De man met de lucifersstokjes Zingen in het donker Afrekening U herinnert zich allen wel het sprookje van Andersen van ,,Het kleine meisje met de zwavelstokjes". Wat wij U hier gaan vertellen, is geen sprookje, maar deze luci fersstokjes waar we het over hebben zullen, hebben toch ook een lichtje angestoken. Het begon met een oproep in Tong-Tong nu ruim een half jaar geleden: ,,Wie helpt de heer Pesch aan afgebrande lucifersstokjes". Eerlijk gezegd hadden wijzelf niet eens zo heel veel vertrouwen in een eventueel suc ces van deze oproep, want, dachten wij, hoevelen lezen hier niet over heen of heb ben wel goede voornemens die niet gereali seerd worden. Maar hoe deerlijk hebben we ons vergist! Na enige tijd belde de heer Pesch ons n.l. op: ,,lk krijg zoveel pakjes en er zijn vaak zulke aardige brieven bij". Wij werden erg nieuwsgierig en wilden wel eens zien wat de heer Pesch nu met al die lucifershoutjes uitvoerde. Jammer genoeg ontbreekt ons hier de plaats om U te laten genieten van alle mooie werkstukken die wij mochten bewonderen. We laten nu de heer Pesch zelf aan het woord. Hij zal U vertellen over zijn hobby. Eens zag ik op een tentoonstelling van huis vlijt een dienbakje gemaakt van blanke lucifershoutjes in geometrische figuren ge rangschikt. Het idee dat ik dit ook wel zou kunnen maken, maar dan toch weer anders, liet me niet los. Toen ik op een dag een tonnetje in de gracht zag drijven wist ik meteen dat dit de poot was voor een tafeltje dat ik maken wilde. Niet te lang geaarzeld. Met enige moeite werd het ton netje uit het water gevist en mee naar huis genomen. Tot ontzetting van mijn vrouw, want het ding was erg smerig en rook be paald niet fris. We zijn aan het poetsen geslagen en toen kon ik beginnen met mijn lucifersstokjes. Al gauw kwam ik tot de ontdekking dat ik er wel erg veel nodig zou hebben. Waar haalde ik die vandaan? Ik kwam op het idee Tong-Tong om hulp te vragen. Ook mij is het aantal reacties heel erg meegevallen. Ik kreeg dozen en pakjes vol afgebrande lucifers en er waren vaak zulke aardige brieven bij. Degeen die ik be reiken kon heb ik persoonlijk bedankt. Zij die mij anoniem een pakje stuurden wil ik op deze plaats nog heel hartelijk bedanken. U weet niet half welk plezier ik heb van mijn hobby. ,,Hoe komt U nu aan die gekleurde houtjes", wilden wij weten, want de schilderijtjes en de voorwerpen die we zagen vormden een -kleurig geheel. Mijnheer Pesch lachte. „Gewoon verf voor paas- Dit is het tafeltje gemaakt van de ton die uit de gracht werd gevist. De rondjes in het blad zijn gemaakt van bierviltjes beplakt met lucifers. Het is jammer dat wij het U niet in kleur kunnen iaten Hier ziet U een motief van de tafelpoot. U kunt duidelijk waarnemen dat ook lucifersmerken worden gebruikt en we kunnen U verzekeren dat het effect bijzonder aardig was. eieren. Mijn drogist begreep al niet wat ik met al die eierverf deed buiten het seizoen! De stokjes die ik krijg worden eerst gewas sen. Gedeeltelijk laat ik ze blank en de rest wordt in verschillende kleuren verf uitge kookt. Het voordeel is dat deze verf niet afgeeft. En als de stokjes nog vochtig zijn laten zij zich ook gemakkelijker buigen", legde hij uit toen wij bewonderend voor een plaat van maanvissen bleven staan. „De ogen heb ik gemaakt van mata Biak en die glinsterende dingetjes bij die koralen zijn rijstkorreltjes". We konden niet anders zeg gen dan dat de plaat waar de vissen in relief op waren aangebracht bijzonder aardig was. „Weet U wat nu zo leuk was", vervolgde de heer Pesch. „Diverse mensen die me een pakje stuurden heb ik opgezocht en zodoende heb ik er enkele goede kennissen bijgekregen. We hebben vaak gezellig zitten praten en de eenzamen, soms oude dames, vonden het zo heerlijk om nog eens over vroeger te praten met iemand die wist wat ze bedoelden. Mijn vrouw en ik zijn zelfs geadopteerd door een tehuis voor ouderen omdat ik eens een schilderijtje gaf voor een bazaar. Nu zijn wij uitgenodigd op tweede Kerst dag". Elders schreven we over Jan Fuselier, die zo moedig en vrolijk zingen kon (en zijn eigen liederen maakte!) al was zijn leven soms zo donker als de nacht. Ook van de eenvoudige Indonesiërs zijn ettelijke zulke liederen bekend, waarvan we nu alleen één fragment van één liedje te binnen schiet: Kopi soesoe, goela nja pasir! Koffie met melk is rijk en heerlijk, maar je hebt er vaak in plaats van suiker zand bij. Zo wordt ook veel moois in het leven door onaangename bedriegerijen bedorven. Treur niet, scheld niet, maar zing! En wat de Indische groep betreft: als je liefje je bedrogen heeft, zing dan: Roosjes bloeien in de hoven, Roosjes zachter dan satijn Meisjes moet je niet geloven, Anders doet je hartje pijn. Meisjes zongen dit liedje met behoud van de eerste twee regels, maar vervingen in de derde regel „meisjes" door „jongens". Het werd (en wordt) soms treurig, soms defiant gezongen. In al zijn eenvoud is het een mooi en moedig lied! TONG-TONG opende de pot met f 25, Hier volgt de afrekening van de bedragen die wij voor onze landgenoten in Indonesië mochten Ontvangen: W.A. f 10,—; A. B. 3,—; mej. A. B f 200,—; F. v. d. B. f 50,—; M. B. f 5,— W. R. de B. f 25,—; C. M. v. d. C. 10,— P. C. de G. f 1,—; M. D. f 2,50; J. L. W. D 5,mevr. A. D.-v. d. W. 5,M. G. v d. S. f 10,—; J. F. G. v. R. 350,—; A. v. H f 10,—; H. v. D. f 10,—; Dr. J. H. Ch. H f 36,—; L. V. E. H. f 2,50,—; Th. J. 10,— H. K. f 10,—; W. L. 10,—; R. J. W. L. Th f 15,—; J. B. L. 5,—; M. 25,—; J. M. M f 50,—; J. O.-S. f 10,—; J. P. 27,50; M. R f 20,—; A. G. W. R. f 10,—; S. M. S. f 5,— D. G. St. f 10,—; W. Sch. 10,—; E. Schr f 5,—; c. Sch.-Y. 20,—; F. H. T. 10,— P. V. f 10,J. W. f 5,mevr. M. W f 5,—; A. V. W. v. B. f 5,—; F. Th. J. W f 5,W. F. v. W. f 5,-mevr. E. v. IJ f 10,—. Totaal f 1157,50. Kijk beste mensen, mijnheer Pesch is een „gewone" man met een „gewone" hobby. Met deze hobby doet hij niet alleen zich zelf plezier maar ook degenen die het hem mogelijk maken hieraan te werken. De men sen die het prettig vinden zoekt hij op en door dit contact bezorgt hij zichzelf en hun enkele lichte en goede ogenblikken. Ook Tong-Tong dankt allen die op ons oproepje hebben gereageerd. Wij weten nu wel heel zeker dat wij nooit vergeefs uw hulp vragen IKS 18

Tong Tong | 1964 | | pagina 18