00? VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke Wai Njoek, hei apenjong beleefde Uit de kindermond O, o, wat was die Njoek nu ver afgedwaald van het grote woud, waar de hele apen familie woonde. Hij was met zijn vriendjes Grrrrrr en Uh-Uh op stap gegaan, en die waren nu in het ravijn achtergebleven, ter wijl Njoek de wereld aan de overkant van het ravijn verkende. Hij was tenslotte middenin een suikerriettuin terecht gekomen en smulde van de zoete stengels. Hij kauw de de vezels en zoog het zoete sap op, dan spoog hij de vezels weer uit, nam een nieuwe beet en genoot telkens weer van het suikerriet, tot zijn kaken er pijn van deden. Nu zou hij maar eens naar zijn vriendjes terug gaan, dacht hij juist, om ze van dit heerlijke rietveld te vertellen. Dan wilden ze misschien zelf onderzoeken en beproeven, Hij zou maar een stukje van een stengel voor hen meenemen als bewijs hoe lekker het was, waar hij van vertelde. Geluk kig had het wilde zwijn, dat hem eigenlijk op de suikerriet gewezen had, zoveel sten gels kapot geknauwd. Zelf had hij de sterke stengels met de harde schil nooit óm kun nen krijgen Nu er verschillende stukken op de grond lagen, kon hij ze verder wel af schillen met zijn scherpe tandjes. Hij pakte dus een brok suikerriet op en wilde de weg naar het ravijn terug zoeken, toen er plotse ling met luid geschreeuw een paar jongens aangestormd kwamen. Het duurde heel even, voordat Njoek van zijn verbazing en schrik bekomen was, en nu begreep hij dat die lelijke lange apen, met hun onbehaarde lijven waar ze iets raars omheen gehangen hadden, het op hèm gemunt hadden. Met een snerpende kreet en een woeste sprong glipte Njoek nog nèt tussen vier handen door. Hij bereik te op tijd een boom en zat in een minimum van tijd in het uiterste topje daarvan, ver scholen achter takken en bladeren. Hij hoorde hoe de jongens probeerden hem achterna te klimmen, en dat zou hij hen graag verhinderen. Dus begon hij naar iets Nonnie (6 jaar): Ma, wanneer koop je toch voor ons weer een baby? Mamma: Non, mammie kan het niet betalen, alles is zo duur in Holland. Nonnie: Mam, desnoods een 2e handse maar, deze is dan toch niet zo duur? Om uitdrukking te geven aan zijn grote kindergenegenheid voor de juffrouw van de kleuterschool, drukte Peter zich op deze wijze uit: ,,Oh, Ma, ik lust mijn juffrouw zo graag!" te zoeken waarmee hij zijn achtervolgers kon bekogelen. Hij ontdekte, dat hij zelf tijdens zijn vlucht het stuk suikerriet nog steeds in zijn ene poot geklemd had. Toen dan ook opeens een van de jongens te hoog in de boom verscheen naar Njoek's zin, pakte hij het stuk suikerriet en wierp het met kracht naar de jongen toe. Die uitte een kreet van pijn, want de stengel had hem precies op z'n hoofd geraakt. Njoek wachtte niet tot de jongens nog dichterbij klommen, maar slingerde zich lenig in de dichtstbijzijnde boom. En zo voort het rijtje bomen langs, tot er geen meer waren. Toen liet hij zich vlug langs de stam omlaag glijden, rende een open stuk zandgrond over, naar een bosje toe, dat er weer dichter beplant uitzag. Dat was een betere schuilplaats voor hem, dacht Njoek. Maar hij vergat, dat hij inplaats van dichter naar het ravijn toe, er juist verder vandaan gekomen was. Hoe dan ook, ondanks zijn angst en schrik, had Njoek toch nog wel plezier bij de gedachte, dat hij die twee „vreemde gladde apen, die op hun achter poten liepen" er zo mooi tussen genomen had. Ze waren zijn spoor totaal kwijt ge raakt. Hij zag ze nog wel een poos heen en weer rennen en hij hoorde ze in een heel gekke taal tegen mekaar roepen, maar hèm vonden ze niet meer. Hij hield zich koest tot ze weg waren. Maar kort daarna ging de zon onder en toen viel spoedig de nacht in. Ja, toen voelde die wilde, branie-achtige Njoek zich toch wel een beetje alleen, op die onbekende tak van een onbekende boom in het vreemde bos op een onver- kend terrein, waar hij tot nog toe alleen maar ongekende dingen was tegengekomen. Nu was alle flinkheid en durf ineens weg- geschrompeld, en bleef er een heel klein apenjonkie over, dat echte traantjes schrei de en in zijn apentaaltje zacht om zijn moeder riep. Ineens was er bladergeritsel en er woei Njoek een zacht windje om het bedroefde gezichtje. Voordat hij nog tijd had om bang te worden, vroeg een zachte moederlijke stem fluisterend wie hij was, en wat er aan haperde. Het was een grote kalong, een vliegende hond, die Njoek toesprak. De kalongs gaan er meestal tegen de nacht op uit om naar de meest rijpe vruchten te zoeken en die weten zij ook voortreffelijk te vinden. Maar deze ene moeder-kalong vond nog méér dan wat overrrijpe vruchten. Zij vond een eenzaam en verlaten apenjong, dat hete traantjes huilde om zijn moeder. Zij kreeg medelijden met dat jonge ding en sloeg troostend haar zachte vlerken om Njoek heen. En zo gebeurde het, dat Njoek die nacht logeerde bij de gastvrije familie Kalong, zodat hij niet meer alleen was en zijn oude roekeloosheid terugkwam. Beste Bibits, Het aantal oplossingen van ons laatste raadsel viel ons erg tegen. Het waren er maar 24. Vonden jullie de raadsels te ge makkelijk en daardoor te kinderachtig om op te reageren? Fouten zijn er deze keer niet gemaakt. De oplosing is: 1. diamant 2. neushoorn 3. kruiken kuiken 4. lang slang We zijn weer gaan loten. Dat gaat heel' plechtig toe met blinddoek en al. De ge lukkige deze keer was Randall Zoutendijk (9 jaar) Anjelierstraat 3, Oss. We sturen hem iets moois toe, wat weten we nog niet, want dat mag Randall deze keer eens zelf uitkiezen. Een kleine troostprijs gaat overzee naar Nancy Butteling. We sturen haar een doos kleurtjes en hopen eens van haar een mooie tekening te krijgen. We hebben tante Mieke nu gevraagd om een heel moeilijk raadsel en we hopen dat jullie allemaal er weer erg je best voor zult doen. We zullen proberen het zo vlug mogelijk te plaatsen. Nu nog even over iets heel anders. Het zou leuk zijn als we eens kennis met elkaar maakten. In dit nummer vinden jullie een foto van een klein meisje. Als jullie eens van jezelf een foto stuurden? We kunnen er een per nummer plaatsen. Het leukste zijn natuurlijk foto's waarop je met iets bezig bent, zoals zwemmen, voetballen of wat maar ook. Ze moeten wel goed scherp zijn, anders worden ze niet mooi als we ze af te laten drukken. Of er zijn amateurfoto grafen onder jullie die van de vakantie of van de sneeuw een mooi kiekje maakten. Die willen we ook wel plaatsten als ze erg goed zijn. Alle ingestuurde kiekjes krijg je terug. We zijn erg benieuwd! IKS Dit is Ciska de Graaf met de mooiste poppewiog die je je maar denken kunt. Maar als je niet zo'n mooie wieg hebt, de pop slaapt even lekker in een schoenendoos waar je met een paar leuke lapjes ook een mooi bed van kunt maken. 16

Tong Tong | 1964 | | pagina 16