JUNI 3= Pasar malamToNOToNü 't I 27 en 28 s van ae peiisie E. J. MONTFOORT ZOON J. B. G. VERBURGT J. M. VAN EXEL s INTERFOOD INTERFOOD oooooooooooooooooooooooooooc een aktief en o handig persoon SPANJE COSTA BRAVA De toekomstige gouvernements-pedagoo- chelaar in Indië vertelt dus eerst z'n eigen voortgezet onderwijs. Zijn eerste leraar, lepe Leen, maakte met succes een strand jutter van hem; zijn nagedachtenis en zijn werk aan mij moet ik met een paar korte schetsjes eren. M'n zeedurp dan leefde van de zee af; maar het vocht eeuwen lang tegen diezelfde zee, verbeten, op leven en dood; tussen zichzelf en de zee wrochtte het z'n dijk, een alom beroemd pronkstuk van zeewering. Die worsteling maakte de durpers, hoog- benig, breedgeschouderd, blauwogig, blond harig nakroost der ouwe vikingers, zegt men, stug als de klei van hun dijk, koppig als de basaltblokken van de dijkglooiing, eigenzinnig als de heipalen van het dijk- staketsel; de stugste, de koppigste, de eigenzinnigste was Leen. Een eenzelvige man; z'n gerimpeld, stoppe lig gezicht met pientere ogen steekt van onder een vormloos, randloos, rafelig, kleur loos hoedje, dat nooit afgaat, 't Durp zegt: Leen gaat mee z'n kapotje nae 't nist. Hij huist in een krotje met één vertrekje, geen blind paard kan er scha doen; Leen doet er alles in. De berookte lage zoldering is behangen met lange rissen uitgeblazen vogeleitjes, grote en kleintjes van allerhan de kleur en tekening; de vliegen schomme len er mee. De huisgenoten zijn een familie zelf opgekweekte kneutjes; ze vliegen vrij in het kotje rond en vullen het met hun helder gezang. Als Leen eet, pinken ze op handen, schouders, op het hoedje en pikken een kruimeltje mee. En dan is er zijn fac totum, Fik, de bruine, ruige straathond, totaal rasvrij, maar trouw, moedig en in hoge mate slim. Leen en Fik zijn samen gegroeid, zij stropen samen, slapen samen, praten samen en samen zijn ze gebeten op Guran, de sampetter, de peiisie. Krijgt Fik zijn prakje, dan kwijlt hij er van, maar blijft er af; z'n ogen hunkeren om het gebed van de baas: "t is van d'n goeien God, Fik; dan schrokt hij toe. Maar als Leen zegt: van de peiisie, Fik, dan deinst hij terug, trekt de bovenlip op, recht zijn rug haar en slingert zijn bakje langs de vloer. En zo komt Guran op een ochtend met een papiertje van 't stadhuis; de veldwachter moet het voorlezen, Leen kan niet lezen, niet schrijven. ,,Je moet twee kwartjes belasting betalen, Leen, voor dien hond", ,,'t Is goed, sampetter, geef maar ier". En Leen pakt het briefje aan, vouwt het dubbel en nog eens dubbel en nog eens en doet het in een kommetje op de vooie (schouwmantel). Veertien dagen later is Guran weerom; ,,Leen, je hebt niet betaald, een waarschu wing, je krijgt nog een week tijd", ,,'t Is goed, sampetter, geef maar ier". En Leen pakt het briefje aan, vouwt het dubbel en nog eens dubbel en nog eens en legt het bij het eerste papiertje in 't kommetje op de vooie. De week is om, Guran is er weer. „Leen, je hebt nog niet betaald, je aanslag niet en en de wete niet; ik moet je hond in beslag nemen van de burgemeester". „Goed, pakt 'm mae". Fik heeft allang door, dat het om hem gaat; hij ligt strategisch en tactisch bij 't gat van de achterdeur, de kop op de voorpoten, de bovenlip in trilling, geen beweging van z'n vijand ontgaat hem. Die komt met een halsband aan een touw op hem af. Lauw kans. Fik springt, nijdig blaffend, om hem heen, retireert en valt uit naar z'n enkels. Leen zit te grinnikken. „Help dan Leen", roept de sampetter. „Mien order nie" is het antwoord. Guran haalt een lekker stuk worst uit z'n zak en houdt het Fik voor. Die kwijlt er tegen, maar wacht, wacht op d'n goeien God van de baas. Nu helpt Leen wèl. „Toe, Fik, pak 't dan, toe, 't is van de peiisie, van de peiisie!" Op 't zelfde ogenblik vliegt de hond de veldwachter aan, bijt 'm waar ie maar raken kan en deze maakt, dat hij als de geoliede weerlicht weg komt, achterla tend zijn lekker stuk worst. „Noe is 't van d'n goeien God, Fik, braven ond, eerlik verdiend". De volgende keer beginnen de jutterslessen. BAAR Schoenhandel alleen Relnkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten vanaf maat 32 Italiaanse muilen en Sandaletten OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 1 Burg. Patijnlaan 24a - Tel. 11 30 88 Fabriek van tropische levensmidde- j 1 len specialité's zoals bijv.: Gingerol (gember-siroop), Tamarindo 1 1 (tamarinde-siroop), Vanille- en Rozen- siroop, Tamarindol (jam), Keukenta- 1 1 marinde, grote jampot 1,50, Capsico 1 (Afrik, sambal), grote jampot 1,75. 1 Voor wederverkopers bijzondere 1 voorwaarden en kwantiteitskortingen. I Corespondentie adres: Postbus 1822 - Den Haag. iiiillillllllllillllllllllllllllllllllilillllllllliilillllllllillilllliliiiillliimiliiiiiiililllilllilllillllliilliiillillllll.ini 0 Elektro Groothandel te Den Haag zoekt O O q voor magazijn en balie-verkoop. O Zelfstandige werkkring. O Brieven onder nr. 1839. SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven hag e Tel.: 3 32288 I Vrijstaande bungalows, inclusief 600 m2 vruchtbare grond, ijskast, geyser, kooktoe- 1 stel en butagasfles, vrij op naam, reeds vanaf ƒ17.100,- binnen vier maanden gereed, g 1 Vele Tong-Tong-leden gingen U reeds voor. Geïll. prospectus met vele aanbiedingen j B op aanvraag. I MAKELAARSKANTOOR FONTAINE, Amsteldijk 291, Amsterdam, Tel. 020- 72 15 74, b.g.g. 020-123.123. JARENLANGE ERVARING - DESKUNDIGE VOORLICHTING j l!!l||ll!lll|l!l!lllllll|lllll!l!lll!llllllllllllllllllllillll!llllll!ll!lllllllllllllllll!lllllllllll!lllllllllllll!ll!llllllllilliillllllllllllll!llllllllllll!lllll!i:illllllllllll!l!l!l!lllllllllllin!!llllllllllllli!i!:l!!IIINI[|!l'l[l[nin!ll!ll!l:lllllli;i!lll TOKO BETAWIE Gevestigd sinds 1880 Koningin Emmakade 114, Den Haag, Tel. 070-60 62 22 Verkrijgbaar alle rijsttafel-ingrediënten, Interfood-artikelen, Ind. vruchten op sap, djamoe's, overheerlijke ketjap, enz. enz. Het meest aanbevolen adres voor diverse keringans. Vrijdags en zaterdags verkrijgbaar diverse koekjes, w.o. kippen-risolles. 24

Tong Tong | 1964 | | pagina 24