DEVENTER LANDBOUWSCHOOL Foto links boven: Als U goed kijkt ziet U veel oude bekenden zoals suikerriet, een djamboe kloetoek en men zou zich in een tropische tuin kunnen wanen als op de achtergrond geen verwarming stond! Overigens voelen de heren studenten zich best thuis in deze prachtige kassen van de school. Foto rechts boven: Aan de draaibank twee buitenlandse studenten. Er zijn er heel wat die speciaal in het Engels les krijgen daar velen Foto's: Edward Berger van hen het Nederlands niet of nauwelijks beheersen. Foto links beneden: Aan bodemonderzoek wordt uiteraard de nodige aandacht besteed. U begrijpt dat om zo gunstig mogelijke resultaten te krijgen elke soort plant zijn eigen grondmengsel vraagt. Foto rechts beneden: Ook houtbewerking is één van de vele vakken die de heren landbouwers op hun programma hebben staan. (Vervolg van pag. 10) het punt dood te gaan, lag in een soort coma en moest tóch doorwerken. Ondanks alle goede raad van ervaren zeelieden, die ik zelfs opvolgde, hielp niets en wist ik niets beters te doen, op een gegeven mo ment, dan me zo natuurgetrouw mogelijk in elkaar te laten zakken. Ik werd naar de dokter gedragen die me injecties en pillen gaf en na een middag geslapen te hebben, was ik om 8 uur zo fit als een haantje. Toch denk ik dat ik na thuiskomst, de eerste twee dagen niets anders ga doen dan over straat lopen, al was het alleen maar om vaste grond onder mijn voeten te voelen. Verder hoef ik niet nog een half jaar naar Duitsland voor de taal, ik spreek de hele dag al Duits met de bemanning, zelfs Spaans en van mijn hutgenoten leer ik Maleis. Woensdag zijn we al in Quebec, geloof ik, en blijven we daar 3 dagen liggen. Ik heb j.uist gehoord dat we het tijdens de cruise wel drukker zullen krijgen. Gelukkig zijn we dan al wat ingewerkt. Wel zullen we over uren maken, maar dat betaalt goed, zodat ik als een man in bonus naar huis zal komen, zo iets als Midas. Of had die soms ezels oren? Op de uitreis waren we in Le Havre, waar van ik niets gezien heb, want het was juist theetijd en erg druk. Aan de overkant zag ik wel Honfleur liggen. Leuk om dat van deze kant af te zien; het gaf me wel een steek in mijn hart. Is dat nu al een jaar geleden dat ik daar was? 's Avonds kwa men we langs het eiland Wight. Zag er heerlijk uit, daar moet ik ook nog eens heen. Southampton leek me niet bijster aanlokke lijk. Grauw. Maandag ontmoetten we de eerste ijsberg. Meesterlijk, zo blinkend wit in de zon, he laas te ver weg om er een goede foto van te maken. Morgenochtend zullen we land gaan zien is wel nodig, al dat water! Ik heb hier zo mijn vriendschappen geslo ten, o.a. met de badsteward, die ook de zorg op zich heeft voor 24 schildpadden waarmee races gehouden worden, met wed den. Verder help ik de barman, in mijn vrije tijd, met het persen van citrusfruit. Dinsdag. Hebben nu hopen ijsbergen ge zien, allemaal schitterende pieken in de zon, fijn gezicht. Walvissen waren er ook, je ziet een groot, donker stuk rug en maar blazen. Niet van die metershoge fontijnen zoals je op de plaatjes ziet, meer een damppluimpje, een ogenblik slechts en dan is het weg. Grappig. Voor roken heb ik overigens geen tijd, wel gunstig dus. Hon ger lijden doe ik ook niet en een aardig Canadees meisje komt elke morgen een poosje bij de pantry praten. Het gaat me dus goed zoals je ziet. Mijn schrijfpapier is op, moet nodig nieuw kopen in Quebec. Jullie hebben anders niet te klagen, ik voor zie jullie van genoeg literatuur, mag ik wel zeggen. Tot de volgende keer. Groetjes. 11

Tong Tong | 1964 | | pagina 11