^tino 1664 De Kroniekschrijver in Batavia heeft de feiten van dag tot dag in het Dagh-Register opgetekend. 300 jaren later hierin lezend is het of een dalang ons de avonturen vertelt van die „Hollanders over de zeeën" en verlicht door de .„blèntjong" van onze verbeelding, zien wij levensgroot op de „kêlir" verschijnen de hoofdrolspelers uit die tijd: De Gouverneur Generaal Joan Maetsuyker, deze maand standvastig, uiterst bekwaam, eenvoudig en zeer humaan, ondanks de prachtige ge schenken en eerbewijzen, hem door de keizers en koningen van de omliggende landen gegeven; de licentmeester Jacob van Ree, die de hoge gasten, de belangrijke „Missives en Brieffe" gesteld in de bloem rijke, hoffelijke taal dier tijden en de „schenckagies" met de vereiste feestelijk heid en statie van boord haalt; de equipage meester Simon den Dansser; de resident van Bantam Ockers; het „opperhooft van Jamby" Andries Bogaert; de „president" van Malakka Joan van Riebeek; de com mandeur van de vloot Balthasar Bort; de gezaghebber van Hoksieu Constantyn No bel; de „coopman" Enogh Poolvoet, de zeepiraat bij uitnemendheid, zij allen die naren der V.O.C., hun plicht doende „tot eere en reputatie van onze natie en ten proffyte van de Compagnie'.. En hun tegenspelers: de Keizer van China, de Tartaren (Mantsjou's), de Keizer van Japan, de Tonkinse Koningen, de Koningen van Siam, Cambodja en Quinam, de vicerey Signam Ong, de krijgsoverste Lipoui, de stadhouder van Hoksieu Zuy Tsit Sian „de Combon", de „schelm" Coxinga, diens zoon Kim Sia, de ambassadeur van Goa Andreas Gomes, de Engelsen, de Coninginne van „Achin", de vorst van „Macassar", de pan- goran van „Jamby", de coning van Johor Talloze problemen en conflicten beheersen Men kent de voorgeschiedenis: 1600 Op richting V.O.C. De Hollanders bevaren de Aziatische Zeeën gelijktijdig met de Portu gezen, de Spanjaarden en de Engelsen. Het voornaamste doel van de V.O.C. is allereerst de Portugezen en de Spanjaarden uit de Molukken te verdrijven, om de handel in de kostbare specerijen te kunnen mono poliseren. Het lukt. Ambon, Tidore, Ternate, Banda, Neira, Batjan, Solor, Malakka worden ver overd en de Portugezen verlaten in 1642 de Molukken. Endeh op Flores blijft hun bezit tot 1859; Timor-Dilly is het nu nog. In 1633 verdwijnen de Spanjaarden uit de Minahassa,. verlaten hun sterke posten op Ternate en Tidore en trekken zich terug op de Philippijnen. Met de Engelsen staat men al dadelijk op vijandige voet vanwege de naijver in de specerijenhandel. Naast de Hollanders hebben zij loges in Bantam, Jacatra, Makassar en Ambon. Na „the Am- boyna Massacre" in 1623 verlaten de Engel sen Batavia en vestigen zich op Poeloe Lagoendi onder de Lampongs met een loge in Bantam, van waaruit zij tot en met 1684 proberen handel te drijven. Bij de vrede van Westminster (1654) krijgen zij Poeloe Roen bij Banda toegewezen, maar de Com pagnie talmt zo lang, dat het 1665 wordt. Dan breekt de 2e Engelse zee-oorlog uit (1665-1667) en de Hollanders bezetten op nieuw Poeloe Roen. Dan begint nu het Dagh-Register: 1 do. comt een vaertuygh van Palembang. De nachoda verhaelt, dat eerstdaegs eenige gesanten van daer herwaerts souden co- men, waer onder soude syn een van de 2 grootste sabandaers. Wijders dat d'Engel- sen met een vaertuygh daer aen geweest en wegens den vryheyt van den handel ge sproken, maer geen contentement becomen en over sulx uyt verstoortheyt in de nege- rye geschoten hadden, soo dat daer een vrouw van aensien deerlijk was gequetst geworden; dat derhalven de regering van Palembang het vaertuygh, daermede d'En- gelsen aldaer nu raed socht, hoe men de saek soude byleggen. Men meende, dat een plaester van 100 rds die wonde genoeg- saem soude doen heelen. 4 do. comt de jonk, Nieuw Japara, van Jamby geladen met 103326 catty peper. Ende ontfangen een missive door d'E. Andries Bogaert ende raed aldaer residerende aen haer Ed. geschreven, waer in wort verhaelt, dat eene Souranegara gedestineert is te gaen naer Johor, omme den jongen Coning aldaer te vragen, of hy syn vrouw, des parigorans dochter wil comen besoeken of niet? Soo niet? Of hyse dan op Johor wil hebben? Soo mede niet? Of hy dan het houwelyks verbond met haer gemaekt, aen stucken scheuren wil en dat Jamby in dat cas daertoe mede wel genegen is. Ende hadde de pangoran wyders verklaert, dat hy dan nootsakelyk met den Coning van Johor in oorlogh soude moeten comen, versoeken- de, dat d'E. Bogaert daer over aen haer Ed. wilde schryven, om haer sentiment daerop te krygen. (Een huwelijksconflict, dat zo vaak aanleiding was tot oorlogsdaden!). 11 do. comt de jonk, Kemuy, van China, nevens het jacht de Zeehond, synde vooraf gesonden. Ende hebben daer mede ontfan gen een missive voor den Commandeur Balthasar Bort, in 't schip, de Nooteboom, onder Pehoe met de vloot ten anker leggen de. (Lees verder pag. 24) De „Tijgersgracht" was in die tijd een deftige straat waar de grootheden werden ondergebracht. Deze tekening van Johannes Rach dateert van een 12 honderd iaar later. Bij het 150-jarig bestaan van het K.B.G. van Kunsten en Wetenschappen in 1928 werd een album van deze tekeningen uitgegeven.

Tong Tong | 1964 | | pagina 12