1001 avonturen met de soetil Javaanse pasardagen KOKKIN Kroon juweleniaari DE KEUKENKALENDER oooooooooooooooooooooooooooo 8 indisch restaurant 8 oooooooooooooooooooooooooooo We zijn blij van diverse kanten te horen, dat de Kroonjuwelentaart van Lilian Ducelle zo'n succes is geweest. Mevr. F. schrijft ons o.a.: Het recept van de kroonjuwelentaart was verrukkelijk. Ik heb het kennissen met Oudejaar getrakteerd. Hartelijk dank daar voor. Ook van een andere dame hoorden we dat zij deze taart maakte als nagerecht voor een diner van 6 gangen voor twintig personen. Zij gebruikte hiervoor de opgege ven hoeveelheden, en na al het voorgaande zware eten was dit een heerlijk fris hapje. Het is voor ons natuurlijk erg prettig te weten dat U niet alleen onze recepten leest, maar ook maakt, en het allerfijnste vinden we het als U ons dan ook nog even schrijft of het een „top" of een „flop" geworden is. En mocht U zelf originele recepten hebben, ach houdt U die dan niet voor Uzelf, maar maak ons allen er blij mee. IKS Deed voor het eerst aan een prijsvraag mee en won met dichten een keukenkalender, hoezee! Heb er wel lange tijd op moeten wachten: vele weken, vele dagen en vele nachten, want de kalender kwam aan per zeepost zodat het heel wat banjak tijd kost, eer het lang verwachte werd ontvangen, heb 'm dadelijk aan de muur gehangen. „Van hemelmodder tot mixer mayonnaise" heet het geheel en dat zegt ons toch al wonderlijk veel. Hartelijk bedankt hoor: Redactie van 't Indisch blad, onze Tong-Tong blijft toch maar „je dat". Kooksters hier, ginder en overal: succes ermee en met het bereiden geen „gemodder" o nee, maar dat alles altijd „hemels" smaken mag: every day, saben hari, elke dag. Nogmaals dank en de groeten uit Curagao, van een Indische huisvrouw. H.-K. Van een onzer prijswinnaressen van over zee kregen wij dit schone vers, dat wij U niet willen onthouden. Aangemoedigd door het succes kon zij het dichten niet laten en bedankte ons op deze originele manier. Zij die nog niet in het bezit zijn van deze kalender willen we toch adviseren hem alsnog te bestellen. U zult er geen spijt van hebben. Voor 1 kalender betaalt U ons f 6.60, Als U er twee tegelijk bestelt komt het op f 5.90 per stuk. Bij bestelling van drie op f 5,60 per stuk. 1 Keukenkalender samen met een Bonnetkalender geven we voor f 11,Gireer ons (gironummer 6685) voor wij U teleur moeten stellen. In het Tong-Tong Kerstnummer vertelden we al iets over de Javaanse pasardagen n.l. hetgeen mevr. K. ons schreef over de betekenis van de verschillende weekdag-pasardag combinaties. Op de vraag wie van de lezers ons wat meer zou kunnen vertellen kregen we heel wat brieven met veel gegevens binnen, te veel om in één keer te verwerken. Wij zullen daarom behalve in dit nummer ook in de komende nummers van Tong-Tong op dit onderwerp terugkomen. We beginnen nu eerst met twee „correcties" op het eerste artikel. De eerste opmerking komt van Ir. P. W. M. Trap T„ die schrijft: de voorlaatste alinea (moet zijn: eerste alinea, Ellen) van het artikel „De Javaanse Pasardagen op blz. 14 van Tong-Tong no. 12 van dec. '63 geeft mij aanleiding tot het volgende. Er staat o.a. „Maar met deze wetenschap zijn we er nog niet, er zijn zo eindeloos veel combinaties mogelijk". Volgens mij beperkt dat „eindeloos veel" zich tot 35. Iedere periode van 35 dagen, in het Javaans „lappon" genoemd komt dezelfde combinatie terug, door de Javaan se week van 5 en onze week van 7 dagen. Eind 1906 verhuisde ik op dezelfde onder neming, als tuinopzichter naar een grotere afdeling, om de Zuid. De daarvoor meest aanbevelenswaardige dag was Rebo pon. Op die dag verhuisde ik dan ook. De Tjandi Prambanon lagen in die onderneming. Iedere malem Selasa werd daar nog geof ferd en totdat zulks streng verboden was werden verschillende beelden dan met borèh ingesmeerd. Malem Selasa is onze maandagavond na 6 uur, want bij een Javaan begint de dag 's avonds om 6 uur. Een paar maanden geleden hadden we de slechtst mogelijke dag n.l. de 13e en djoe- mahat pahing. Voorzichtigheid was op die dag dubbel geboden". Inderdaad was ik in mijn tekst wat slordig met de opmerking „eindeloos veel". Ik dacht n.l. niet alleen aan de betekenissen van de (35) weekdag-pasardagcombinaties, maar veronderstelde ook dat de verschil lende combinaties voor een ieder (afhan kelijk van zijn geboortedag) weer een ande re betekenis moeten hebben. Dat is volgens Boong Gaó inderdaad het geval. Hij is het eens met de getallen die mevr. K. voor de week- en pasardagen opgeeft (naptoenja hari pasaran). Aan de afzonderlijke getallen echter hebben we niets. Het gaat om de som van deze getal len (dus week- pasardag) en de som bepaalt of we met een „goede" of „slechte" dag te doen hebben. Volgens Boong Gaó is ook het uur waarop iets ondernomen wordt zeer belangrijk. B.v. Djoemahat wagé (6 -f 4 10 Pendita senang hati, pergredjaan baik, atoeran baik) is een „goede" dag, maar op of na 4 uur begonnen zou een bepaalde onderneming op ruzie zijn uitgelopen. Een grote rol spelen de cijfers ook voor de geboortedagen (wetons). Men kan de men sen aan de hand van de weekdag-pasar dagcombinaties in 35 grote groepen indelen, maar ook hier is weer het geboorteuur van groot belang. Voor de Javaan begint na 6 uur 's middags de nieuwe dag. Als wij nog over woensdagavond spreken is het voor de Javaan malam Kemis. Voor degenen die omstreeks een dagovergang werden gebo ren moet men de betekenis van zowel de ene als de andere dag raadplegen. Voorts schrijft Boong Gaö: „...de betekenis van de totalen zoals mevr. K. die opgeeft komen niet alle overeen met de mijne. Volgens mijn gegevens die zijn ontleend aan die van Pangeran Soeriobrato, een oom van de Soesoehoenan Pakoe Boe- wono IX, zijn ze aldus: 7 boemi ketjil koewat, tida takoeten, tida aralan. 8 api ketjil roesoeh, rèwèl, tjilakah. 9 angin lekas, banter, goegoep, rèpot. 10 pendita senang ati, pergredjaan baik, atoeran ba'ik. 11 sri besar ati, orang tinggi, koewat, redjeki, tetep. 12 kembang soekaï orang, baik, sla mat, dapet maoenja. 13 bintang ilang barang, pikiran pergredjaan, mengaleh. 14 boelan boelan moeda ada oen- toeng, boelan toea dapat roegi, soesah. 15 mata hari panas ati, terang, oen- toeng. 16 aër dingin, senang, sabar. 17 boemi besar branian, lekas, besar. 18 api besar boesoek, bengkelai, pikiran, tida baik". Van Charlie (die evenals Boong Gaó ano niem wil blijven. Waarom toch? Geen „goe de" dag soms om de ware naam te ont hullen!) kregen wij de methode om van een willekeurige dag tussen 1901 en 2000 de weekdag-pasardagcombinatie uit te rekenen, ontleend aan „De Javaansche Geesten wereld" van van Hien. Maar daarover zult U in ons volgend nummer kunnen lezen. Intussen zijn nog steeds alle reacties en nieuwe gegevens van harte welkom. Hoe meer, hoe beter! ELLEN O O O I O O O O 1 O O Gevraagd o O O O liefst echtpaar voor de keuken O O van nieuw op te richten O O O Goed salaris, woonruimte aanweziq Q O r a O O of intern. o O O 0 Grand Hotel Atlantic, Breelaan 16, g g Bergen (N.H.), Tel. 02208-2025 of g O 3744. O O O O I O O I O O O 15

Tong Tong | 1964 | | pagina 15