Argentinië Een varende vakantie (1) Het volgende verhaal bereikte ons van de heer E. R. Drion, die in Argentinië woont en wel te Aristo Bulo del Valle in de provincie Missiones. Als ik U dit schrijf, dan hebben wij al acht regendagen achter de rug en het ziet er nog niet naar uit, dat het binnenkort beter zal worden. Op zulke dagen doe je hier ook niet veel anders dan wat werk binnenshuis, onderhoud van gereedschap, een beetje timmeren, enz. De winter hier is natuurlijk geen Holandse winter, maar toch kunnen er gemeen kille dagen zijn en nachtvorst. Een kacheltje (wij hebben een Aladdin) is onont beerlijk. Temeer daar de huizen niet ge bouwd zijn tegen kou. Van 5 op 6 en van 6 op 7 augustus hadden wij een behoorlijke nachtvorst van ongeveer 5 graden C. Vol gens de mensen hier is dit al sedert lange tijd niet meer voorgekomen. Deze vorst heeft grote schade aangericht op de diverse plantages. Jonge tabak plantjes die reeds uitgeplant waren, zijn bevroren; suikerriet idem. De vorst ging zelfs tot aan de oevers van de Rio Parana en de strook langs deze rivier is altijd vorstvrij geweest. Toen ik op een mor gen opstond, vond ik het een fantastisch ge zicht, een tropisch landschap, om ons heen oerwoud en dat met een laag ijs bedekt. Jammer genoeg had ik natuurlijk geen film rol ter beschikking. Het was een foto waard. Op het ogenblik ben ik bezig met een ont ginning. Eén H.A. is opengelegd en afge brand. Momenteel ben ik bezig met het op ruimen van de stammen. Dat doen we met ons beidjes, namelijk met hulp van een collega colono uit de buurt en wij maken gebruik van een motorkettingzaag. Als wij hiermede klaar zijn, dan kan mijn helper de zaag een dag of wat gebruiken en daarvoor helpt hij mij. Het is zwaar werk, maar met twee man en een motorzaag doen wij dit in 5 dagen. Besteed je het werk uit, dan betaal je voor het opruimen en natuurlijk nooit zo als je hebben wilt 4000 pesos per H.A. Het bruikbare hout sleep je er natuurlijk uit en je verkoopt het of laat er planken, latten of vierkant hout van zagen. De rest van de bomen en takken gooi je op hopen om te verbranden of je verzaagt het tot brandhout voor de secadores (droog inrichtingen voor tee en mate). Is je H.A. opgeruimd, dan zet je de eerste beplanting in. In mijn geval zet ik eerst mais in, het volgend jaar gaat dan de tung in de volle grond. Ik heb nu een kweekbed aangelegd van tung, genoeg om het volgend jaar 1 H.A. mee vol te planten. Het areaal (circa 2 H.A.), dat dit jaar weer vrij komt en opnieuw te beplanten, heb ik ingezet met mais, ketella, katjang tanah en aardappelen. Van mijn 1% H.A. suikerriet heb ik met behulp van mijn buurman, die een rietmolen heeft, nog niet de helft kun nen bewerken, omdat wij te laat begonnen zijn. Het is een houten rietmolen, voortbewo gen door twee ossen, zoals wij die op Java ook wel zagen. De opbrengst hebben wij samen gedeeld. Bij gebrek aan een centrifuge wordt het sap niet tot suiker verwerkt maar tot ,,melada"; wij noemen het goela djawa. Zo hebben wij elk zo'n 35 kg goela djawa in voorraad, dat wil zeggen, dat ik ten minste één jaar lang geen suiker behoef te kopen. En suiker is duur ongeveer 40 pesos per kilo en wordt steeds duurder. Onze pluimveestapel breidt zich ook al uit. Van de 8 Hampshires, die wij van de heer Thijssen hebben overgenomen, hebben wij er nu al een 20 stuks bij, ook hebben wij al een stuk of 50 gewone kampongkippen (criollos). Manilla eenden oorspronkelijk 1 woerd en 2 eenden lopen nu rond met 16 kuikens. Ik heb mais en ketella in de grond gezet om er het komende jaar wat varkens op na te gaan houden. Men kan hier o.a. de New Jersey krijgen. Om echter de plantage en ook de veestapel te kunnen uitbreiden, hopen wij toch zeker, dat het volgend jaar mijn broer, mijn zwager en nog twee anderen hier zullen kunnen zijn. Ik heb Toen ik de broodrooster met een klap op tafel zette, viel hij in drie delen uit elkaar. Kijk nu wat je doet!" Alles wat je aanpakt valt in stukken, zei mijn moeder. ,,Je doet net of ik Hercules ben", brieste ik. „Het lijkt er verdacht veel op", vond zij somber. „Bah", zei ik, ik ga weg, niemand begrijpt me." „Dat geeft niet, mij heeft cc!' cit iemand begrepen. Maar ga je ga.-j." Eigen lijk viel dit antwoord mij tegen en was ik beledigd dat mijn moeder niet in tranen uit barstte. Toen ik haar onzeker aankeek ver volgde zij: „Je zult merken dat niemand je ooit begrijpen zal. Ga er uit en je zult mer ken dat je zelf wijzer zult worden. Ga maar." Nog dezelfde dag begaf ik mij naar Rotter dam en monsterde aan bij de H.A.L. Nu klinkt dat heel eenvoudig en het had ook veel eenvoudiger gekund indien ik maar meteen, behalve mijn paspoort, een stel extra pasfoto's meegenomen had. Ik moest hier heen, wachten; daarheen en weer wachten. Kreeg nog ruzie met een Span jaard of zo, die stond te dringen, en zei „Quidado" tegen hem, zonder te weten wat het precies betekende. Hij wond zich enorm op en ik kreeg sterk de indruk dat ik iets onverantwoordelijks geuit had. Toen de man overmeesterd en gekalmeerd was, kon ik niet verder filosoferen over de gevaren Speciaal voor de jongeren nemen we dit reisverhaal op dat geschreven is door een tijdgenoot van jullie. Voor een ieder die van reizen houdt is deze serie verhalen zeker belangwekkend genoeg om te lezen. REDACTIE k hierover reeds geschreven aan de immigra tie attaché, de heer van Suchtelen, die mij antwoordde, dat hij het plan heeft, binnen kort Missiones te bezoeken. Ik denk dat zijn bezoek ook iets heeft uit te staan met de plannen van de Stichting. Ik voor mij hoop, dat hier in Missiones een Indische gemeenschap zal worden gevormd. Hier zijn kansen voor ons; voor gepensio neerden met een pensioen van 200,tot 300,is dit land ideaal. In mijn vorige brief schreef ik al, dat wij hier leven van 5000 pesos per maand. Het land rendeert nu al wat en wij hebben praktisch alles wat wij nodig hebben. Wat wij kopen is: olie, zout, meel, petroleum, koffie en eens in de week 2 kg. vlees en dan niet te vergeten twee flessen canna (een borreltje) per maand om fit te blijven. Nu geven wij hooguit 750 tot 800 pesos per week uit, of te wel 3000 tot 3500 pesos per maand voor drie personen. En geen mondjesmaat, dat is er niet bij, dat verzeker ik U. Hiermede beëindigt de heer Drion zijn be toog. Wij nemen dit gaarne op in Tong- Tong, omdat het zo prettig is, eindelijk weer eens een ander geluid te horen dan de eeuwige verhalen over de hoge kosten van levensonderhoud. Argentinië blijkt dus wel degelijk bepaalde perspectieven te bieden, in het bijzonder voor diegenen, die slechts over een matig inkomen kunnen beschikken. van het zeemansleven, want ik was nu aan de beurt en verder gingen we. Keuren, inenten, injecties, werkkleding aanmeten. De volgende dag zou ik naar New York vertrekken. Dit veranderde in de komende 24 uur weer een paar keer, doch drie dagen later vertrok ik dan heus met de Ryndam, die een cruise ging maken. Niemand kon mij precies vertellen waarheen de reis ging, maar ik hoorde later zo iets van: Quebec, Montreal, Nassau, Miami, Quebec, Mon treal. Een verslag van deze reis zal ik nu verder, aan de hand van mijn brieven naar huis, laten volgen. Toen ik mij die bewuste dag inscheepte, kon ik in de verwarring slechts met de grootste moeite mijn hut vinden en moest ik meteen aan het werk in de dekpantry, waar het heerlijk koel is en vanwaar je een mooi uitzicht hebt. Ik maakte kennis met mijn maat, een Belg, we kregen de werk tijden op. Die zijn heel gunstig, wel moet ik bijzonder vroeg opstaan, maar we hebben veel vrij tussen de bedrijven door. De hut deel ik met drie anderen, één oude vent en twee sympathieke jongens uit Indië. Het werk bestaat uit thee en koffie zetten in grote ketels, afwassen in machines met stoom, eieren koken, pap opscheppen, schoonmaken. Het is wel zaak een beetje handig te zijn, anders brand je voortdurend je vingers, wat je waarschijnlijk ook wel afleert. Zo, nu is het alweer zaterdag, wat ik ook niet wist, tot een uur geleden. Het is half een in de middag en ik heb juist gegeten, wat wel nodig was. Twee dagen lang ben ik ontzettend zeeziek geweest. Stond op (Lees verder pag. 11) 10

Tong Tong | 1964 | | pagina 10