De Vereniging „Uit en Thuis'' VAN HIER EN GUNDER Jongens en meisjes in Den Haag jullie kunnen geld verdienen Op 4 juni a.s. trekt de ons allen bekende Mary Brückel-Beiten met een volgeladen Loftleidir vliegtuig van de Icelandic-Airlines naar Amerika en Canada. Volgeladen met ouders van kinderen die daar een nieuw bestaan opbouwden. Som mige van deze ouders hebben al in jaren hun kinderen niet gezien en het verlangen groeide om hen en de intussen geboren tjoetjoeks te bezoeken. De scheiding werd van harte meegevoeld door Mary en zij besloot een vereniging op te richten die het mogelijk kon maken dat ouders en kinderen elkaar na soms jaren lange scheiding, weer terug konden zien. De vereniging „Uit en Thuis" kwam zodoen de tot stand. Deze vereniging prijst zich gelukkig volkomen geslaagd te zijn, dank zij de medewerking van scheep- en luchtvaart maatschappijen, maar vooral dank zij de „Icelandic Airlines", een IJslandse lucht vaartmaatschappij die haar tarieven aan paste aan de financiële draagkracht van de leden der vereniging. Een bijzondere samenwerking tussen „Uit en Thuis", het reisbureau NEROPA en de ICE LANDIC AIRLINES maakte het mogelijk dat o.a. een gemakkelijke betalingsregeling kon worden getroffen en zo hebben vele ouders hun kinderen reeds kunnen bezoeken. Maar toch - er waren nog zo veel die wèl wilden, maar niet durfden. De afstand, de taal, de leeftijd, angst voor het onbekende, al deze factoren speelden een rol. En nu de 4e juni gaat er een gelukkige groep ouders onder leiding van Mary Brückel. Pa's, ma's opa's en oma's van 70 en 80 jaar, ook enkele Javaanse moeders hebben zich aan de hoede van onze Mary toevertrouwd en zij zal zorgen dat ze zonder soesah op de plaats van bestemming komen. Kunt U zich de stralende gezichten voorstellen van dit ene vliegtuig vol gelukkige mensen? Mary Brückel schrijft ons nog het volgende: EEN SCHIP VOOR UIT EN THUIS Verleden week hadden we een onderhoud met de heer Hofstra, gewezen minister van financiën, thans directielid in het bedrijf van de bekende scheepsbouwer Verolme. De heer Hofstra vertelde ons dat er plannen bestaan, in nauwe samenwerking met onze organisatie Uit en Thuis en soortgelijke verenigingen, een groot en modern schip te doen bouwen, dat plaats zou bieden aan ongeveer 1000 passagiers. Door een z.g. cafetaria systeem en wegla ting van alle overbodige luxe, zou de exploi tatie veel goedkoper zijn dan de luxueuze zeekastelen, zoals wij die tot nog toe ken nen. Hierdoor zullen dan ook de passage- prijzen kunnen worden teruggebracht tot betaalbare prijzen voor iedereen. Op onze vraag of wij in de toekomst ook mogen denken aan regelmatige bezoeken aan Indonesië, was het antwoord: „Dit is zeker een overweging waard, we willen graag ook hierover eens met U praten." Tegen die tijd hopen wij U wat meer hier over te vertellen. MARY BRÜCKEL-BEITEN Het bestuur van UIT EN THUIS wordt ge vormd door: O. Canter Visser Voorzitter Mary Brückel-Beiten voorlichting vlieg reizen H. Bar propaganda K. van Luijk financieel expert W. G. J. Lans -penningmeester J. Lans-Budding secretaresse Voor 3,50 per persoon per jaar bent U lid van deze vereniging. Het adres van het secretariaat is: mevr. J. Lans, Weimarstraat 121, Den Haag, waar U alle gewenste in lichtingen kunt bekomen. Het gironummer is 209005 t.n.v. W. G. J. Lans. Wij wensen Mary een goede reis en behou den terugkomst toe en alle ouders een gelukkig weerzien met hun kinderen en kleinkinderen. En tot slot: UIT EN THUIS een bloeiend bestaan. IKS (Vervolg van pag. 2) resultaten zijn bereikt. Hier is in elk geval het begrip ruimer, de medewerking groter. Hier is begrip van en bereidheid tot samen werking mét ethnische groepen, misschien ook omdat in Amerika's „Freedom for all" zoveel ethnische groepen zich zo vrij kun nen ontwikkelen. Natuurlijk zijn er ook wrij vingen en conflicten (waar Europa zich maar al te graag op blind staart), maar waar el ders ter wereld bestaan zoveel cultuurcen tra van ethnische groepen zoals hier? Hier wordt niet geleuterd over „voorbij is voor bij" en „je kan toch nooit meer terug" en „je vaderland bestaat tóch niet", maar leren, Joden, Armeniërs, Estlanders, Lithauers, Po len, Hongaren, Wit-Russen, Formosanen hebben hier een levenskans. „Meeting points" zijn de „International In stitutes" waar al deze nationale en ethni sche groepen een tehuis hebben, waar men volksdansen instudeert, vergeten zeden en gewoonten in ere herstelt, literatuur en schilderkunst beoefent, etc. etc. In het Int. Inst, in Los Angeles heeft de Indo zich een aardige plaats veroverd en zo'n boek als Tempo Doeloe gaat er van hand tot hand ook bij andere volks- en nationale groepen. Hier is het geestelijk klimaat om zich vrij en sterk te ontwikkelen. Vergeet niet dat naties (vaak collecties van ethnische groepen) worden gemaakt en eth nische groepen geboren. Naties komen en gaan (kijk maar naar de wereldkaarten van 1910 en 19601), maar ethnische groepen zijn onsterfelijk. In het land waar men dit inzicht heeft, móet ik vooruit komen. En U zult er in Nederland later voordeel van heb ben. Maar geef mij iets meer dan een jaar... T. R. imn ...wanneer jullie Tong-Tong helpen met de verkoop van speciale Pasar Malam lucifers. De doosjes zitten in pakken van tien en elk pak moet f 0,50 kosten, waarvan 0,20 voor de „verkoper" is en 0,30 voor Tong-Tong. Doen jullie mee? Je kunt je opgeven bij Ellen Boon, tel. 55.07.49, vóór 8 juni a.s. De „verkoopcampagne" duurt van 8 tot en met 24 juni en degene, die in deze periode de meeste pakken luci fers verkoopt, krijgt op de Pasar Malam nog een verrassing. Helaas moet deze actie tot Den Haag en omgeving beperkt blijven, aange zien de P.T.T. niet toestaat, dat luci fers over de post verzonden worden. De jongelui, die met deze actie wil len meedoen, moeten de pakken dus zelf komen halen. Ik wacht met spanning op de aanmel dingen, want dit kan een leuke wed strijd worden! Natuurlijk mogen „ouderen" en ouders ook meedoen, wanneer ze dat leuk vinden, ledereen is hartelijk welkom: hoe wijder de kring hoe spannender de wedstrijd. ELLEN P.S. Niet-Hagenaars kunnen wel onze speciale Pasar Malam Sluitzegels bestellen, 0,30 per vel van 15 stuks, over te maken op giro 6685. Pasar Malam Expres In ons vorig nummer vermeldden wij al de mogelijkheid van groepsver- voer per bus naar de Pasar Malam in Den Haag. Nu hebben ook de Nederlandse Spoorwegen toegezegd voor extra treinen te kunnen zorgen, wanneer zich voldoende mensen aanmelden. Ook hierbij is het noodzakelijk, dat in de verschillende vertrekplaatsen contactpersonen zich beschikbaar stellen. Het gaat om treinen uit het Noorden, Oosten en Zuiden. Het is dus vooral voor de steden Groningen, Enschede en Maastricht belangrijk, dat zich daar een abon nee als contactpersoon opgeeft, maar ook voor de andere plaat sen op de route naar Den Haag. Willen degenen, die zich beschikbaar kunnen stellen zich nog voor 8 juni opgeven bij Tong-Tong, afdeling Pa sar Malam, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Wanneer de groepen uit de ver schillende steden groot genoeg zijn zullen de Nederlandse Spoorwegen extra treinen inleggen en bestaat waarschijnlijk de mogelijkheid van een gereduceerd tarief. Vooruit Tong- Tongers, het is in uw eigen belang, dat U hier werk van maakt. Tong- Tong heeft alle moeite gedaan, de rest is aan U! 21

Tong Tong | 1964 | | pagina 21