Jos. van Arcken Legenden in een notedop Vierde kamp Bankinang reünie Dank aan allen die reageerden ,,Muskiei' 'mm Wij vernemen, dat de vierde reünie van het vrouwenkamp Bankinang dit jaar gehouden zal worden op zaterdag 25 april 1964, in het Kurhaus te Scheveningen. Vanaf een uur of 11 kunt U daar dan al terecht; tegen twee uur krijgen we koffie met koek, en om vijf uur wordt een zéaalige nassi ramestafel aangericht. Dames, neemt uw mannen en kinderen mee en profiteer van deze gelegenheid om nog eens met ons allen herinneringen op te halen aan onze kampjaren. Nu al het leed geleden is, blijven, menen wij, alleen nog maar de gekke en leuke voorvallen over, om over te tjèk-tjok. Kort geleden zag ik de TV documentaire over de Japanse bezetting van ons Indië. Er was o.a. ook een filmpje bij van een vrou wenkamp (waarschijnlijk een van de vrou wenkampen op Java, en opgenomen na de bezetting), maar de indruk die de film op me maakte was enorm. Ik kreeg weer dat zelfde gevoel van beklemming, van gees telijke druk, die ons in het kamp zo be heerste. Ach God, ja, zó was het immers: dat onbe schrijfelijke gewriemel en gekrioel van dui zenden vrouwen (in b.h. en short, weet U nog?), de rotzooi, de vuiligheid, de keu kens met kipassende vrouwen, de brullende kinderen, wassen bij de put, potjes uit gooien in de sloot, slapen op matjes en smerige vodden van bultzakken... En in die zeifde uitzending kwam warempel ons kamp ter sprake, wel niet met name genoemd, maar iedereen weet, dat het in Padang was, toen de Jap probeerde ons onze meisjes af te pakken en ons kampbestuur alle „weerba re vrouwen" op liet komen om desnoods met geweld de „Japanse maagdenroof" te belet ten... Gek, dat je al die ellende zo snel weer kunt vergeten... Maar nu gaan we gezellig weer naar onze reünie, om nog eens met ons allen dat gevoel van verbondenheid te bele ven, dat we toen hadden. Tong-Tong zal voor een fotograaf zorgen, iets waar we bij vorige reünies niet aan gedacht hebben. We hopen, dat er een flinke opkomst zal zijn en dat de mannen en zoons zich zullen verwaardigen om hun dappere kampvrouwen ditmaal te vergezel len. De kosten van deze reünie zijn f 6,75 per persoon, over te maken vóór 11 april a.s. aan: mevrouw E. Ensing-Tonkes, Joh. Ver meerstraat 85 II, Amsterdam, postgiro 644826 of Gemeentegiro Amsterdam E. 3959, of per postwissel. Dames en heren, tot ziens, 25 april, op onze reünie! TREKPOP Voor Trouwringen naar Enige tijd geleden plaatsten wij een brief uit Italië, waarop velen van onze lezers heb ben gereageerd. De heer Trentini stuurde een foto en een hartelijk bedankje aan allen die hem ge schreven hebben. Wij laten het hier vertaald volgen. Geachte heren, ik dank U allen zeer hartelijk voor het publiceren van mijn brief in uw tijdschrift van 15 december 1963. Ik vind het bijzonder aardig dat velen mij geschre ven hebben in de Italiaanse taal, die voor hen toch een vreemde taal is. Op veler verzoek doe ik U een foto toekomen van Piera en mij. Ik ben geboren in Bologne 4-9-1921, ben getrouwd en mijn vrouw werkt voor ons. Piera is geboren 4-6-1953 en zit in de vijfde klas. Ik kan slechts moeilijk schrijven en op de machine alleen tikken met mijn rech terhand. Kan alleen in huis rondlopen met orthopedische apparaten. Veel hulp ondervindt ik van mijn dochter en van deze oude schrijfmachine. Ik verzamel briefkaarten, gebruikte postzegels van alle landen. Excuses aan alle lezers van Tong-Tong die ik niet persoonlijk bereiken kan. Hier is een recente foto genomen in de kamer van Piera. Katie v. d. Gon Netscher het meisje rechts op de foto maakte op haar tiende jaar dit versje met „moraal"! Dat dit alweer langer dan een halve eeuw geleden is hoeven we eigenlijk niet te vertel len. Het werd ons buiten haar medeweten toege stuurd n.a.v. het versje „Lieve Nonnie". Muskiet, muskiet, jou akelig dier, Kom toch niet zo dikwijls hier, Met je steken doe je me pijn En mengt door mijn bloed venijn Kindje, ik zal 't niet meer doen, Eindig nu je bedsermoen! 't Kind is gerust, en na een poos Slaapt het rustig als een roos. Maar 't muskiet je, ook niet bang, Zet zich onder luid gezang Rustig neder op zijn wang. Zuigt daar eerst zijn buikje vol, Dat 't opzwelt als een bol! Wil daarna weer verder gaan Maar met vliegen is 't nu gedaan. 't Buikje barst bij elke stoot 't Hele kussen is al rood. Eens nog trekt hij met zijn poot... En dan is t muskiet je dood! Moraal: Wacht U voor de gulzigheid! U ziel hoe men daaronder lijdt! Laan van Meerdervoort 520 Den Haag Telef. 336441 Tempo doeloe doeloeoe... droeg de haan horens en 't schaap een kam. Toen ze elkaar ontmoetten maakten ze een praatje en vond het schaap 't wel aardig om kam en horens eens te ruilen voor een tijdje. „Goed", zeide de haan en zo deden ze. Maar 't duurde de haan wel wat lang en daarom roept hij als hij het schaap ont moet: „Koekeroekoe oe-tanak moe." Maar 't schaap antwoordt dan „Mbè-èn" zo tot heden. In vroeger tijden was de Rawah Pening een berg. Op die berg was een kraton waar een heel slecht vorst woonde. Ook zijn familie was slecht. Toen ze weer eens grote fees ten hielden verzonk de berg in de aarde. Dat is nu de Rawa Pening. Als 's nachts vissers op 't midden van het meer varen horen ze nog wel de gamelan uit de kraton. De muskietenkoningin had haar goebengs verloren. Boos riep ze haar onderdanen die ze beval ze te zoeken. Als ze de kleinodiën binnen een dag niet vonden moesten ze sterven. Daarom komen de muskieten steeds om de oren zoemen roepende: „soewing soebing soewing", hopende dat je de soebings der koningin in je oren hebt, zodat ze ze mee kunnen nemen. Mevr. J. RAPPARD 17

Tong Tong | 1964 | | pagina 17