld, straks gaan we de wedergeboorte van die wereld tegemoet. Na duisternis zal licht komen. Dit vaste vertrouwen te bezitten, geeft ons kracht tot volhouden en voorbereiding. Daar nu zo zittend gaan mijn gedachten on willekeurig terug naar die heerlijke periode van mijn leven, toen ik daar op die eenzame, hoge bergtoppen zat, neerkijkend op het tro pisch landschap beneden en om me heen. Als daar aan mijn voeten vredig in zilverglans de aarde zich onder me uitstrekte in hartelijke, weldadige, vergetelheid brengende rust. Wan neer dan uit mijn eenvoudig hutje de zachte klanken tot me doordrongen van een met deze gehele omgeving harmoniërende viool of zang melodie, zat ik daar als enige Westerling, te zamen met mijn Oosters personeel bijeen en luisterde, nam op en genoot in diepe stilte. Want ook deze Oosterse zielen hadden zich ontvankelijk gesteld voor dit soort muziek, hetwelk deed trillen het innerlijke menselijke, het goede, hoe Westers van schepping ze dan ook mocht zijn. Goede muziek en goede boe ken behoren de gehele mensheid, vormen geestelijk voedsel van de allerbeste soort, om dat ze veredelend werken. En in een omgeving als hier beschreven, komen ze tot hun volste recht. Ze brengen iets stemmigs, iets heiligs. 1 Zo was het op die hoge, eenzame bergtoppen I bij tropische maneschijn boven dromend land- schap... En zo was het nu vanwege de hoop en moed gevende Kerststemming en de gesteldheid van onze gedachten. Ja, onze gedachten. Ja, ogen 1 kan men sluiten om geen ompaggering te i zien en al blijft het lichaam, gedachten vliegen uit, waarheen men ze maar zenden wil, over 1 en door alles heen. En naar waar en wie men 1 wil. Ja, dikwijls worden ze aangevoeld door 1 hen voor wie ze bestemd zijn. Dan bestaat er 1 MilUIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNllllllllllllllllllllllllliM Intercoiffure - Interparfum s 3 Fred. Hendriklaan Tel. 070- 160 - Den Haag 55 30 55 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjllllllllllllilllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllUIIIIIIIIIUMIIIIIIIIIIIinillllllllllim 1 vindt U de grote sortering zowel in kip als wild en Indische ingrediënten bij DIERENSELAAN 38 TELEFOON 390941 DEN HAAG De Constant Rebecquestraat 3-49, (bij G.E.B.) Den Haag, tel. 60 66 16 li[i!lll!IIIIIIIUUlll!]|jlll!!lilllllillllllllllllll[l!lll!lll!llll|j||||]||j!!]|||]]jj|l!|!|!!!]!|!!!!|||!!|[|||!|![|||!||||||||||||||[ i:i:!:l!l!l!l!itl!l!lli:il!!l!!]i:i!j||||||||]lI]llll!ll]!ll]!jlI!lll!i:illllllll!l[l!]!]I]lllll|||l|||j||||]]||l|jj||ji|III||j|j!]Il]|Ill||]I'i|[||||!||l|||;|||||||||||||ri|||i|||||||||||||||||||||||||||j|jj!|]||][!i|i|[[j||||[||]||||||||||n^ 27

Tong Tong | 1963 | | pagina 27