De Subandrio's in Nederland „Toch niet alleen Vereniging ten dienste van Chronische zieken Nederland heeft aan de eerste officiële bezoekers uit Indonesië sedert de breuk over West-lrian een bijzonder hartelijk wel kom bereid. De heer en mevrouw Suban- drio waren slechts enkele dagen hier, maar de warmte, van de zijde van de gastheren tentoongespreid, was omgekeerd evenredig aan die van het april-klimaat, dat zich van zijn slechtste zijde deed kennen. De liefde althans de betuigingen daarvan kwam trouwens niet van één kant. De gasten putten zich uit in verzekeringen van achting en genegenheid, wel zeer in tegenstelling tot de toon, die nog niet zo lang geleden heerste. Hoe dit zij, het was een verzoe- ningsfeest in optima forma. Vindt de lezer, dat wij een wat ironische toon aanslaan bij de beschrijving van deze eerste ontmoeting tussen officieel Indonesië en ambtelijk Nederland? Misschien heeft hij gelijk, maar hij zou ongelijk hebben, wan neer hij het gebruik daarvan toeschreef aan gebrek aan waardering voor de gelukkige gebeurtenis, dat Indonesische en Neder landse functionarissen van het hoogste niveau nu voor de eerste maal in Den Haag aan één tafel zaten en de toekomstige be trekkingen van beide landen bespraken. Dit was een feit van de allergrootste betekenis, en voor ons, die Indië of Indonesië gekend hebben, bovendien een feit met een grote emotionele stootkracht. Niemand zal er ons van verdenken, dat wij niet in grote dank baarheid en met welgemeende vreugde deze nieuwe fase in onze betrekkingen zouden begroeten. Niet alleen dat het gebeurde, maar vooral ook hóe het gebeurde heeft ons hart sneller doen kloppen. Wij menen echter hier en daar een zekere neiging tot over schatting van deze gebeurtenis op te mer ken, en die maakt ons wat huiverig om uit Wij willen de aandacht van de abonnees vestigen op de Vereniging in oprichting, genaamd: „Toch niet alleen", HET STREVEN: Het leven van chronische zieken in alle bevolkingsgroepen in Ned. (niet alleen gere- patrieerden) inhoud te geven Hun leven (onze naasten) wat te veraange namen door correspondentie, het afleggen van bezoeken, het sturen van geschenken, het toepassen van bezigheidstherapie, enz HET BEGRIP: Chronische zieken, een zeer eng begrip, doch na enig nadenken kunt U zich wel een voorstelling maken van wat er zich in de harten van deze, vaak eenzamen, afspelen. Vooral de gerepatrieerden, waartoe wij allen, lezers van „Tong-Tong", behoren. Die hier in Nederland ziek zijn geworden en die ver van familie, vrienden en kennissen in één der sanatoria hier in Nederland moeten volle borst in te stemmen met de thans in vele kringen en organen geuite juichkreten. In onze gedachtengang spelen zowel de achtergronden van deze bijeenkomst als de resultaten een rol. Wat Nederland betreft: de mogelijkheid dat in de nieuwe toestand handel en industrie wellicht weer een kans krijgen, speelde ongetwijfeld een rol in de wijze, waarop men de gasten ontving. Moge lijke toekomstige klanten en relaties pleegt men een ontvangst te bereiden, die duidelijk doet blijken dat men de banden gaarne nauwer zal aanhalen. Wat Indonesië betreft, de politieke moeilijk heden in Zuid-Oost Azië, die het niet alleen van Engeland, maar ook van Amerika drei gen te vervreemden, gevoegd bij de econo mische en financiële complicaties waarin het zich bevindt, moeten de aantrekkings kracht van hetgeen Nederland eventueel te bieden heeft wel zeer hebben versterkt. Wanneer wij dan ook in het slotcommuniqué van de beraadslagingen lezen, dat de beide ministers Luns en Subandrio „een overeenkomst hebben ondertekend, waarin is vastgelegd dat hun regeringen technische samenwerking tussen beide landen zullen bevorderen", hebben wij neiging, dit vooral te zien als een winstpunt voor de heer Su bandrio. Van die samenwerking wordt dan later nog gezegd, dat zij zal strekken als een algemene basis „ter bevordering van de wetenschappelijke en economische vooruit gang" en ook dan is men geneigd te den ken, dat het niet helemaal duidelijk is, hoe Indonesië aan de wetenschappelijke en eco nomische vooruitgang van Nederland, al thans in het huidig tijdsgewricht, in enigs zins belangrijke mate zou kunnen bijdragen. Niet, dat men dit Djakarta tot verwijt zou kuren. Dit geldt juist voor die Indische Nederlanders, die zich nauwelijks of moei lijk verstaanbaar kunnen maken in het Nederlands. HET PLAN: Landelijk op oecumenische basis hulp te verlenen aan chronische zieken. Wij trachten dit te bereiken door de medewerking te verkrijgen van aktieve jongeren onder ons, de lezerskring van „Tong-Tong" en daar buiten. Jongens en meisjes zonder materia listische of avontuurlijke inslag. Wie helpt ons op alle plaatsen in Ned? Alle correspondentie inzake opgave en/of donateur gelieve men te richten aan J. P. A. Johannes, Glanerveld 52, Rotterdam-23. Eventuele giften worden gaarne ingewacht op gironr. 342536 t.n.v. de Coöperatieve Raiffeisenbank, Huizerweg 10A, Blaricum, met vermelding t.b.v. „Toch niet alleen". (Lezers buiten Ned. gaarne uw attentie sv.p.). mogen maken: externe en interne moeilijk heden hebben het land tot dusver belet een koers in te zetten als die in de vorige eeuw Japan in enige tientallen jaren van een middeleeuws land deed groeien tot een mogendheid, die zich in alle opzichten met het Westen kon meten. Waar Nederlandse geldmiddelen en Neder lands know-how in samenwerking met Indo nesische rijkdommen en arbeidskracht met voordeel een rol zouden kunnen spelen, n.l. op het gebied van industrie en cultures blijken nu juist de perspectieven minder overtuigend. Ook hier is er geen sprake van een verwijt aan het adres van de gespreks partner. Politieke onafhankelijkheid zonder economische dito is waardeloos: het is dus zeer wel te begrijpen, dat men er in Indo nesië niets voor voelt, de leiding van be drijven aan buitenlanders te laten en even tueel een belangrijk deel van de winsten in vreemde zakken te zien verdwijnen. Maar zonder zeggenschap in de leiding zullen Nederlandse ondernemers huiverig zijn zich in Indonesische zaken te interesseren of er hun medewerkers heen te zenden. Hebben wij het goed vernomen, dan is men in zaken- kringen dan ook belangrijk minder enthou siast dan in ambtelijke, al ziet men hier en daar wel kansen. Een volgend punt in het slotcommuniqué spreekt van onderhandelingen in de komen de drie maanden over „hangende financiële vraagstukken". Er is niet veel fantasie toe nodig deze financiële vraagstukken nader aan te duiden. Ook hier vraagt men zich intussen af, wat de Indonesische regering aan te bieden zal hebben om althans de materiële gevolgen van de aan Nederlandse belangen toegebrachte schade te herstellen. Wij spreken nu nog niet eens van het leed en de ellende, waarin zoveel kleinere en grotere particulieren zijn gedompeld toen in 1957 de grote uittocht werd afgedwongen. Het communique spreekt voorts wel van de repatriëring van de in Nederland woonach tige Indonesiërs uit de Molukken. Over de zorg voor al dan niet gewezen Nederlan ders, die vaak onder ellendige omstandig heden leven in dat verre, ons allen nog zo dierbare land, geen woord. Dit viel kenne lijk buiten het kader van de toenadering. Terecht, naar wij menen, maar toch een schrijnend feit. Wij zijn misschien wat kritisch en wat bitter geweest in bovenstaande regelen. Het lijkt ons nauwelijks nodig hier te herhalen, dat wij elke verbetering in de betrekkingen tus sen onze beide vaderlanden onvoorwaarde lijk toejuichen. Niemand zal zich meer ver heugen dan wij, wanneer het resultaat van de nieuwe ontwikkeling de verwachtingen overtreft. Maar het leek ons juist, te midden van de juichtonen te getuigen van een zeker scepticisme en de aandacht te vestigen op allerlei factoren, die schuilgaan achter het rookgordijn van vriendelijkheden en hoog gestemde fasen over en weer. Het is pret tig, dat de heren Luns en Subandrio elkaar plotseling zo goed begrepen, maar men hoede zich ervoor, daaraan al te veel betekenis te hechten. CIVIS 6

Tong Tong | 1964 | | pagina 6