l Daghregister 1664 t te DJOUA •/&CO t Briljanten markiesringen Briljanten oorknoppen t restaurant wijnands v/h cedi O J. M. VAN EXEL's o DISTELBLOM ZONEN J. B. G. VERBURGT E. J. MONTFOORT ZOON (Vervolg van pag. 12) In 1644, als de Mantsjou's Peking bezetten, vlucnt de Ming-keizer naar het Zuiden. Zijn admiraal Chêng Chêng Keng (Coxinga) ver overt het in 1622 gestichte Hollandse fort Zeelandia op Formosa. (1622). De Hollanders worden gevangen gezet op Saccam. Balthasar Bort verovert met behulp van de Mantsjou's Quemoy en Amoy en blijft kruisen bij de Pescadores, om te proberen Formosa te heroveren. Coxinga is intussen gestorven en Zeelandia blijft bezet door zijn weduwen en zijn zoon Kim Sia. In 1663 komt het bericht, dat Kim Sia vredesonderhandelingen wil aanknopen. Bort stelt zijn voorwaarden: 1e dat sy het gehele lant van Formosa aan ons sullen inruymen; 2e en specialyk het kasteel Zeelandia, Ta- joan, het fort op Saccam, mitsgaders het eylant Quelangh; 3e dat alle Comp. goederen en geit geresti- tueert sullen worden, mitsgaders vergoeding gedaen van de oncosten, die de Comp. met het uytrusten van een vloot schepen nu 2 jaren lang om de Noord, heeft moeten dra gen, begroot op 60 tonnen gouts; 4e dat alle debiteuren hetgene sy, so aen de Comp. als aen haer dienaren schuldigh syn, sullen betalen; 5e dat onse gevangens datelyk in vryheyt gestelt ende met haer goederen ons aen de schepen gesonden sullen worden; 6e waermede alle gepasseerde saken we- dersyts vergeven en vergeten sullen syn ende een eeuwige vrede tusschen ons ende haer sal wesen. Kim Sia verwerpt deze voorstellen als be lachelijk en biedt aan: ,,de vryheyt onser gevangens en het eylant Quelangh, mits gaders dat wy de vrientschap met de Tarta ren souden afsnyden, sonder van Formosa of Tajoan eenig gewag te maken". Bort, ziende dat de onderhandelingen ,,buy- ten verwachting" slecht aflopen en zeer ontmoedigd, omdat naar zijn mening de Tartaren te weinig hulp bieden bij zijn strijd tegen Coxinga, besluit de 16e Febr. van Tancoya naar Chincheo (een der Foekien- havens) over te steken en daar te wachten op ,,het fluytje de Vink", dat eind Febr. van Hoksieu moet komen. 15 do. keert de fluyt Bunschoten van Tonkin, geladen met 476 teylen, 15 condrynen swaerte Tonkins gout, 17 17/32 catty mus- cus, 746 blauwe vloersteenen, etc. 17 do. worden de Brieffe door de Tonkinse Coningen aen haer Ed. geschreven en op gisteren op de fluyt Bunschoten aengebragt met gewoonlyke statie van boort gehaelt en in de raedcamer voor haer Ed. gebragt en gelesen. De Tonkinse Coningen senden aen den Gouverneur-Generael 6000 teylen witte syde en versoeken de onderfolgende goederen te mogen coopen. (De slotzin!): „ende, soo my die gunste geschiet, en sal de vrient schap wedersyts niet eer ophouden, als hemel en aerde vergaen." Lyst der goederen: o.a.: 25 kissies met silver; 2 groote waterspuyten; perpetuanen van verscheyde couleuren 30 ps; barnsteen, die seer helder is, 30 snoeren; swavel 500 picols; een saegmolen; een kruytmolen; Des avonts keert 't fregat 't Wapen van Batavia, van Bantam ende ontfangen daer- mede een Driefken door den resident Ockers aen haer Ed. geschreven, houdende adver tentie dat het Portugees schip Bon Jesus de St. Domingo, comende van Goa en bemant met 300 coppen, meest Mosam- bickse caffers omtrent Bantam was gearri- veert ende tenderende nae Macassar. Op het selve schip is een Jesuyt, genaemt Andreas Gomes, door de vicerey van Goa met een brieff aen haer Ed. afgesonden. Deselve sent 2 van syne dienaren met het voorsz. fregat herwaerts genaemt Antonio d'Amaral de Castello Branco en Joan da Sylva Fernao, om licentie te impetreren, dat het schip alhier ter reede mochte comen ankeren, sullende omtrent Bantam noch 3 of 4 dagen leggen wachten op antwoort van hier. 18 do. des avonts gaet 't fregat 't Wapen van Batavia, weder na Bantam met antwoort aen den padre, Andreas Gomes in hande van syne dienaren, hier voren genoemt, waer by haer Ed. vrundelyk versoeken, dat syn Eerw. met syn schip herwaerts te comen om ontfangen te worden met het respect en d'eere, die syn Eerw. commissie toe- comt, mitsgaders de onderlinge vrundschap, tusschen de Vereenigde Nederlanden ende de kroone van Portugal gemaekt, veryescht. 21 do. Syn Eerw. Andreas Gomes wort feestelyk van boort gehaelt, de schepen daer syn Eerw. voorby vaert geven vier, soo doen ook de donderbussen van 't Casteel en de musquetten van 't viercant, als syn Eerw. haer nadert. Daer stonden eenige carossen op het pleyn aen 't vier cant, daer den heer Ambassadeur met haer gevolgh uyt de vaertuygen op 't lant getre den synde, in gingen sitten, rydende alsoo door verscheyde straten voorby het stadt- huys, daer een bende krygsknechten ge- schaert stont en soo voort tot op de Tygersgracht voor de woningh daer syn Eerw. gefournieert soude worden. CORRA CORRA t UW RAADSMAN V f Inz. al uw verzekeringen, hypotheken, financieringen, boekhoudingen, belas tingzaken. A. BAKKER ADELHEIDSTR. 93 - TEL. 725711 Vlamingstr. 5 - Den Haag - Tel. 11.66.77 Ruime keuze in: t (22 kt. goud) t en HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJNANDS v/h Grand Hotel, Makassar OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOg 9 Schoenhandel alleen Relnkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist In exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Nieuwe voorjaars-modellen O O O O O O O 8000000000000000000000000008 INTERNATIONAAL MEUBELTRANSPORT St. Janstraat 21, Laren N.H., Holland, Telefoon 02953-2760 Gespecialiseerd in verpakkingen bestemd voor OVERZEE en verhuizingen naar SPANJE en ITALIË. Gecombineerde verhuizingen mogelijk Bergplaats voor inboedels I (voorheen: begrafenisondern te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 - 's-Gravenhage Tel.: 332288 24

Tong Tong | 1964 | | pagina 24