0 8 8 0 8 0 9 o 0 8 In Europa had de Republiek der Ver. Neder landen een adempauze tussen de eerste en de tweede Engelse oorlog. De Venetiaans- Turkse oorlog was in volle gang. De Turken werden in 1664 door de Oostenrijkse troe pen bij de St. Gotthard verslagen. De Fran sen vochten in Tunis en Algiers. Rusland en Polen streden om het bezit van Kiew en Smolensk. De golven van strijd hebben zich immer bewogen van Oost naar West, van Zuid naar Noord en weer terug, verwoesting en dood achterlatend. Zo was het sinds het begin der tijden. De vonk van het genie, die kunsten en wetenschappen deed opbloeien en de schoonste produkten uit mensengeest en mensenhanden toverde en de vlam van de strijd, die alles weer vernietigde. Noodlot Takdir Maktoub. Van de verwoesting van Suratte geeft het Dagh-Register op 2 april een kort bericht en later op 15 mei een uitvoerige beschrij ving. 2 April 1664. Tegen de middag ontfangen een briefken van den licentmeester van Ree, in 't jacht Zierikzee seylende, aen haer Ed. geschreven, houdende in effecte, dat hij eerst huyden morgen omtrent 71/2 uren het Portugees jacht St. Joan Eaptist omtrent het eylant den Mensch-eter ontmoet hadde. De capitain, genaemt Joan Laurenzo, met het schuytje van het fregat, de Jonker, bij hem aen boort aen 't jacht Zierikzee geco- men synde, hadde vertelt, dat hij den 7en February uyt Goa was geseylt. Daer was ook corts voor haer vertreck tyding gecomen, dat Siwasi in de stadt Suratte gevallen ende alles aldaer geplundert, ver- brant en vernielt hadde, waerby d'Engel- sen een groote smert gevoelden; maer hoe het met Comp's gelegentheyt aldaer stont, was hem, door haestigheyt van syn vertreck, onkundig gebleven. 15 Mei. comt. de fluyt Leerdam, van Suratte, geladen met coopmanschappen, bedragen de met malcander 242351. Ende hebben daer mede ontfangen een missive door den directeur Dirk van Adrichem en de raed in Suratte, in date den 29en Meert, lestleden aen haer Ed. geschreven. Wy comen nu tot den inhoud van de Suratse advysen, waer- in wy eerst sullen aenmercken den staat van 't hoff, daerna den coophandel, soo van de Comp. als van de uytheemse naties. Den hertogh Saest Chan, tegen Siwasi uyt- getogen, is geslagen en in persoon ter nauwernoot ontcomen. De Coning van Visia- pour is tributaris van den Mogol geworden. De gemelte Siwasi heeft, tot vervolg van syne victorie, de stadt Suratte onvoorsiens overvallen, geplundert en verbrant. Op den 15en January deses jaers quam in Suratte tyding van Gandivy, 15 cossen van Suratte, hoe dat aldaer een veltheer schielyk was aengecomen, sich uytgevende voor een Conings dienaer, by sich hebbende 8 of 10 duysent ruyters en voetknechten, onder schyn om naer Amadabath te gaen en den hertogh Mobot Chan te helpen tegen den opgeworpen prins Suppersecour in Pattan. Hier over was de geheele stadt Suratte in roere. De Engelse president meende na Sualy te gaen, maer de Moorse gouverneur verhinderde hem sulx, seggende, dat indien hy en de directeur van de Hollanders, sou den vluchten, alsdan niet een mensch in de stadt en soude blyven. De Engelsen stelden haer derhalven in postuer van defensie. De directeur van Adrichem meende syn huys- vrouw, schoonmoeder en kinderen nae boort te senden, maer de voorsz. gouverneur en liet hem dat ook niet toe, seggende, dat d'Hollanders en d'Engelsen hem in dese gelegenheyt behoorden de hand te bieden. De directeur krygt dan 60 Moorse soldaten met groote moeite in dienst, makende met ons eygen volk 80 koppen, alle gewapent, waer by noch 15 gewapende matrosen van de fluyt Leerdam gevoegt wierden. Des anderen daegs quam tydingh, dat dese veltheer op 11/2 mylen na tot aen de stadt was genadert, synde den vermaerden Siwa si. Alle verwers, gommers, wevers, klop pers, etc. brachten ondertusschen haer goet ende de kleeden, diese om te berey- den onder haer hadden, in onse logie. D'Engelse president van volk wel voor- sien, braveerde daermede door de stadt en quam ook in onse logie. Ons smalschip, Macassar, stak met de gemelte Hollantse juffrouwen, die den directeur buyten ken- nisse van den gouverneur daerin hadde doen gaen, na boort en onse logie wierd gesloten. De stadt geraect in den brant, des Conings tolhuys wierd eerst aengetast. De gouver neur begaff sich met 100 ruyters en syn gevolg in 't casteel, gevende de stadt ten besten aen den roovers, die tot onder 't casteel naderden. Ons logie en dorsten sy niet passeren, voor ons geschut vervaert synde. De vlam ging weder op ende soude onse logie aengetast hebben, maer de Ooste wint schoot schielyk na 't Noorden, soo dat de vlam een musquet-schot voor de logie om vloog. Siwasi nu lag met het gros van syn leger 2 cos buyten de stadt. Des ande ren daegs, synde den 19e January, zag men den brant op nieuws aen 9 of 10 plaetsen in de stadt te gelyk opgaen. 't Gekerm der burgers aen de eene ende, 't geraes en geblaes der basuynen, ook 't gespel op de trommelties der roovers aen d'andere syde verdoofde 't gehoor meer als te voren. De Noorde wint koelde hard op, den brant ver hief sich ende naderde tot omtrent een pistool schoot aen onse logie, soo dat d'onse geen ander uytcomst siende als van de vlam aengetast te sullen worden, haer gereet maecten om te vluchten, bindende de nodige papieren van de Comp. by een. Doch als 't water nu tot aen de lippen was gecomen, geschied'et, dat de Noorde wint na het Oosten draeyde, soo dat hy in min als een glas ofte halff uer tyts rykelyk het vierdepart van 't compas omliep. Een mer- kelyke weldaet van die de winden van uyt syne schatcameren voortbrengt en na syn welgevallen bestiert, want daer door bleef onse logie buyten gevaer staende. Alsoo wierd dan dese grote coopstadt geplundert en verbrant. Des anderen daegs, synde den 20en January wierd het weder stil, want Si wasi was met syn leger dien nacht opgebro ken en vertrocken, met sigh een grooten buyt wegvoerende. Alsoo mede syn eenige van onse leveranciers gevanckelijk wech- gevoert, die aen de Comp. al wat ten achte ren stonden, en sal de Comp. daer apparent niet sonder verlies afcomen en daer over aen 't hoff geklaegt. 14 dagen nae het ver treck deser roovers is den grooten hertogh Mobet Chan met 4 of 5 duysent ruyters uyt O Si Pèh: ,,Hé Njootje, ga je mee uit O vanavond?' O g Si Njootje: ,,Niet-ah, ik heb geen g 8 geld." O 9 Si Pèh: „Mösö, het is toch eind van O de maand?" O 9 Si Njootje: „Hu-uh, maar ik moet g O sparen." 9 O 9 Si Pèh: „Sparen? Waarvoor?" O Si Njootje: „Voor 26, 27 en 28 juni, O q dan ga ik kijken, kijken, kopen, lek- o O O ker eten en drinken, naar de bios, O O O dansen, drie dagen ramé-ramé.g O Si Pèh: „Ik weet al! Goed, ik doe O O 0 mee, ik ga ook sparen voor de g 1 rosaii. I l malum i 0000000000000000000000000000 Amadabath in Suratte afgecomen en heeft aldaer beter ordre gestelt. Wyders heeft de Coning gesolveert de stadt Suratte te be muren, mitsgaders de Comp., d'Engelsen en andere negotianten een jaer tol in Suratte quytgescholden, ingaende den 16en Meert deses jaers, waer van de Comp. albereyts de vruchten heeft gesmaect; mits welken de directeur versoect, dat haer Ed. ordre ge lieven te stellen, ten eynde dat de schepen het aenstaende jaer soo tydig mogen afge- steken worden, datse voor d'expiratie van dien gesetten tyt mogen daer syn. Onse logie in Agra is van dieven mede niet vry geweest, maer dat en heeft soo veel niet te beduyden gehad. Een sober relaas, zonder vermelding van de doorgestane angst, wel van de zorg voor de Compagnies' papieren, de winsten, de ver liezen en van het geloof in God's goedertie renheid, die het zo leidde, dat de „logie" buiten gevaar bleef. Deze dienaren van de V.O.C. in Suratte, die hun leven waagden en het oorlogsgevaar trotseerden, alles „ten proffyte van de Com pagnie", kent men ze nog? Ze zijn slechts een naam en een jaartal in het Dagh-Register. CORRA CORRA 11

Tong Tong | 1964 | | pagina 11